Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

Vreau si eu reteta minune cu mere  [flo2]

 

Danyce, ai cumva reteta la aluatul fraged de care pomeneai mai sus ? Merci  [flo2]

 

Eu ieri am facut o supica pe parti de pui, cu multe legume, apoi am fiert fidea.

Inca avem de duminica tocanita si cartofi simpli feliati, d aia fierti in coaja, acum fi mea e mare fan, a inlocuit in sarsit pireul.

 

Pt mine voi face azi o salata de cartofi, tot asa feliati dupa ce ii fierb in coaja, adaug ceapa felii subtiri, ardei de 2 culori si ulei de masline cu un strop de zeama de lamaie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vreau si eu reteta minune cu mere  [flo2]

 

Danyce, ai cumva reteta la aluatul fraged de care pomeneai mai sus ? Merci  [flo2]

 

Eu ieri am facut o supica pe parti de pui, cu multe legume, apoi am fiert fidea.

Inca avem de duminica tocanita si cartofi simpli feliati, d aia fierti in coaja, acum fi mea e mare fan, a inlocuit in sarsit pireul.

 

Pt mine voi face azi o salata de cartofi, tot asa feliati dupa ce ii fierb in coaja, adaug ceapa felii subtiri, ardei de 2 culori si ulei de masline cu un strop de zeama de lamaie.

Daria, voilà, cam asta e reteta prajiturii

(in postul anterior uitasem sa mentionez de unt pt caramel):

 

Ingrediente:

Aluat:

- 200g făină

- 1 lingură zahăr

- 125g unt rece

- 3 linguri apă rece

 

Reţeta aluatului este cea de pâte brisée, căruia i-am adăugat zahăr. Se poate folosi si foietaj din comerţ.. Pentru preparare, combini făina cu zahărul, adaugi untul rece şi amesteci cu degetele până obţii o textură nisipoasă. Adaugi apa rece şi frămânţi 2-3 minute până când se formează o bilă. Ai destul aluat pentru o tavă mare (25-30 cm). Pui aluatul la frigider până te ocupi de restul.

Cureţi merele de coajă, le scobeşti cu o linguriţă miezul şi le tai bucăţi groase.

Topeşte pe aragaz la foc mic sau în cuptor untul într-o tavă ce intră şi la cuptor, apoi adaugă zahărul. Pune vasul pe foc/în cuptor până caramelul devine arămiu deschis. Scutură puţin vasul dacă nu are o culoare uniformă caramelul.

Aşază merele şi/sau alte fructe pe tavă într-o formă radială (fără să laşi goluri prea mari) şi pune totul pe foc mic/în cuptor timp de 10-15 minute. Fructele trebuie să se înmoaie, iar caramelul să prindă culoarea castanie, dar să nu se ardă.

În paralel, scoate aluatul din frigider şi întinde-l într-o foaie subţire. Taie un cerc din aluat cam cât diametrul tăvii tale şi pune-l peste merele din tavă. Înţeapă aluatul cu o furculiţă şi împinge margini sale în jos. Pune tarta la cuptor timp de 30-45 minute, la foc mediu sau până când aluatul se rumeneşte. Caramelul ar trebui să fiarbă pe margini, dar să nu se înnegrească.

După 2-3 minute, întorci tarta, presari scorţişoară şi o serveşti simplă, cu îngheţată sau friscă

 

Se pot folosi urmatoarele fructe: mere, pere, banane, ananas.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut!Reteta prajiturii cu mere fara aluat http://www.culinar.ro/retete/dulciuri/prajituri/prajitura-cu-mere-fara-aluat/42/2/20421/

Am  facut-o de multe ori-observatiile mele -am folosit unt ,niciodata margarina,nu stiu cum iese daca folositi margarina. ;temp cuptorului  180 cam 50 de min;se taie rece ca altfel se zdrentuieste ca naiba;daca merele -s zemoase eu le scurg  si  pun  zeama rezultata  peste al doilea strat de ingrediente uscate.Daca acel strat e umed de la sirop(nu trebuie sa balteasca) iese sigur prajitura.Cand s-a intarit stratul de deasupra e gata.Nicio problema , daca sta nitel in frigi se inmoaie la loc si e mai gustoasa a doua  zi.Tava mea de copt e cam 20 pe 30 si am folosit un kg de mere.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...