Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

Giulia 81, multumesc .

 

 

Chiar as vrea retete cu conopida, am pe cineva care imi aduce des cate o conopida mare si in afara de salata si conopida pane nu am gatit altceva pana acum din ea.Poate reusesc sa ii fac si pe mofturosii mei sa manance, ca de obicei se stramba numai cand simt mirosul de conopida fiarta.

mancarica de conopida cu fasole boabe

1 conopida medie

2-3 morcovi

20o gr fasole

1 ceapa

1 pastarnac

1 telina mica

1 cana suc de rosii

verdeata

tai ceapa marunt, telina, pastarnacul si morcovii ii tai cuburi. fierbi fasolea. (eu am folosit din conserva).desfaci conopida si o fierbi 5 min in apa usor sarata. peste ceapa pui legumele le calesti un pic, adaugi conopida, fasolea si sucul de rosii. le fierbi 10-15 min. la sfarsit presari verdeata.

 

 

Conopida cu sos de rosii

calesti un pic de ceapa, pui buchetelele de conopida fiarta si sos de rosii. fierbi cateva minute si presari verdeata. simplu si gustos  [:)]

 

 

Giulia, cum faci ciorba de burta falsa (aka de ciuperci)? Dar  pulpele de pui cu mustar?

As vrea sa le prepar si eu. Mereu caut ceva nou [:)]  pentru ca nu-mi place sa gatesc aceleasi lucruri. Cred ca la noi se mananca un fel de mancare cel mult de 2 ori intr-o luna [:)] .

 

ciorbitza de ciuperci

 

500 gr ciuperci

2 morcovi

1/2 ardei

1 felie telina

3 catei usturoi

1 ou

250 gr smantana

100 gr iaurt

 

spalam ciupercile, le curatam de coaja si le taiem felii. Celelalte legume se toaca marunt sau se dau pe razatoare. calim legumele, adaugam 2,5 l apa si fierbem la foc mic. Intr-un bol facem maia din ou, smantana si iaurt cu 2 polonice de supa. Cand ciupercile sunt fierte, oprim focul, adaugam maia si presaram patrunjel verde.

pofta buna!

 

 

Pulpe de pui cu mustar la cuptor

5-6 pulpe

500 ml lapte

5-6 catei de usturoi

3-4 lg mustar

2 lg ulei masline

sare, boia, piper

Zdrobim usturoiul, amestecam cu laptele si saram. Punem pulpele in acest amestec si lasam la rece min 1 ora.

Separat amestecam mustar, boia, piper - rezulta o pasta.

Scoatem pulpele din lapte, le ungem cu acest amestec si le bagam la cuptor. (pe o tava tapetata cu hartie de copt, sau intr-un vas termorezistent). le intoarcem pe ambele parti pana sunt rumenite!

sunt exceptionale la gust 

noi le-am servit cu cartofi natur si castraveti murati

 

asa arata puiul cu mustar -

 

post-11913-0-76210500-1384780120_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mancarica de conopida cu fasole boabe

1 conopida medie

2-3 morcovi

20o gr fasole

1 ceapa

1 pastarnac

1 telina mica

1 cana suc de rosii

verdeata

tai ceapa marunt, telina, pastarnacul si morcovii ii tai cuburi. fierbi fasolea. (eu am folosit din conserva).desfaci conopida si o fierbi 5 min in apa usor sarata. peste ceapa pui legumele le calesti un pic, adaugi conopida, fasolea si sucul de rosii. le fierbi 10-15 min. la sfarsit presari verdeata.

 

 

Conopida cu sos de rosii

calesti un pic de ceapa, pui buchetelele de conopida fiarta si sos de rosii. fierbi cateva minute si presari verdeata. simplu si gustos  [:)]

 

 

ciorbitza de ciuperci

 

500 gr ciuperci

2 morcovi

1/2 ardei

1 felie telina

3 catei usturoi

1 ou

250 gr smantana

100 gr iaurt

 

spalam ciupercile, le curatam de coaja si le taiem felii. Celelalte legume se toaca marunt sau se dau pe razatoare. calim legumele, adaugam 2,5 l apa si fierbem la foc mic. Intr-un bol facem maia din ou, smantana si iaurt cu 2 polonice de supa. Cand ciupercile sunt fierte, oprim focul, adaugam maia si presaram patrunjel verde.

pofta buna!

 

 

Pulpe de pui cu mustar la cuptor

5-6 pulpe

500 ml lapte

5-6 catei de usturoi

3-4 lg mustar

2 lg ulei masline

sare, boia, piper

Zdrobim usturoiul, amestecam cu laptele si saram. Punem pulpele in acest amestec si lasam la rece min 1 ora.

Separat amestecam mustar, boia, piper - rezulta o pasta.

Scoatem pulpele din lapte, le ungem cu acest amestec si le bagam la cuptor. (pe o tava tapetata cu hartie de copt, sau intr-un vas termorezistent). le intoarcem pe ambele parti pana sunt rumenite!

sunt exceptionale la gust 

noi le-am servit cu cartofi natur si castraveti murati

 

asa arata puiul cu mustar -

Merci mult pentru retete, Giulia! [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri aveam in plan o varza calita si o supa-crema de dovlecei cu mazare, numai ca nu am fost f atenta la reteta de supa si am cumparat o punga de 1kg de mazare, care pana am ajuns acasa incepuse sa se decongeleze, asa ca varza mea calita s-a transformat intr-o mancarica de mazare. placinta cu dovleac s-a reportat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...