Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am nevoie de ajutor


Recommended Posts

Draga Kytana, bravo, bravo, bravo ! am schimbat topicul si ma bucur mult sa gasesc atit optimism in rindurile tale. De fapt ce altceva ar putea fi potrivit ptr. tine. Esti tinara, esti frumoasa (nu te cunosc dar asa zic cei care te cunosc si eu am incredere) ai un pui de om linga tine, Luca, ai un sot care te iubeste, da, e adevarat ca ai o mama cam "plictisitoare", etc, dar e alaturi de tine, poti sa lasi puiul tau cu ea si sa stai citeva momente cu sotul tau. Du-te miine la doctor, asteptam vesti. O zi buna A.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

kytana,maine sa nu care cumva sa nu te prezinti la medic,e cel mai frumos cadou de 1 martie pe care ti-l poti face[flo] poate saptamana asta ti-a fost mai bine,dar nu-ti neglija sufletul ranit,are nevoie sa se vindece ca sa poti sa te bucuri de tot ceea ce te inconjoara,in special de familia ta(luca si sotul)[pup] maine seara asteptam impresii,bineinteles,daca vei dori sa ni le impartasesti[:I] sa ai o noapte frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce m-ati citit! De dimineata mi-am trezit dl Sotz si i-am zis ca eu parca nu m-as mai duce la medic, ca ... ce ii spun, cum ii spun si va mai puteti imagina ce fel de scuze inventate. Noroc ca el s-a prins destul de repede si m-a trimis la plimbare. Dl. dr m-a ascultat intelegator, mi-a pus intrebari adiacente si mi-a spus ce optini imi poate oferi: counselling, analize de sange (pt anemie, etc) si buline. Mi-a dat sa completez un test, aprox identic cu cel pe care l-am facut urmand posturile voastre. Cu partea de counselling va mai dura pt ca sunt multi la coada, poate chiar si 2 luni. Nu sunt adepta pastilelor, dar daca am vazut ca va dura asa mult sa vb cu cineva, i-am cerut cam cele mai "slabe" antidepresive cu care sa pot si alapta. Le-am luat de la farmacie si ma uit la ele. Nu imi vine sa le incep. Mi-a zis ca de cand ma simt mai bine, va trebui sa le mai iau inca 6luni, altfel se pierde efectul. Ati luat vreodata astfel de pastile?
Pinga [mamica] cu [bebic][url="http://lb1f.lilypie.com/JSegp2.png"]Pingu mic Luca[/url] - 12.10.2012
-= Love life, live love =-
[url="http://gasculita.wordpress.com"]Blog de neuron insarcinat[/url]
[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]Iulia va invinge cancerul![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da. Cand am facut depresia postnatala am luat...cred ca 3 luni. La sedintele cu psihologul nu am fost decat la vreo 3 ca mi s-a parut pierdere de timp. Era ceva de genul...Va sarutati des sotul? nu. De ce? Pai ca sunt suparata. Si ce va supara... Si inainte il sarutati des... adica nu imi spunea nimic concret. Acum imi dau seama eu cam pe unde batea dr...dar at eram prea ocupata de nefericirea mea ca sa mai i-au in seama si altceva. Eu asteptam ...chesti mai concrete [:)] Pastilele erau unele mai usoare...sedativ pc iar altele mai tari. Cele tari m-au cam ametit primele 2-3 dar apoi a fost ok. dupa 3 luni nu am mai fost la control sa prelungesc tratamentul. Eram iar ok si sti cum e...cand iti revi uiti de dr... Eu numai alaptam de ceva timp. Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur pentru tine,kytana[flo] ma bucur ca te-a trimis dl "sot" la plimbare,ca i-ai povestit doctorului problemele tale si ca vei primi ajutor... si nu te mai uita lung la pastile,incepe tratamentul(fie si pentru efectul placebo combinat cu un inceput superb de primavara[pk]),cu siguranta te va face sa te simti mai bine,pana iti vine randul la...destainuiri[pup] am luat si eu antidepresive,un tratament scurt(atat imi recomandase medicul)si nu sunt adepta pastilelor,dar speram sa-mi fie de folos.nu stiu daca tratamentul a functionat,discutia cu psihologul sau efectul placebo,dar mi-am revenit in scurt timp. ne anunti si pe noi daca au efect si efecte(de orice fel[:D]) sa ai parte de o primavara frumoasa! [biz]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am fost sa fac analizele de sange. Si astazi am vrut sa ma sustrag, dar m-am dus in cele din urma. Luca este tot mai agitat, noaptea se trezeste haotic, adoarme greu la loc si plange, sunt vraiste. Ziua, chiar daca ar dormi, nu pot dormi eu. Dar nici ziua nu doarme... somnuri scurte de 30 min max sau la san. Suzeta nu o mai vrea, doar imi roade degetul. Medicamentul pe care mi l-a prescris se numeste Lofepramine. Pe site-ul NHS scrie cam asa: Lofepramine No data are available on the passage of lofepramine into human milk. The drug has theoretical advantages for use in lactation of reduced anticholinergic effects, a short half life of 5 hours and high protein binding (99%) (31,32). An alternative agent for which clinical data in lactation exist is preferred. Dr mi-a zis ca le pot lua cat timp alaptez, dar pe prospect scrie ca nu se iau in sarcina sau cat timp alaptezi. Drept urmare dupa prima pastila, abia astazi m-am mai indurat sa iau alta... [alcool] Voi stiti ceva de efectele secundare sau cum ar putea afecta copilul? Nu vreau sa renunt la alaptat. Mai bine nu mai iau pastilele...
Pinga [mamica] cu [bebic][url="http://lb1f.lilypie.com/JSegp2.png"]Pingu mic Luca[/url] - 12.10.2012
-= Love life, live love =-
[url="http://gasculita.wordpress.com"]Blog de neuron insarcinat[/url]
[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]Iulia va invinge cancerul![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Kytana
Astazi am fost sa fac analizele de sange. Si astazi am vrut sa ma sustrag, dar m-am dus in cele din urma. Luca este tot mai agitat, noaptea se trezeste haotic, adoarme greu la loc si plange, sunt vraiste. Ziua, chiar daca ar dormi, nu pot dormi eu. Dar nici ziua nu doarme... somnuri scurte de 30 min max sau la san. Suzeta nu o mai vrea, doar imi roade degetul. Medicamentul pe care mi l-a prescris se numeste Lofepramine. Pe site-ul NHS scrie cam asa: Lofepramine No data are available on the passage of lofepramine into human milk. The drug has theoretical advantages for use in lactation of reduced anticholinergic effects, a short half life of 5 hours and high protein binding (99%) (31,32). An alternative agent for which clinical data in lactation exist is preferred. Dr mi-a zis ca le pot lua cat timp alaptez, dar pe prospect scrie ca nu se iau in sarcina sau cat timp alaptezi. Drept urmare dupa prima pastila, abia astazi m-am mai indurat sa iau alta... [alcool] Voi stiti ceva de efectele secundare sau cum ar putea afecta copilul? Nu vreau sa renunt la alaptat. Mai bine nu mai iau pastilele...
Pinga [mamica] cu [bebic][url="http://lb1f.lilypie.com/JSegp2.png"]Pingu mic Luca[/url] - 12.10.2012
-= Love life, live love =-
[url="http://gasculita.wordpress.com"]Blog de neuron insarcinat[/url]
[url="http://iulia-elena.blogspot.ro/"]Iulia va invinge cancerul![/url]
ai health visitor la bebe? daca da, spune-i si health visitor-ului despre medicamente si despre ce te framanta cu privire la ele, eventual poate iti/sau te recomanda cuiva pentru o a doua opinie, sau iti aduce mai multe informatii...desi eu cred ca daca medicul ti le-a prescris pot fi luate... eu inteleg ca nu exista informatii despre posibilitatea ca substanta sa treaca laptele uman si nu ca ar fi total neindicate Nina,mami de, [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici cand iei antibiotice nu ar trebui sa alaptezi,dar,cu toate acestea,am auzit de cazuri in care s-a permis alaptarea sub un anumit tratament,fara nici o consecinta pentru bb[bibe]. eu cred ca nu au fost facute studii suficiente pe gravide sau mame care alapteaza,din motive usor de imaginat(cine ar vrea sa riste sanatatea copilului sau[alcool]),asa ca se trece intotdeauna pe prospect ca nu sunt indicate in sarcina sau alaptare,cand,de fapt,unele(stiu medicii care[:D]) sunt inofensive[flo] ce are bb de plange asa mult??? edit: poate ii dau dintii,daca zici ca roade degetul tau...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu poate iti raspund mai tarziu si nu pt ca nu am vrut ci pt ca imi cautam curaj nu e usor sa treci prin ce ai trecut si pot spune ca te inteleg prin ce treci eu am facut asa o depresie la primul copil si singurul lucru care te poate ajuta acum(care pe mine m-a ajutat)a fost copilul acum ai o noua speranta o noua viata pt care lupta tu trebuie sa ii oferi lui tot cea ce tie ti-a lipsit tot ce tu ai tanjit sa ai ii poti oferi lui si nu vreau sa ma condamne alti dar iti poti trai viata pe care ti ai dorit-o prin el acea lumina care se vede la capatul unui prea lung tunel e fiul tau si tu esti singura care il poate indruma in viata spuneai cat de mult ti-a lipsit tatal tau acum trebuie sa te gandesti cat de mult ii vei lipsi tu fiului tau si stiu ca nici o mama nu doreste ca copilul sau sa sufere cat a suferit ea intareste-te cu el si eu iti spun ca ori de cate ori ai nevoie sa te eliberezi sa spui ce simti fara sa fi judecata eu te ascult pt ca nu e usor sa iesi singura din acest cerc vicios dar atunci cand ganduri negre te cuprin privesteti fiul si el iti va da puterea de care ai nevoie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...