Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

Mai fetelor,Ela,si restu` voi gatiti in fiecare zi?

Ma ia groaza cand va citesc.....

 

Eu doar copilului ii fac pe loc..insa nu gatesc atat de mult ca voi.....nu stiu ce sa fac ..am o pulpa de curcan si doua aripi....pentru mine fac file de somon pe gratar...u pot sa mananc decat file....pentru sot azi peste pe gratar....da` tre` sa fac si ecva de mancare pe doua zile macar....ce?Ca sunt complet in criza de inspiratie...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai fetelor,Ela,si restu` voi gatiti in fiecare zi?

Ma ia groaza cand va citesc.....

 

Eu doar copilului ii fac pe loc..insa nu gatesc atat de mult ca voi.....nu stiu ce sa fac ..am o pulpa de curcan si doua aripi....pentru mine fac file de somon pe gratar...u pot sa mananc decat file....pentru sot azi peste pe gratar....da` tre` sa fac si ecva de mancare pe doua zile macar....ce?Ca sunt complet in criza de inspiratie...

 

 

 

Mai si eu gatesc aproape zilnic dar nu cat doamnele de aici...........?????!!!!!!!!. [il]

Si eu ma intreb mereu cum reusesc... [flo2]

Oricum eu ma inspir de aici de ff multe ori........

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu din curcan fac ciorba cel mai des, daca e ianra neaparat o acresc cu zeama de varza, iar daca am mai multa carne trag si un ostropel cu orez sau paste.

 

Am facut ciorba de perisoare si deseara fac mamaliguta cu branza si smantana.

Maine am niste ceafa de porc cred ca o fac la grill cu legume.

Pe saptamana viitoare am in plan niste sardine la grill.

Dorada mea a iesit excelenta dar chinu' naibii ce a fost cu ea. Am vrut s-o fac la grill, am pus hartie de copt ca asa am vazut eu pe net ca sa nu se lipeasca. Dar erau niste animale de dorade ca grillul meu electric nu prea le-a facut fata asa ca a trebuit sa transfer hartia pe o tava pe aragaz unde doradele mele s-au prajit pana s-a ars hartia. Insa burtile tot crude, asa ca le-am mai transferat o data la cuptor la foc iute. Cu totul nu cred ca a durat mai mult de 30 de minute si a iesit delicioasa. Daca elimin grillul cred ca in 20 de minute pot pune mancare pe masa. Sardinele le pun fara hartie ca au destula grasime ca sa nu se lipeasca pe gratar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut azi dimineata o supa de pui (ca e fimiu racit) si un mare tiramisu, de l-am pitit prin colturile frigiderului sa avem de dulce pe 2-3 zile. 

Pt diseara habar n-am ce mancam, cred ca ma limitez la ceva sandvisuri iar maine am in plan o musaca de vinete si cartofi. 

 

In we a gatit sotul chiftele cu sos si paste cu pui si rosii (tre sa-l laud si pe el, nu? ) iar eu am altoit printre picaturi o placinta cu mere si banane si una cu carne (am furat din compozitia de chiftele a sotului).  

 

Da, Jenn, si eu vreau sa stiu, cum e prajitura cu mere fara aluat? Ca am 2 ladite de mere de se intristeaza prin balcon si mi s-a cam luat de placinta cu mere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut azi dimineata o supa de pui (ca e fimiu racit) si un mare tiramisu, de l-am pitit prin colturile frigiderului sa avem de dulce pe 2-3 zile. 

Pt diseara habar n-am ce mancam, cred ca ma limitez la ceva sandvisuri iar maine am in plan o musaca de vinete si cartofi. 

 

In we a gatit sotul chiftele cu sos si paste cu pui si rosii (tre sa-l laud si pe el, nu? ) iar eu am altoit printre picaturi o placinta cu mere si banane si una cu carne (am furat din compozitia de chiftele a sotului).  

 

Da, Jenn, si eu vreau sa stiu, cum e prajitura cu mere fara aluat? Ca am 2 ladite de mere de se intristeaza prin balcon si mi s-a cam luat de placinta cu mere. 

Mina, poti face si Tarte Tatin (intoarsa). Prima pui zahar si zahar vanilat intr-o tava, pui merele taiate in 4 sau in doua, cum ai chef tu si dispuse frumos (cum vrei tu sa arate pe deasupra), poti adauga si scortisoara pt gust mai aromat. La final pui un aluat subtire (fie de foietaj, fie din ala fraged ca pt tarte) si dai la cuptor pana se rumeneste aluatul. Cand scoti tava lasi putin la racit, pui o farfurie peste ea si intorci asa, mai lasi sa se odihneasca putin tarta inainte sa tai din ea pt ca asa se imbiba putin siropul de zahar caramelizat in mere si in tarta. Poti face asta cu orice fructe, mai ales cu mere si cu pere. E o tarta rapida si buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...