Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

nuuuu... uite de aici am furat poza  [:I]

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/147844-epopeea-ghetarului-27-suflet-si-spirit/

 

deci le praja batrana pe aragaz! Si reteta mea e la fel.

Da, alea sunt, dar la originea lor se prajeau pe o plita incinsa/lespede=piatra. Ne-am mai modernizat si acum se fac in tigaie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aha... mey mie nici ca-mi pasa la o mancare...orice mancare de unde e, sau cum ii zice, atata timp cat e delicioasa  [:)]

Maica-mea face si ea scovergi dar sunt tari si date prin zahar. Le taie intr-o forma doar de ea stiuta si apoi le da o gaura si le rasuceste cumva... alea nu-mi plac. Ca a doua zi iti rupi dintii in ele. Astea is bune si moi si azi si maine, poate si poimaine dar la mine nu au rezistat niciodata atat de mult ca sa vad...si pot sa le umplu cu ce vreau io.

[flo2]

 

edit. la noi placinta se face cu foi intinse cat tava de la cuptor intre care pui o compozitie. Apoi o lasi la cuptor. Eu una numai de aia stiu ca e placinta :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma inspir de pe http://andreeachinesefood.blogspot.ro/?m=1

Ptr chinezarii, ne-au placut mai toate...

 

Despre faina in sos - m-am simtit asa un pic improscata cu rosii ( initial) in fine ...:)

 

Nici eu nu ingros cu faina sau amidon de obicei dar am facut mentiunea ptr ca mi s-a parut firesc...

Poate cuiva ii place sosul mai gros, poate nu are timp sa stea sa fiarba sosul, poate sucul de rosii e mai apos, sunt situatii in care o lingura de amidon sau de faina integrala de moara ne poate salva

 

La paste fara carne fac sos cu usturoi, ceapa, suc de rosii si condimente, apoi parmesan ras...

 

 

....

 

In alta ordine de idei o sa fac si eu niste scoverci ca mi-ati facut pofta

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica cirighelele ? [:)]

Astea s uscatele ?

 

nu  [:)]  astea sunt gogosi rasucite. uscatelele sunt asa cum zice Ilenutza taiate in forma de romb.

 

App de sosul de rosii... cand m-am casatorit eu cu sotul meu de cate ori ii faceam cate un sos mereu zicea ca nu e "ca al mamei"  [alcool]

Pana intr-o zi (acum vreun an) cand in graba in loc sa fieb rosiile bine am turnat o lingura de faina si am incheiat repede. 

Mi-a zis ca ...in sfarsit ti-a iesit si tie sosul!  [:-)))] dupa 4 ani!!

Da` nici op grija de mancat manca oricum... dar parca nu era la fel....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...