Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

copil supradotat


Recommended Posts

Buna ziua, As avea si eu nevoie de un sfat in legatura cu copilul meu - chiar este supradodat? Si, daca este asa, ce fac cu el?! 'Eticheta' asta a primit-o in urma unei evaluari psihosomatice anul trecut la gradinita. Avea 4 ani si 10 luni. E adevarat, la 3 ani facea adunari pana la 10(cu ajutorul degetelelor)! Si nu gresea niciodata! Acum are 5 ani si 7 luni si am ajuns la inmultiri, adunari cu zeci si sute. Face deja sah de performanta (in grupa cu copiii de 10-12 ani). Jocurile lui preferate sunt Lego! Avem casa plina de piese din acelea mici de la roboti si nave pe care le face si desface si le combina in fel si chip (cele mai multe dintre ele recomandate pentru 8, 9 ani) Este la gradinita si oricat as vrea, nu reusesc sa-l inscriu la scoala direct in clasa I pentru ca legea nu ma lasa! Din toamna va incepe deci clasa pregatitoare! Sunt foarte ingrijorata in privinta evolutiei pe care ar putea sa o aiba datorita sistemului de invatamint. Nu vreau sa fie 'uniformizat' dar nici marginalizat! Va raman recunoscatoare daca ma puteti ajuta cu un sfat! Orchis si Danut ('[hopsieu]');
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai din punct de vedere legal nu ai ce sa faci. Va urma scoala la momentul in care va avea varsta minima ceruta de lege. Deci aici nu ai ce sa faci. Dar daca spui ca are abilitati sunt o gramada de activitati pe care le poate desfasura din plin si care sa-i solicite sau sa-i dezvolte abilitatile. Ramane de vazut daca si ce anume agreeaza el. Pe de alta parte exersarea mintii atata timp cat vine de la el si nu de la altii se poate face oricand si sub diverse modalitati care sa fie desigur adaptate specificului sau. Nu as recomanda depasirea unui anumit nivel de cunostinte specifice scolare pentru ca va urma scoala oricum si va ajunge sa aiba rezultate slabe la invatatura pentru lipsa de motivatie. Faptul ca are abilitati matematice din cate citesc nu inseamna neaparat ca este apt pentru scoala in completitudinea cerintelor acesteia. Dar asa cum spuneam exista activitati diverse si cu grade diferite de solicitare asa incat mai trebuie doar sa verificati care anume si in ce masura sunt interesante pentru el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa incerci sa-l inscrii la o clasa cu invatatoare din aceea renumita. De obicei se formeaza clase cu copii care sunt mai departe cu cunostintele decat programa iar cadrul didactic respectiv lucreaza mult inainte. Exista clase a I-a care fac la aceasta ora materie de clasa a II-a, dupa cum stiu clase de a doua care au terminat deja manualul de matematica. Eu nu sunt de acord pe fond cu asemenea practici, dar s-ar putea ca voua sa vi se potriveasca. Sau mergeti cu valul si profitand de usurinta cu care va face activitatile obligatorii faceti activitati suplimentare mai dificile, poate profitati sa invatati o limba straina bine de tot ? Sau performati la sah ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigura ca ajunge o singura evaluare? Din ce stiu eu,sunt teste specifice care calculeaza IQ-ul,apoi mai sunt niste pasi.... Majoritatea copiilor aduna la 3 ani juma cu degetele de la maini. Din ce stiu eu ca sa demonstrezi IQ-ul care diferentiaza oamenii normali de genii trebuie niste teste speciale.Nu neaga nimeni ca ste inteligent,destept,frumos...ci doar sa fii mai ponderata in dusul brusc la scoala.Stiu multi copii care la 4 ani si trei luni...recunosc literele si fac puzzle cu 100 piese.Prietena mea are un exemplar.Care scrie singura . Te sfatuiesc sa iei legatura cu pesoane specializate in detectarea geniilor,stiu ca sunt niste asociatii,niste fundatii... Madalina Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eumada la 4 ani scria prima scrisoare Mosului! Asa e, asta e si intrebarea mea - nu sunt foarte sigura pe o singura evaluare! Desi evaluarea facuta la gradinita stiu ca a durat mai bine de o saptamana...dar chiar si asa nu sunt foarte sigura ca asa stau lucrurile. Nu stiu unde e mai bine sa-l duc pentru o evaluare corecta. Chiar geniu nu cred ca e dar o comparatie intre el si colegii lui de gradinita, prieteni de aceeasi varsta am putut face; altfel nu aveam de ce scrie aici... Marius, Lali multumesc pentru raspuns! Stie mult mai multe decat am amintit aici dar da, exceleaza la matematica. Probabil ca vom lasa totul sa vina de la sine iar noi ne vom vedea de activitatile noastre! Lali o scoala cotata mai bine caut si eu! Orchis si Danut ('[hopsieu]');
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ochis,exista un program european pentru copii cu aptitudini inalte ce va fi implementat si la noi,sper,anul asta. pentru a fi "diagnosticat"ca supradotat investigatiile dureaza minim o jumatate d ean.sunt teste f complexe.multe decurg din faptul ca iti evaluezi normal copilul,iar psiholoaga,daca vede ca ,sa zicem la 3 -4 teste consecutive se incadreaza la o grupa mult mai mare de varsta,atunci aplica si alte teste. pana la 9 ani exista acel IQD care inseamna IQ de dezvoltare. legal, poti cere evaluare si sa sara direct in clasa I,a II a sau unde se incadreaza ,dar NU e in interesul tau. personal, am luat legatura cu mai multi parinti in situatia ta si a mea si asteptam acel program european. noi avem 2 ani si 6 luni,face adunari si scaderi pana la 8, stie 40 d epoezii, toate animalele d ela pol, din jungla,toate animalele domestice:trasaturi fizice,ce produse comestibile ne dau, ce conditii climatice are mediul in care traiesc. inventeaza povesti,iar ultima gaselnita este sa faca grupe de cate 2 versuri.e la a treia reusita in 4 zile.deseneaza patrat, triunghi cerc, iti povesteste in fraze ca patratul e diferit de cub,cercul de cilindru etc. in fine,evaluarea a fost f complicata, acum mai avem de facut o ultima evaluare,dar doar pentru trasaturi de personalitate. in mare,are 2 ani si 6 luni, varsta mentala 4 ani si 7 luni, IQD 184. la evaluarea de la gradi, ar intra in grupa de 4 -5 ani fara probleme. deci, cum am de stire ceva,spun. insa, psihologii nu rcomanda sa se sara peste clase. si mai e ceva: procesul de invatare e complex.faptul ca e bun la mate sau la romana nu inseamna ca va avea acelasi randament la cunsotintele naturii sau muzica. nu avem un invatatamant vocational,unde sa poata fi in clasa a V a la mate si a II a la romana si engleza. pur si simplu poate ajunge in clasa a XII a la 14 ani,dar sa nu aiba mecanismele de aprofundare specifice celor de 18,ci doar pe cele de acumulare. este sf dificila si delicata situatia. la socializare cum sta? ca aici e buba,cel putin la noi. are o inteligenta emotionala si ea ridicata,dar................e gigi victoriosu.bate tot ce vede,desi e liniste in casa si TV nu are.e puterea personalizata.e gata centru,si da, in 5 min e seful oricarui grup.aici am mult de lucrat. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

histamina [flo] cred ca raspunsul tau il asteptam!! Iti multumesc tare mult! Imi poti spune, te rog, unde faceti evaluarile? Nu stiu de ce program european vorbesti, stiu ca exista in legea educatiei un capitor referitor la asfel de copiii, de infintare a unui centru special pentru ei, de programe diferentiate, ma rog toate cele....din lipsa de bani totul ramane insa pe hartie!! Orchis si Danut ('[hopsieu]');
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://giftededu.org/ aici poti testa noi am testat doar la psiholog,diferite teste,repet,nu la initiativa mea, ca eu is atata de mototoala,ca mi se par eo minune ca respira, mananca,digera,traieste. nici nu am gandit mai departe. pentru mine e perfect asa cum e, micut, cu ochii aia kaki cat cerul, rarait, sasait, cat o frimitura,cu manutele cu degetele lungi,d epianist,si m-as da toata pentru acel:mami,te iubesc! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...