Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

Si as vrea si reteta de cookisuri . Sunt raw? :)

daca la cookies-urile de care ziceam eu faci referire, da, sunt raw. Nu am o reteta batuta in cuie, sunt la a 3-a incercare si de fiecare data am imbunatati-o. Acum m-am grabit (am inceput seara si au fost gata a 2-a zi dupa-amiaza) si am facut doar cu fulgi de cereale. Primele 2 ture am avut cereale (grau, orz, secara, hrisca) si fulgi de ovaz. Boabele le-am lasat la muiat peste noapte. Secara am folosit pt prima data si am constatat ca ramane tare ! La prima tura m-am chinuit mult sa o maruntesc chiar si dupa ce s-a inmuiat. A 2-a oara am maruntit-o putin inainte de inmuiat si dimineata am mai maruntit-o pe ea separat, Asa ca ori renunti la ea ori folosesti fulgi.

Acum am facut dintr-o punga de 500g cu o combinatie de vreo 5 feluri de fulgi. Am mai avut si niste fulgi de ovaz pe care nu i-am muiat.

Am lasat la inmuiat fulgii din punga cam jumatate de ora.  Dupa jumatate de ora surplusul de lichid il scurg. 

Am mai pus la muiat si niste fructe stafide si merisoare sa fie si dulce si acrisor. Nu am musli in casa, ar fi mers folosit, poti sa pui de fapt ce iti place. Prima data am avut o bautura dulce din lapte de soia cu cacao.

Am pus in robotul de bucatarie fulgii muiati (daca folosesti boabe, e mai greu cu maruntitul si trebuie sa adaugi si ceva lichid, eu am avut o bautura din lapte de soia cu cacao), fructele, miere (dupa gust), o lingura cu varf de unt de cocos inmuiat la bain-marie si l-am lasat sa amestece pana ce se omogenizeaza bine. Daca compozitia iese cam flescaita, mai adaugi fulgi de ovaz uscati. In tavile de la deshidrator am pus hartie de copt si pe ea am pus cate o ligurita din compozitie si i-am dat o forma cat de cat de fursec, se pot face si batoane. Am lasat la deshidratat la 40grade. Dupa cam 9 ore (asa s-a nimerit sa fie cand m-am trezit dimineata) le-am desprins de pe hartie, le-am pus direct pe tavi si le-am mai lasat inca vreo 7 ore. Nu mai erau umezi, dar nici uscati de tot, tocmai buni de mancat. Mi-au iesit 4 tavi si mai am doar 2 bucati, iar nu am apucat sa le fac poze.

Se vede ca nu sunt mare "bucatareasa", nu stiu sa zic o reteta pe scurt  [batcap]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Uite nu stiu sa spun de diferentza dintre nemtzi si olandeji la chinezarii(am sa degust insa cu prima ocazie),insa mincarea chinezeasca asa se face carne/legume pirpolite putzin la wok la temperaturi foarte ridicate ,apoi adaugi pastele in prealabil fierte.

 

Insa (am sa mai cercetez )Bami Goreng e altceva...nu gebratene nudel.Bami Goreng e meniu separat(cu carnitza bineintzeles [:)] )in restaurantele chinezesti,la fel ca si gebratene nudel.

 

Dana

http://www.food.com/recipe/bami-goreng-indonesian-stir-fried-noodles-110266

 

Dana, uita-te in linkul de mai sus...Bami Goreng inseamna in limba indoneziana chiar ce sustii tu ca nu e "gebratene nudel"..Asta inseamna numele mancarii tradus mot-a-mot

 

Si eu ce am scris in reteta mea ca fac tot la wok pregatesc, la final se pun pastelea astea  fierte, ce pot fi de diferite grosimi.

https://www.google.nl/search?q=bami+goreng&client=firefox-a&hs=6JB&rls=org.mozilla:nl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=S_yHUqaIKMjL0QWFz4CQCQ&ved=0CCsQsAQ&biw=1440&bih=755

 

In multe restaurante asiatice din Olanda, Bami e un fel de mancare preparat ff simplist, nu cu atata carne sau legume si e folosit drept garnitura la diverse carnuri (astea sunt si ele un fel de mancare in sine).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am gatit si eu, daca tot ma trezesc devreme de tot.

 

Pentru fie mea: torosh, pilaf cu copanele, astea doua pt luni-merti-miercuri. 

Pentru azi la pranz traditionalul pireu cu snitel de piept de pui si azi vom avea muraturi diverse pe care le am cumparat din piata, ca s mare gospodina [clo]  ... 

Desert voi face diseara, briose cu afine si Nutella.

 

Pentru mine am facut mancarica de mazare si sa vad cand fac supa de rosii ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce [pup] ,hai ca nici nu mai stiu despre ce discutam

 

Eu zic ca Bami Goreng si Gebratene Nudel sunt doua mincaruri diferite.Sunt asemanatoare ca ingrediente ,insa...sunt doua mincaruri diferite.

 

Mie imi plac ambele,m-as muta la chineji daca mi-ar si gati ei1 [:D]

 

Dana

Dana, eu voiam sa spun ca Bami Goreng e mancare indoneziana si ca tocmai numele mancarii inseamna "Taietei prajiti" (asadar Gebratene Nudel)

in traducere ad literam. Stiu asta 100% de la o tipa ce locuieste aici si e de origine indoneziana. Poate in Germania o fi si alt fel de macare care se numeste Gebratene Nudel, dar si Bami Goreng inseamna acelasi lucrul...cel putin din punct de vedere lingvistic [:)] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...