Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

Andacos,am observat  diferenta dintre chinezescul de la noi si cel de la voi - de multe ori taiteii ,mihoenul si ce o mai fi  sunt si bagate  in wok,nu- s doar fierte ,eu zic ca asta le da gustul diferit.Mie mi se pare suficient sa fie fierte,sunt gustoase datorita amestecului de sosuri si legumelor ,plus ca- s mai ok caloric asa. Danyce,mugurii de bambus sunt preferatii mei dintre legumelor exotice, de aia m-am sesizat imediat.

Uite nu stiu sa spun de diferentza dintre nemtzi si olandeji la chinezarii(am sa degust insa cu prima ocazie),insa mincarea chinezeasca asa se face carne/legume pirpolite putzin la wok la temperaturi foarte ridicate ,apoi adaugi pastele in prealabil fierte.

 

Insa (am sa mai cercetez )Bami Goreng e altceva...nu gebratene nudel.Bami Goreng e meniu separat(cu carnitza bineintzeles [:)] )in restaurantele chinezesti,la fel ca si gebratene nudel.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[:)] Da, asa e sunt chestii diferite. Bami  si nasi sunt preferatele noastre ,de aia cand trecem granita mancam des  la chinez ca stiu sigur ca va   gusta si fimea. Dar am vazut ca  acolo mai toate se prajesc,aici nu prea- adica exista in meniu clar precizat gebratene altfel se fierb doar. Cand vii o sa vezi.Pana la urma tine de bucatar...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multza,,Sziv.Nici eu nu fac praji cu foi ca nici n-am tavi de copt pe dos,numai din alea rotunde,in forma de inima , de Yena si ceramica.Asha ca si eu vreau doar din astea cu blat.

Da' sa fiu sincera mor de dorul prajiturii cu foi de miere, crema de gris si dulceata de prune cum facea bunica....si haioseeee....mama ce pofte am....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce , scuze , dar eu nu tin minte sa fi dezaprobat mesajul tau. Ciudat . Ba chiar e foarte yummy ce ai gatit.

 

eu ma gandeam ca ai dat dislike de ciuda si de pofta  [:-)))]

Am primit o conopida taaare frumoasa si in ultima perioada am tot facut salata de conopida, asa ca cu asta as vrea sa fac conopida la cuptor.Aveti o reteta buna de conopida la cuptor?

Am mai cautat si am gasit ceva retete :conopida cu cascaval, cu pesmet...

Dar cum am acasa niste mofturosi, poate aveti voi retete de conopida pe care le-ati incercat si v-au placut.

poti sa o faci gratinat la cuptor cu cartofi, un rand de cartofi fierti in coaja si feliati, un rand de conopida fiarta desfacuta buchetele si ultimul rand faci o compozitie din smantana si galbenus de ou si cascaval razuit. sau mancarica de conopida cu fasole boabe, sau conopida in sos de rosii. daca doresti retetele, da-mi de stire  [:)]

 

eu am bucatarit cam asa:

ciorba de burta falsa (aka de ciuperci)

paste cu sos de smanatana si burduf

ardei umpluti cu ciuperci la cuptor

cartofi natur cu pulpe de pui cu mustar (o minunatie!)

fasole frecata cu ceapa rosie calita si slaninutza prajita

clatite cu finetti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crema se face prima

 

500 ml lapte

130 gr faina

3/4 pachet unt, 125 gr

Aroma vanilie/ rom

250 gr zahar

Laptele se pune pe foc impreuna cu zaharul, faina se desface in putin lapte rece oprit in prealabil din cei 500 ml, apoi faina desfacuta se adauga in lapte, se mesteca sa nu faca cocoloase, se adauga arome, se fierbe 10-15 min. Dupa ce s-a racorit un pic se adauga untul.

 

Blatul

4 oua, 100 gr zahar, 80 gr faina

Ptr blatul de cacao am pus 30 gr cacao si 50 gr faina

Se amesteca albusurile cu zaharul spuma tare, apoi cu lingura se amesteca galbenusurile si faina.

Se coace 10-15 min in tava unsa si tapetata cu hartie sau faina

Se ruleaza cu crema imediat ce se scoate din cuptor( si se inlatiea hartia).

Noi mai punem in banana sau 2 in mijlocul ruladei si o glazuram cu ciocolata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia 81, multumesc .

 

 

Chiar as vrea retete cu conopida, am pe cineva care imi aduce des cate o conopida mare si in afara de salata si conopida pane nu am gatit altceva pana acum din ea.Poate reusesc sa ii fac si pe mofturosii mei sa manance, ca de obicei se stramba numai cand simt mirosul de conopida fiarta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos,am observat  diferenta dintre chinezescul de la noi si cel de la voi - de multe ori taiteii ,mihoenul si ce o mai fi  sunt si bagate  in wok,nu- s doar fierte ,eu zic ca asta le da gustul diferit.Mie mi se pare suficient sa fie fierte,sunt gustoase datorita amestecului de sosuri si legumelor ,plus ca- s mai ok caloric asa. Danyce,mugurii de bambus sunt preferatii mei dintre legumelor exotice, de aia m-am sesizat imediat.

Da, Jenn, acum stiu si eu care-s aia. Ca m-am documentat intre timp [:)] .Si pe astia i-am mancat deseori la restaurant. Ii confundam la denumire insa cu tauge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Giulia, cum faci ciorba de burta falsa (aka de ciuperci)? Dar  pulpele de pui cu mustar?

As vrea sa le prepar si eu. Mereu caut ceva nou [:)]  pentru ca nu-mi place sa gatesc aceleasi lucruri. Cred ca la noi se mananca un fel de mancare cel mult de 2 ori intr-o luna [:)] .

 

Ieri seara am facut ordine generala in frigider si camara cu ajutorul foietajului astuia:

http://www.lalena.ro/145-reteta-Foietaj-de-casa-reteta-rapida.html

 

Am preparat din el: strudel cu mere, foietaj cu branza feta (un fel de mini branzoici la aspect, dar tare gustoase, doar cu ou uns pe foaia de aluat, branza rasa peste si impachetat in forma de branzoaica, susan pe deasupra), cremwurst in foietaj si saratele cu susan , cascaval si chimen.

Ies minunat si cu unt si cu margarina aluatul. Eu am testat ambele variante. Cred ca imi voi face zilele astea o portie mare sa am de rezerva in congelator. Asta pentru ca se poate folosi si la quiche-uri si la Tarte tatin si e foarte usor sa-l ai la indemana.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de pont. Sa inteleg ca tu esti CristinaK [flo2] ?Nu stiam ca ai blog. Sunt interesante retetele tale.

Aaa, nu, as vrea eu. De la ea m-am inspirat cand am facut reteta aia. La concurs nu trebuia sa fie retete originale, important era sa le fi facut, sa fi iesit bine si sa le prezinti pas cu pas. Pe blogul Lenei sunt AMV

 

Si pt ca intrebai de ciorba de burta falsa, eu o fac pe asta

http://www.lalena.ro/973-reteta-Ciorba-de-burta-falsa.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...