Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si noi prajiturim.

Am terminat un tort de zahar ars ce l ducem unei prietene care a ajuns home din spital si are nevoie de indulcire. am facut un blat cu nuca si urmeaza o glazura delicioasa de ciocolata peste care razuim ciocolata - asta e pt fi mea si tot pt ea am prima tava de briose cu afine ...

Cu mancarea pe azi am rezolvat, am luat doo pizza cand veneam de la piata.

Pt maine fac traditionala supa pe pui si pireu cu snitele ... si mai vedem ce facem sa fie mancare pe luni-marti ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi la miazazi : snitzel cu painica proaspat facuta cu salata verde si rosii, pe diseara mai vedem ce fac.

Pe maine am preparat lasagne ,de data asta facute in casa si am pus la marinat costitze de porc care am sa le fac la cuptor cu carnatzi proaspeti ,cartofi natur sau pargalitzi si acritura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca va pricepeti la bucatarit.Am si eu nevoie de o reteta de foi pentru placinta cu mere, dar foi din acelea care se intind cu sucitorul.Am tot incercat diferite retete si a iesit aluatul prea moale si foile nu se intindeau, ori s-au intins frumos dar erau prea apropiate de paine, nu aveau gustul de placinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunny, eu folosesc o reteta veche rrrau. La noi in Ardeal ii spune poronyo ca e sfaramicioasa si gustoasa.

Pun reteta si apoi voi scrie in ce varianta am facut-o cand nu aveam untura.

 

6 linguri untura, 5 linguri zahar, 1 ou, 3 linguri smantana, 200 ml lapte, 1 praf de copt si faina cat cuprinde

Iese aluat pt o tava mare, eu foaia de jos o las mai mare si cea de deasupra o intind sa fie subtirica.

 

Ultima data am avut fix 2 linguri de untura si in rest am pus unt. A iesit fff ok, cred ca merge unt sau margarina in intregime, daca aveti oroare de untura.

Intind foaia direct pe hartia de copt si presar gris, apoi pun umplutura si cand intind foaia deasupra o impung cu furculita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...