Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

Victoria mai bine ceri la ce anume te intereseaza. Multe se repeta sau sunt foarte cunoscute ca sa mai scriem si retetele.

 

Azi:

friptura la gratar cu spanac 

conopida la cuptor cu unt, pesmet si cascaval

[:)]  Eu ar trebui sa ma abtin sa citesc pe aici, ca toate suna bine.  [flo2]

 

O sa cer retetele care ma intereseaza. Multumesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fa asa cum ti-am scris ,fara marar,paine sau faina in chiftea.

Fierbe spaghetele al dente , pune in farfurie o gramada si peste toarna sosul cu chiftele.Razuieste niste parmezan si-ai sa vezi ca nu mai ramane nimic in farfurii in 2 minute .

n.b. nu mai adauga sare si alte minuni in sos! ajunge cat condimentezi chiftelele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, daca vrei poti pune si usturoi .Eu morcovul,ceapa si patrunjelul le pun in aparat de macinat si apoi amestec cu carnea .Se poate adauga si tulpina de telina sau patrunjel ,orice(mai ales cand ai copii ce nu manaca legume [biz] ) ....

Sau poti pune un catel de usturoi in sosul de rosii cand fierbe.

Nu se face rantas si nu se adauga dafin , eventual putin busuioc.

Sosul de rosii cand fierbe se ingoasa putin ca se evapora toata apa .

E si mai gustos daca ai rosii proaspete ,decojite si tocate.

Eu am mai ascuns conopida (fiarta si piuree) in lasagna :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi ciorba de perisore de pui 

gulas cu carne de vita,

snitele,

pasta de peste din resturile de duminica 

am bagat si niste ciocanele la cuptor,

pe seara am facut niste scovelci pe care le-am umplut cu gem, branza, ciocolata...fiecare cu ce a vrut.

post-111954-0-76123000-1381174936_thumb.png

 

Le-am vazut postate de Rall si mi-a facut o pofta... si uitasem sa mai fac. Dar era notara reteta! 

Sper ca pana joi sa numai calc in bucatarie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va spun si eu reteta mea de sos universala, o folosesc la orice, la paste, la chiftele, la escalop: suc de rosii 500 ml, o lingurita paste de tomate, 50g unt, 1 lingura cimbru, 1 lingurita zahar, sau inca putin daca sosul este prea acru, in fct de rosii, 1 lingura vin rosu, se fierbe un pic ptr asezonare, sare dupa gust.

Daca vreau sosul mai gros pun putin amidon sau faina

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,asta spuneam si eu!

 

Multzumesc de retzeta!(eu pun usturoi si marar,mult marar in chiftele,dar le mincam uscate sau cu sos-de fapt cu sos n-am mai facut de ani de zile,tocmai datorita sosului cu rintas de faina...insa cred ca am s afac cit d ecurind,ca parca mi-e pofta [:)] )

 

Dana

Sosul se poate ingrosa cu amidon alimentar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela : scovelcile ce sunt , placinte ? ca n-am auzit de numele asta.

In Ardeal la clatite se mai zice "scoverzi" ,da alea mi se par placinte....si ce-as manca si eu cateva.....

 

p.s. ma scuzati dar eu de cand sunt in Italia ( de 12 ani) , sosuri pentru  paste ingrosate cu faina sau amidon n-am auzit ,cred ca numai in Romania se face asa ceva.

Sosul de rosii , fierband la foc mic evapora apa in exces ,in orice caz nu trebuie sa fie gros ca sa stea lingura drept in el ci sa aiba deajuns lichid ca sa se absoarba si in paste.

Ma refer exclusiv la paste,  nu la  sosuri pentru fripturi,piure si alte mancariri .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sosul se poate ingrosa cu amidon alimentar.

Da,Danyce,stiu doar a eu nu ma prea omor dupa sosurile ingrosate ,idiferent ca e faina sau amidon!

 

Ginger,eu nu ingros (cu exceptzia chiftelelor cu sos,dar astea am spus ,le fac din an in paste)sosurile,nici cu faina,nici cu amidon-vorbesc de sosurile pentru paste!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ela : scovelcile ce sunt , placinte ? ca n-am auzit de numele asta.

In Ardeal la clatite se mai zice "scoverzi" ,da alea mi se par placinte....si ce-as manca si eu cateva.....

 

 

[:)]  si Rall parca tot placinte le-a spus... aici la bucuresti eu asa am invatat ca sunt scovelci. 

Acum ca le zici clatite sau placinte sau scovelci...cui ii pasa!  [:)]  Sunt delicioase!

 

Eu la clatite fac compozitia clasica cu ou, faina, lapte pana devine o pasta subtire pe care o torn cu polonicul in tigaia doar stropita cu ulei.

Astea le pun la dospit. Pun faina, un cub de drojdie, apoi un pic de apa cu sare calduta si framant pana devine o coca moale pe care o las la dospit. Apoi rup cate o bucatica si o intind cu mana pana se lateste asa si o pun la prajit.

Astea din urma merge si cu branza cu marar, cu mujdei de usturoi, cu gem ... cu ce vrei..  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...