Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu n-am intrat in greva, Ginger, ci am fost  bolnaviori si eu si unul din gemeni (Patrick). Azi ma simt incomparabil mai bine decat la inceputul saptamanii si Patrick la fel.

Zilele trecute am mancat lucruri foarte rapide: paste la cuptor, stamppot (mancare olandeza din piuree cartofi cu varza creata si costita + carnati afumati), salate.

 

Azi fac frigarui de pui (carnea o marinez putin cu Pataks (un sos gros cu ghimbir, coriandru, etc) si mici pe gril + cartofi prajiti (proaspeti, adica nu din aia semi-congelati), salata de cruditati, ouale jidane ce au fost postate acum cateva pagini de Giulia si painica multicereale (vreau sa incerc un soi de bagheta).. Astea pentru Mos NIcolae.

Am facut o tarta Abracadabra ieri seara [:)]  (asa a botezat-o Alma, deoarece am inventat-o ad hoc din aluatul ramas de la pepernootjes/biscuiti miniatura olandezi, ca niste bumbuti/nasturei cu un mix de  mirodenii: scortisoara, cuisoare, etc..)..Am facut un aluat de tarta pe care l-am copt singur (am pus umplutura falsa: am eu intr-o cutie niste nuci, alune, boabe de fasole - amestecul asta il pun standard peste hartie de copt pe aluatul din tava si las la copt. Cand e gata, scot hartia cu amestecul de nuci si fasole si le pun iar in cutia in care le pastrez in camara). Aluatul l-am pictat putin [:)]  cu glazura de ciocolata (am facut din cacao+ apa si fructoza, deci light), peste am pus crème patissière (crema asemanatoare cu cea de cremsnit; eu am facut-o din niste praf pentru crema asta cu apa, la care am adaugat frisca sa iasa pufoasa) si o conserva de cirese cu sos rosu (gata facut cu gelatina/cumpar des conserve din astea cu fructe ca-s extrem de practice pentru tarte).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una mananc,as manca non-stop.

Intrebam cum se pun pozele la mancarici,daca e voie, sa va mai arat si din retetele mele.

Am facut cu cea mare o ciorbita delicioasa si tare mandra a fost de ea cand a venit ora mesei,asta seara iarasi bucatarim impreuna,ne destinde si ne deschide f mult bucatareala asta plus ca e si f practic sa fii ajutat,reduc timpul la jumatate si mai presus de asta facand impreuna nu mai exista nazuri la masa,apreciaza si vor avea idee si pe viitor de cum se face.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce-insanatosire grabnica si tie si micutzului [flo2] .

pai ai bucatarisit la greu [fal]

eu mai rar zilele astea daca mancam doar seara acasa ,fac paste sau pui ca e mai rapid.

Diseara fac papricas de pui cu galuste rupte .

Bubu -nici eu nu reusesc sa pun poze si tare ma enerveaza...reusesc doar cand fac copy-paste de pe net...sa le incarc nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce- da' faci tu mici de-s proaspeti? Ca aici la magazine romanesti toti sunt congelati si mi-e cam frica sa iau...

Daca-i faci scrie cum. te rog...

Ginger, ii fac eu din carne tocata (jumi-juma), cu usturoi tocat marunt, sare, piper, cimbru si apa. Cand am, folosesc mix de mici din Ro. Mai adaug bicarbonat de sodiu, cam 2 lgt la 500g.

Fac o pasta moale, pufoasa. De fapt in amestecul de carne si condimente pun cate un pic de apa pe rand si tot amestec cu mana ca si cand as framanta un aluat.

Varianta ultrarapida: apa fiarta + mixul de mici => un soi de supica, din care se pune cam 200ml ;la juma de kilogram de carne si se amesteca bine cu mainile.

Se formeaza micii si se coc pe grillul de aragaz.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce-insanatosire grabnica si tie si micutzului [flo2] .

pai ai bucatarisit la greu [fal]

eu mai rar zilele astea daca mancam doar seara acasa ,fac paste sau pui ca e mai rapid.

Diseara fac papricas de pui cu galuste rupte .

Bubu -nici eu nu reusesc sa pun poze si tare ma enerveaza...reusesc doar cand fac copy-paste de pe net...sa le incarc nu.

Poti pune poze daca alegi More Reply Options in josul casutei in care scrii mesajul. Apoi alegi Upload si Attach to this message.. Daca poza e cam mare, ajustezi marimea pozei (schimbi inch in cm cu ajutorul programului ACDsee) si adaugi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...