Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

Am facut vinetele alea umplute aseara. Am gresit erau prajite nu la cuptor. Au iesit demential de bune, nu credeam ca pot sa iasa asa misto. Am mancat in concediu in grecia si nu credeam ca pot sa le reproduc si sa-mi iasa chiar mai bune decat la restaurant. Si s-au facut si super repede.

Reteta please!!! [flo2] [flo2] [flo2] [:)] [:)] [:)]

 

Eu am facut azi-noapte, intre alaptari, o supa de dovlecei ce o aveam in plan de ieri dimineata.

Azi voi face un tort brownie sa marcam trecerea la 3kg a celui mai mic dintre bebelusi si tarta cu spanac si cascaval pentru cina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pai e super simplu: se aleg vinete potrivite ca marime, spre mici, se curata frunzele si codita si se cresteaza o data pe lung. APoi se prajezc pe toate partile intr-o tigaie mai adanca in care sa fie ceva mai mult ulei, vreo 2 degete asa. Cand s-au inmuiat pe toate partile se scurg pe hartie absorbanta si apoi se desfac in doua pe crestatura facuta in prealabil. Se scobeste un pic de miez cu lingura, eu am scobit cat mi-a permis incat sa-si pastreze oarecum forma, si se amestea miezul asta zdrobit cu branza rasa. Eu am avut telemea (in grecia cica era feta, dar tot un fel de telemea de fapt, nu chiar feta asa cum o stim noi). Se mai amesteca usturoi zdrobit dupa gust si vreo doua linguri de patrunjel tocat. Apoi amestercul asta se pune inapoi in barcutele de vinete si se mananca asa cum sunt, cu tot cu coaja. Ar merge la ele ceva salata de rosii, eu nu am mai avut aseara si le-am mancat asa cu paine.

 

Felicitari pentru pitic! Sa creasca mari si voinici amandoi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai e super simplu: se aleg vinete potrivite ca marime, spre mici, se curata frunzele si codita si se cresteaza o data pe lung. APoi se prajezc pe toate partile intr-o tigaie mai adanca in care sa fie ceva mai mult ulei, vreo 2 degete asa. Cand s-au inmuiat pe toate partile se scurg pe hartie absorbanta si apoi se desfac in doua pe crestatura facuta in prealabil. Se scobeste un pic de miez cu lingura, eu am scobit cat mi-a permis incat sa-si pastreze oarecum forma, si se amestea miezul asta zdrobit cu branza rasa. Eu am avut telemea (in grecia cica era feta, dar tot un fel de telemea de fapt, nu chiar feta asa cum o stim noi). Se mai amesteca usturoi zdrobit dupa gust si vreo doua linguri de patrunjel tocat. Apoi amestercul asta se pune inapoi in barcutele de vinete si se mananca asa cum sunt, cu tot cu coaja. Ar merge la ele ceva salata de rosii, eu nu am mai avut aseara si le-am mancat asa cu paine.

 

Felicitari pentru pitic! Sa creasca mari si voinici amandoi!

Merci mult pentru reteta! [flo2]  O sa o incerc in curand. Merci si pentru urari [flo2]

Eu am facut de cateva ori combinatia asta :vinete umplute cu branza , dar altfel...Reteta mea era asa: crestam vinetele pe lateral, de fapt faceam 4 crestaturi pe lungime, dar foarte adanc in vanata (de fapt aproape taiam o vanata in 4, dar nu ma duceam pana la capat, lasam varful vinetei intreg.). Dupa ce opaream vinetele le puneam in chiuveta la stors (metoda ultra rapida de stors de apa e sa se puna un fund de lemn peste vinete si a se apasa bine cu palmele de 2 - 3 ori ). In prealabil faceam un amestec din branza telemea sau feta cu smantana, cascaval si marar. Vinetele le puneam intr-un vas termorezistent si le umpleam prin crestaturile pomenite mai sus cu amestecul de branza. Peste vinetele umplute puneam sos de rosii (cel mai bun e cel facut in casa: din rosii coapte pe grill si decojite, date la blender si la care se adauga busuioc proaspat) si ulei de masline. 20 de minute la cuptor. Mereu au iesit foarte, foarte bune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac azi mancare chinezeasca : Tjap Tjoy (pui cu legume multe, muguri de bambus si cu usturoi) cu garnitura de orez

 

Pe maine pregatesc de azi deja:

salata de vinete,

salata de boeuf si

supa de fasole verde

ca vin parintii mei in vizita si mai ales tatal meu prefera mancarea romaneasca..

Maine voi mai face o friptura de pui la cuptor cu cartofi natur si multa salata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...