Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

copil supradotat


Recommended Posts

Da si fi-mea facea antonime, sinonime in grupa mijlocie. Stai linistita ca le-a uitat de tot pana in cls a II-a cand le-a facut iar [:D] A mea citea cursiv cand a intrat intr-a I-a dar clasa nu era omogena, unii nu stiau literele deloc, altii le stiau dar nu le legau, altii silabiseau, etc. Sorana si Monica (28.09.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 87
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Acum sunn multe scoli private bune, cum ar fi Spectrum, Lauder, care am inteles ca muncesc copii pe branci. Credeti ca intr-o scoala de genul acesta, nu s-ar lucra suplimentar cu copii? Am inteles ca la Spectrum sunt clase numai de olimpici. Intreb si eu, ca urmaresc de mult subiectul, sunt curioasa Orchis, unde vei reusi sa il inscrii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la scolile particulare nu stiu cat de greu sau usor este sa il inscrii dar in mod cert trebuie sa-ti permiti sumele respective. Din punctul meu de vedere problema nu este "reusesti sa-l inscrii" ci reusesti sa platesti taxa 12 ani? Ca rezultate eu nu sunt atat de impresionata de scolile particulare, nu mi se par peste scolile de stat. Sunt insa convinsa ca exista multe alte avantaje (after inclus, masa, transport, etc) Sorana si Monica (28.09.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorana, deci tb sa imi cumpar si eu un manual al prescolarului :). Macar sa stiu ce se mai cere la scoala. Din experienta colegilor care isi permit plata la scoli particulare, nivelul este sub cel al unei scoli de stat recunscute in Bucuresti, in schimb au un sistem cu mai putine lectii, cu accent pe argumentare, cam ce se vede in filmele americane. Eu sunt de acrd cu Sorana, ca in viata numai inteligenta nu ajuta; mai tb si munca si un pic de ambitie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
Citat:
citat din mesajul lui filofteia
Important este sa gasesti o scoala in care invatatorii/profesorii sa fie interesati de performanta. In cazul acesta profesorii lucreaza suplimentar, iar la clasa se preda mult peste programa. Copilul meu (a VI-a) este intr-o astfel de scoala, unde la matematica sunt 4 copii in primii 10 pe judet, la romana 3 copii sunt in primii 10 pe judet, la fizica primul la judet a fost tot un copil din scoala, la informatica 4 copii sunt in primii 5 din judet... si as putea continua. Vorbesc numai de generatia copilului meu. La clasa se preda mereu in afara programei atat la matematica/romana/informatica cat si la fizica. Din clasa I a fost asa. Doar trei copii nu stiau sa scrie si sa citeasca(printre care si al meu[:I]). Multi stiau deja tabla inmultirii asa ca s-a predat in clasa a II-a. Marele dezavantaj intr-o astfel de scoala este ca trebuie sa stii unde sa spui stop, nu mai poate copilul.
foarte importanta clasa pe care ai gasit-o, numai destepti. cum i-a clasificat sau asa sunt in general copiii in orasul tau? alina
Acum iti este clar de ce m-am maritat la 400 de km distanta de casa?[8D] Pentru orasul asta cu copii destepti.[:D] Scolile din Romania sunt de mai multe feluri.[:D] Unele in care se dau teme la greu, se munceste mult si altele in care se munceste mai putin, dar se copiaza la greu, sau se iau note pe portofolii facute de pe net. Intre cele doua am preferat una cu teme multe, in care nu se dau note pe portofolii, la toate materiile se invata la greu, inclusiv la muzica, in primul rand pentru mesajul pe care il va invata copilul meu ca trebuie sa muncesti pentru a avea realizari. In plus n va trai cu impresia ca este cel mai destept, iar el sa fie departe de realitate. Una peste alta eu sunt multumita de scoala, mai fac unele concesii la teme (mai accept sa nu le faca pe toate cand vad ca s-a exagerat), la note (am trecut cu vederea un 7, un 8).... dar s-a calificat la faza pe tara la informatica.[pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui riloasa
Eu va contrazic, una e sa nu iti permiti, alta este ca nu se ridica la nivelul scolilor de stat. Imi pare rau de informatiile care le aveti, dar la scoala Spectrum ar face fata orice supradotat.
Un supradotat face fata in orice scoala [:D]. Scoala trebuie sa se ridice la valoarea lui, nu invers [:D] Sorana si Monica (28.09.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sorana
Citat:
citat din mesajul lui riloasa
Eu va contrazic, una e sa nu iti permiti, alta este ca nu se ridica la nivelul scolilor de stat. Imi pare rau de informatiile care le aveti, dar la scoala Spectrum ar face fata orice supradotat.
Un supradotat face fata in orice scoala [:D]. Scoala trebuie sa se ridice la valoarea lui, nu invers [:D] Sorana si Monica (28.09.2002)
Corect!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In ultima vreme scolile particulare s-au ridicat. Destul de mult. Eu am zis ca "nu sunt impresionata" pentru ca eu nu-mi permit cu usurinta sumele respective (poate sunt strugurii acri). Cu alte cuvinte, ca sa dau banii aia ar trebui sa fiu "uau, super rezultate" si "uau, copiii sunt relaxati si invata de drag". Inca nu sunt acolo [:D]. Totusi eu chiar cred in invatamantul particular. La noi e inca la inceput dar tind sa cred ca peste 10-20 ani va fi cu adevarat performant si raportul calitate / pret va fi mult mai bun decat acum. Sorana si Monica (28.09.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...