Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

[offt]

 

Ce or avea sotii astia ai nostri de sunt innebuniti dupa mancarea romaneasca, dar nu si dupa mamaliga?  [fri]  al meu mananca de rupe romaneste, sarmale, salate beouf, ciorbita de perisoare, de vacuta, salata vinete, fasole batuta, omleta cu ceapa prajita, tocanite.... si lista poate continua, ahhh si micii si carnaciorii, favoritii lui, dar mamaliga pe ici pe colo, tot asa sa nu ma supere pe mine, dar ii place cu branza sarata de oi si cartofi taranesti sau tocanita de ardei copti cu sos de rosii! soacra mea cand vine pe la noi se bate pe castronul cu cartofi taranesti cu socrul si pe salata de vinete cu fasolea batuta cu mult usturoi  [batcap] odata a venit la noi si eu tocmai asezam pe masa mancarea si cand a vazut cartofii si mirosea ametitor in casa, repede socrul ii zice: na, visai sa iti faca catofii tai preferati, uite ca te-a ghicit, s-a asezat  repede la masa soacra si si-a luat castronul in fata si ii spune socrului : this is mine, don`t know what you`re having!  [:-)))] sa mai spun ca se bateau pe ultimele linguri de cartofi si salata de vinete?  [help]

 

Noi ieri am facut gratar si multi mici, care s-au mancat primii, nu a mai ramas niciunul, dar pe azi au ramas multi burgeri si carne de porc, o sa papam cu niste salata de varza si apoi niste tort ramas tot de ieri  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphitza, si rudelor mele olandeze (socrii, matusi) le place foarte mult mancarea romaneasca. Si lor le plac foarte mult cartofii taranesti , salatele de vinete si de boeuf..De altfel, meniul de ieri l-am pregatit special pentru socrul meu, care a venit sa aiba grija de mine peste noapte (sotul fiind plecat sa o aduca pe d-ra mea din vacanta in Franta).

De mamaliga insa, se fereste cam toata lumea...

 

Azi am inca mancare destul de multa de ieri (ciorba de fasole verde si salatele).

Cred ca voi presta totusi ceva chiftele sau snitele din piept de pui mai incolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danyce, micii ii cumperi ?(daca da, de unde?) , sau ii prepari tu? (daca da, cum?)

Nici aici nu scapi de mine :))

Ro Ana, mici nu gasesc aici pentru ca nu exista magazine romanesti in zona. Era candva unul prin Amsterdam doar, dar din cate stiu, si ala s-a desfiintat.

Se pot comanda diverse (inclusiv carne pentru mici)  pe situl "Lautarul.com" si iti livreaza acasa totul contra cost..Nu stiu insa in ce stare ajunge carnea de mici. Eu am facut la ei o comanda candva de un Craciun si am fost multumita ( e drept ca doar vinuri si afumaturi + carnati am comandat atunci).

 

http://www.lautarul.com/

 

Carnea de mici o prepar din carne tocata amestecata (porc-vita, 50%/50%/pe pachetele de aici scrie "gehakt half-om-half"), usturoi din belsug [:)] , bicarbonat de sodiu, sare, piper, eventual condimente pentru mici (plicuri aduse din Ro/cand nu am pun cimbru/ienibahar/maioran - fac eu un mix din ce gasesc printre plicurile cu ierburi din dulap)..Toate ingredientele astea le amestec bine, le framant de fapt cu mana, adaugand mereu putina apa pana cand rezulta o pasta moale si pufoasa. Apoi dau amestecul la frigider si dupa vreo jumate de ora formez micii.

 

Azi papam o reteta de pui marocan marinat in diverse mirodenii, cu legume (dovlecei, ceapa, morcovi) si cous cous cu stafide.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am facut afinata dar nu am pigulit, ce era sa pigulim?

 

Azi: mancare de bame, salata de vinete, paine si la cina shaorma de pui.

 

[:)]  Ale mele aveau codite multe si a trebuit sa le curat de coditele alea. Le-am cumparat pt prajituri. 

M-am facut varza pe maini si io nici nu vad bine fara ochelari... am fost pe treaba mea ce sa mai! 3ore am stat sa curat la bobitele alea mititele!!!  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...