Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am luat fleica de vita si vreau sa o fac la cuptor. Cica e manzat dar eu nu cred. 

Are cineva vreun pont?

Eu mereu am fiert vita mai intai. Dar de data asta as vrea sa o fac direct la cuptor.

Ciorba de gaina.

Nu e fleica si nici manzat :D eram sigura!

Pe eticheta scrie piept de vita. Oare cum fac englezi vita aia asa buna? 

Mai bine o bag la punga...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, merci mult pentru felicitari! Bebelusii sunt tare cuminti si papa foarte bine, nu au colici.

 

Ela, eu doar rulada Wellington am facut la cuptor...Asta se face in felul urmator: o bucata buna de carne de vita in forma de rulada (de-a gata, sau rulata de tine si legata cu sfoara din loc in loc...sa ii dai forma de cilindru) se rumeneste pe toate partile intr-o cratita si se condimenteaza cu sare, piper, iar la final se unge cu mustar.  Se intinde o foaie de aluat de foietaj, peste care se pun fasii de sunca de parma, apoi se pune o portie serioasa de ciuperci calite cu ceapa verde si patrunjel, in mijlocul ei se pune rulada de vita rumenita. Se infasoara rulada in foaia de foietaj si arata la final ca o sarma uriasa [:-)))] . Se cresteaza aluatul deasupra cu un cutit din loc in loc (se pot pune si ornamente, gen floricele din aluat decupate...sau alte figurine din aluat, de exemplu stelute..Decoratul eu mai interesant daca se pregateste rulada de sarbatori...). Alutatul se unge cu un ou batut (cu pensula e cea mai rapida metoda). Se pune rulada  intr-o tava termorezistenta la cuptor...se poate pune la fel de bine in tava de la cuptor, peste care s-a pus o foaie de hartie de copt.Se lasa cam 50 de minute- 1 ora (eu am cuptor cu aer fierbinte si aleg o temperatura de circa 200 grade...nu stiu temperatura echivalenta la alte cuptoare).

 

Rulada se taie cel mai bine cu un cutit electric pentru taiat fripturi...Daca nu, se tine rulada cu o furculita uriasa (din aia ca pt gratare/bbq) si se taie felii cu un cutit foarte bine ascutit.

 

Alte retete le gatesc de obicei in oala cu presiune. Mi se pare mult mai rapid (cam 45 minute maxim imi ia sa fac o tocanita...de fapt 10 minute doar pregatirea si oala isi face treaba singura apoi).

 

Azi voi face:

- conopida pane

-snitele

-salata de varza

- cartofi prajiti in Air Fryer (deci nu cu ulei)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela, carnea de vita o poti taia felii subtiri si praji in unt. Pui untul in tigaie si astepti sa nu mai sfiriie, :) pui bucatile de carne fara sa se suprapuna, 3-4 minute pe o parte si apoi 2 minute pe cealalata. O condimentezi in tigaie cu sare si piper pe o singura fata. 

 

Danyce, copii cu mame nestresate sunt foarte cu;inti. :D

 

Asta seara nu stiu ce voi gati. Copilasii maninca la cantina si deci o sa incep cu "ce ati mincat azi ? " si o sa termin cu o decizie colectiva. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Danyce!  [flor]

Am rulato si eu cu tot felul de mirodenii, la sfarsit am dato cu mustar, am legato si la punga cu ea! 

Daca nu se face bine o sa o bag la abur :D cred

Reteta ta e minunata pt sarbatori! Am salvato!

Vreun sos ceva...mai dietetic?

Sos de vin rosu...

 

100 gr. unt, 50 gr. ceapa tocata marunt, 1 morcov taiat marunt, putin cimbru, 3 dl. vin rosu, 2 dl. supa de carne,1 dl. frisca, piper si sare

1) Se topesc  25 gr. unt intr-o craticioara si se calesc putin ceapa, morcovul si cimbrul.

2) Se adauga vinul si supa de carne, se lasa sa fiarba 15 minute dupa primul clocot... over is.

 

3)Se strecoara lichidul printr-o sita, intr-o cratita curata. Se adauga frisca si se fierbe 5 minute pe foc destul de mare.

 

4) Se taie restul untului in bucatele mici. Se incorporeaza untul in sos, la foc mic, cu ajutorul unui tel. Bucatelele de unt se adauga pe rand si se asteapta putin sa se topeasca fiecare bucatica inainte de a adauga alta bucatica de unt. Se asezoneaza cu sare si piper, dupa gust.

 

Mie sosul asta mi se pare cel mai potrivit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...