Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

Buna!

Danyce ,ma uimesti ca de obicei. Cu 2 bebelusi si inca un copil , faci mai multa mincare decit produc eu intr-o luna.Sa nu mai vorbim de ce minunatii faci! Bravo!

Ce fac bebelusii?

Am facut ieri ,dar cu ajutorul mamei:

-ciorba de piept de pui cu dovlecei(am scapat cam mult piper)

-snitele

-ardei copti cu lamiie

-somon

-ciuperci cu usturoi

Azi mincam ce-am produs ieri si mine ma mai inspire de la voi.

Imi place tare mult cum gatiti zilnic,lucru care pt mine e imposibil,pe motiv de service ,lectii etc.

Pup si o zi perfecta!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ciorba de vita cu dovlecei, n-am facut in viata mea dar decat sa pun cartofi, aveam niste dovlecei care se chinuiau prin frigider asa ca i-am scapat de chin.

 

Azi am niste pulpe de pui pe care o sa le fac la punga cu legume inghetate, trebuie sa gasesc o reteta ceva ca eu mai intai le oparesc putin apoi le prajesc, dar nu mi se pare prea sanatos, altfel insa nu prea au niciun gust nimic.

 

Salata orientala, vreau sa fac de cand am venit din concediu cu un borcan de masline de la mama lor care cer cu insistenta sa le pun langa niste cartofi fierti si niste ceapa rosie.

 

Nici eu nu pot gati zilnic, si stilul asta de a face cate o cratita de mancare sa ne-ajunga 3-4 zile cred ca ma si impiedica sa slabesc, caci la cratita nu prea se poate gati nimic dietetic. Nu pot sa ies din asta, perpetuez un model care dateaza in viata mea de cand ma stiu si nu stiu cum sa renunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica, sa stii ca si eu pot presta doar  foarte rar mai nou. Saptamana asta am pus-o pe maica-mea sa gateasca si eu doar am alaptat si m-am ocupat de copii..Mama a facut o portie uriasa de sarmale (si am depozitat in lada frigorifica din ele), supa de pui, tocanita cu piuree de cartofi si salata, pui la cuptor cu legume sote..

Azi voi face un tort cu fructe si frisca deoarece pisoiasii mei au o luna de zile fix. [:)]

 

Androix, ai un wok? Daca da, poti prepara legumele direct acolo cu ff putin ulei. Poti adauga niste usturoi proaspat, sare, piper si daca vrei si mai mult gust, poti taia 2-3 rosii in cubulete sau poti adauga si ardei gras taiat marunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am tratat familia cu sandvisuri, dar azi trebe mancare gatita. Asa ca de pranz face sotul pastai cu pui, la tigaie, iar pentru diseara planuim un gratar asortat, poate cu ceva piure sau cartofi pai langa. 

 

Si-am descoperit in frigider niste dovlecei, cred ca maine fac snitele si dovlecei pane (mi-e urat de pane-uri, desi ne plac la toti, asa ca fac 2-3 kestii pane, cand ma apuc, sa fiu motivata :)) ).

 

Se termina ciorba (radauteana a fost) si nu stiu ce sa fac. Poate o crema de legume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara:

Ciorba de perisoare

Pennette cu ulei de masline si parmezan

Azi la pranz :

orechiette (un fel de paste proaspete facute din apa si faina) cu niste frunze de nap (asa am vazut ca se numesc in romaneste.Practic frunzele rupte in bucati le pargalesc cu putin ulei de masline si usturoi si apoi le amestec cu pastele.Presar parmezan in abundenta.

Oua ochiuri cu gososari si masline

Diseara:

pasta cata a ramas

piept de pui la gratar cu lamaie si rosii cherry.

Pe maine pregatesc o tocanita de vitel cu mamaliga

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit si eu sa gatesc ieri, la mine e un adevarat hei-rup la intervale maaari [soricel].

Pizza cu branza de capra, prune si muguri de pin (o prima incercare)

Bors de fasole verde (tot pt prima data)

Tocanita (sau cum i-o zice) de legume

File de crap in crusta de masline,  muguri de pin si pesmet (premiera)

Mai aveam in plan smochine cu mascapone (ceva la cuptor), dar nu mai am miere in casa pt ca am facut o "lichioare" magica - sirop de catina cu miere, polen si tinctura de propolis.  A luat sotul jumatate de kg de catina si nu am gasit ce altceva sa fac cu ea.

Azi dimineata - salata de legume cu mix de germeni si seminte de canepa si un shake din lapte, banana, cacao si ultimele picaturi de sirop de artar.

Si mai am la deshidratat niste legume si frunze de telina - pt home-made vegeta. Intr-o tavita am ce a ramas dupa ce am stors catina, la propunerea sotului sa o usuc pt ceai.

post-104174-0-68132500-1379838949_thumb.jpg

post-104174-0-15927000-1379838959_thumb.jpg

post-104174-0-14440800-1379838969_thumb.jpg

post-104174-0-60998100-1379839206_thumb.jpg

post-104174-0-99500300-1379839217_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...