Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu Ragu fac eu.

Pai ragu e un sos cu carne tocata ,din ce stiu eu,insa Ginger spune de paste cu chiftele cu sos.Sosul asta ma intereseaza pe mine cum il face:

 

Jenn,cum faci tu salata d eton?

 

Si daca tot am scris aici,hai s aspun si eu meniul;ieri,carne de grill la tigaie grill cu schupfnudeln

 

https://www.google.de/search?q=schupfnudeln&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Y2dSUtmoApDOswax9IHIDg&ved=0CDoQsAQ&biw=1536&bih=721&dpr=1.25

 

si salata de pastai.

 

Astazi vreau sa fac un pilaf cu piept de pui si legume(ceapa,morcov ,ciuperci).Daca ajung spre seara in oras,vom minca cu sfecla rosie cu hrean...daca nu...simplu.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger,ai un sos special pentru spaghetti cu chiftele?

 

Dana

Fac chiftele din carne de vita+morcov+patrunjel+1ou+2 linguri parmezan+1 ceapa mica +sare. De obicei le fac micute ca diamentru.

Intr-o cratita mai adanca pun ulei de masline (nu exagerez) si pun chiftelutele la fript , nu le las sa se friga tare ,le tot intorc.Cand au prins putina culoare adaug cca 750 ml sos de rosii si o lingurita de zahar care ia din aciditate.Le les sa fiarba la foc mic cca 30 minute (daca scade sosul si e prea gros se adauga putina apa si se mai da un clocot.) Copii le adora  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fac chiftele din carne de vita+morcov+patrunjel+1ou+2 linguri parmezan+1 ceapa mica +sare. De obicei le fac micute ca diamentru.

Intr-o cratita mai adanca pun ulei de masline (nu exagerez) si pun chiftelutele la fript , nu le las sa se friga tare ,le tot intorc.Cand au prins putina culoare adaug cca 750 ml sos de rosii si o lingurita de zahar care ia din aciditate.Le les sa fiarba la foc mic cca 30 minute (daca scade sosul si e prea gros se adauga putina apa si se mai da un clocot.) Copii le adora  [:)]

M-am gindit eu ca faci altfel sosul,eu de exemplu il fac cu rintas de faina si un pic de otzet,aromat cu foi de dafin si piper boabe!

 

Si nu prea merge cu paste!

 

Tu pui doar ceapa in chiftele sau doar la cele cu sos ,nu folosesti usturoiul?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, daca vrei poti pune si usturoi .Eu morcovul,ceapa si patrunjelul le pun in aparat de macinat si apoi amestec cu carnea .Se poate adauga si tulpina de telina sau patrunjel ,orice(mai ales cand ai copii ce nu manaca legume [biz] ) ....

Sau poti pune un catel de usturoi in sosul de rosii cand fierbe.

Nu se face rantas si nu se adauga dafin , eventual putin busuioc.

Sosul de rosii cand fierbe se ingoasa putin ca se evapora toata apa .

E si mai gustos daca ai rosii proaspete ,decojite si tocate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sosul de rosii cu rantas il folosesc cand mancam carne fiarta cu piure de carofi .La paste nu merge ! 

Da,asta spuneam si eu!

 

Multzumesc de retzeta!(eu pun usturoi si marar,mult marar in chiftele,dar le mincam uscate sau cu sos-de fapt cu sos n-am mai facut de ani de zile,tocmai datorita sosului cu rintas de faina...insa cred ca am s afac cit d ecurind,ca parca mi-e pofta [:)] )

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...