Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

E cald, gatim rapid, ceva ce se face repede.

 

Poutine (reteta traditionala din Quebec): cartofi prajiti (gata taiati), cascaval cat mai dulce sau mozzarella deasupra si sos cald -aici se cumpara sos de poutine, se poate inlocui cu un sos barbecue dulce.

 

Pilaf cu pulpe de pui (urasc sa fac fierturi, dar trebuie sa pape si bebe. Macar se face repede).

Salata de varza cu morcov

 

Si in plan:

 

Salata de vinete

 

Salata greceasca (rosii, salata verde iceberg, feta, ceapa verde, masline)

 

Prajitura cu afine (4 oua, o cana de zahar, 1/2 cana ulei, vanilie si coaja de lamaie, 1 cana lapte, 2 cani faina cu 1 praf de copt sau  1/2 lingurita bicarbonat, 1/2 kg fructe- reteta originala e cu visine sau caise- fructele bine scurse in prealabil si tavalite prin faina.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor ,azi am gatit  ardei umpluti cu legume  am calit multa ceapa cam 4,impreuna cu un dovlecel taiat cubulete,am dat pe razatoare 2 rosii mari  am pus peste ele 2 linguri de bulion  si am pus peste ceapa calita.Apoi o ceasca de orez  si la urma 3 vinete coapte ,dupa ce  au palpait  5 min. am pus 2 oua si verdeata. au iesit deliciosi. [:)] [papica]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ma bucur ca ati inceput sa scrieti!

Azi:

-salata greceasca

-snitele

Fleurdelise, o sa fac si eu reteta de prajitura ,cu visine. Cana e echivalentul la cup ,cum sint masurile voastre ,ca n-am idee ce marime sa fie.Eu faceam cu un aluat de pandispan,dar stiu ca trebuie alta consistenta.

  Ginarares,am facut si eu odata niste ardei de post ,cu ciuperci,orez,rosii,ceapa,morcov ,dar a iesit un mare fiasco ,ca s-au dispersat prin oala si n-am mai incercat de atunci. Nu stiu care-i secretul ,dar nu mi-au iesit.

  Pe mine ma inspire de la voi.

Noapte buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ma bucur ca ati inceput sa scrieti!

Azi:

-salata greceasca

-snitele

Fleurdelise, o sa fac si eu reteta de prajitura ,cu visine. Cana e echivalentul la cup ,cum sint masurile voastre ,ca n-am idee ce marime sa fie.Eu faceam cu un aluat de pandispan,dar stiu ca trebuie alta consistenta.

  Ginarares,am facut si eu odata niste ardei de post ,cu ciuperci,orez,rosii,ceapa,morcov ,dar a iesit un mare fiasco ,ca s-au dispersat prin oala si n-am mai incercat de atunci. Nu stiu care-i secretul ,dar nu mi-au iesit.

  Pe mine ma inspire de la voi.

Noapte buna!

Buna! mie miau iesit f f f buni am pus mai mult orez si oua  . [flo2] [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine si cu faina integrala..

Eu o sa fac o prajitura cu visine, nuci si ciocolata, reteta luata de pe FB..Asta de dus la colegi luni, sa-i servesc la o cafea de ramas bun pt ca am intrat deja in concediu medical si apoi maternitate.

 

Azi mai fac niste gratare diseara si eventual o salatica de boeuf, ca mi-e dor de ea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce ,am vazut ca tu faci retete sofisticate.Pune o poza si reteta. Concediu placut!

Azi:

ciorba cu perisoare

piept de pui cu ciuperci si smintina

N-am mai facut prajitura ,dar o am in vedere. Am facut in schimb un gem de corcoduse fara zahar.

Mirosea superb in bucatarie. Culoarea e excelenta ,dar pt ca n-are zahar e cam acrut.

O sa-l tin la frigider sa nu fermenteze si am intentia sa-l pun pe niste clatite montignac,tot din faina integral de griu si amestesc cu tarite de ovaz,smintina si un ou.

 N-am testa reteta ,e data de Caress la grupul Montignac.

O zi buna!

Pup!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...