Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

ciorbitza de ciuperci

 

500 gr ciuperci

2 morcovi

1/2 ardei

1 felie telina

3 catei usturoi

1 ou

250 gr smantana

100 gr iaurt

 

spalam ciupercile, le curatam de coaja si le taiem felii. Celelalte legume se toaca marunt sau se dau pe razatoare. calim legumele, adaugam 2,5 l apa si fierbem la foc mic. Intr-un bol facem maia din ou, smantana si iaurt cu 2 polonice de supa. Cand ciupercile sunt fierte, oprim focul, adaugam maia si presaram patrunjel verde.

pofta buna! :)

 
 

 

post-11913-0-95253500-1370608067_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu dedicatie pentru Mina [:)] :

 

Blanquette de veau (aux champignons):

Ingrediente:

Carne de vitel frageda (eu o cumpar direct taiata in cubulete)

(cam 1 kg)

Putin unt (30-50g)

4 cepe medii

1 pahar de supa de carne/legume

1 pahar de vin alb

250-300g ciuperci albe sau maro (champignons)

1-2 lingurita/e de boia de ardei dulce

1 cutie de smantana (circa 250g)

verdeturi: eu pun de obicei o legatura de patrunjel

si eventual ceva maioran, dragon

sare, piper dupa gust

eventual cativa catei de usturoi

 

Carnea taiata cubulete se caleste impreuna cu ceapa taiata marunt intr-o cratita, in care am pus unt in prealabil Boiaua, supa, vinul alb si verdeturile se adauga pe rand. Se lasa sa fiarba cateva minute. Se adauga ciupercile (eu ciupercile le calesc in alta tigaie inainte sa le adaug, adaug si cativa catei de usturoi). Amestecul acesta se acopera si se lasa la foc mic pentru aproximativ 1 ora si jumatate. Eu fac totul direct in oala cu presiune si, in cazul asta, nu imi ia mai mult de 40 de minute.

 

Dupa ce carnea a fiert, se adauga smantana si patrunjelul proaspat (eventual restul de verdeturi). Daca mi se pare ca sosul e prea subtire, adaug putin amidon alimentar.

 

Pofta buna!

 

Se poate manca cu cartofi natur, paste sau orez. Eventual cu o salata alaturi.

 

Acuma vreau si eu reteta de quesadillas [:D]  ca inca nu am facut, doar vazut in meniul restaurantului mexican din oras.

 Multumesc frumos, Daniela. Cat de curand o incerc si-ti zic ce-am realizat. 

 

Eu quesadillas fac ca aici: http://tocanadecuvinte.blogspot.ro/2010/05/intr-una-din-vinerele-trecute-am-ajuns.html

 

scuze dar nu mai stiu cum se insereaza lincuri frumoasa, ca pe forumul dinainte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mina, merci de reteta! In afara de loboda am tot ce apare in reteta ta prin casa/frigider, asa ca voi presta in curand.

 

Eu azi am papat Pizza cu somon si branzeturi diverse

Maine voiam sa fac ceva bun , dar ne-au invitat niste prieteni la gratare la ei in curte.

Duminica am de gand: supa de pui cu taietei ca la mama acasa [:)] , tocanita de pui cu ardei si ceapa; Risotto cu ciuperci

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut musafiri in we (socrii) dar am si lucrat asa ca a gatit mama soacra sarmalute in foi de vitza si tocanita de ciuperci de la padure. Cozonacul l-a adus de acasa.

 

Duminica seara am facut eu un muschiuletz de porc in 3 arome, a vazut fimiu reteta la Masterchef si m-a batut la cap s-o caut si sa fac, e intr-adevar deosebit de gustoasa. POate-mi gasesc timp s-o scriu zilele astea, ca evident ca am modificat-o.

 

Asa ca aseara am mancat "resturi" din cele de mai sus. Poate azi sa ma mobilizez de-o ciorba, dar ideea inca se lasa asteptata :)).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...