Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Uite asa mi-a fost si mie teama, dar pana la urma nu cred ca e  mare filozofie. Am fost la un pas sa-mi incep maiaua mea dupa concediu cand am gasit-o pe-asta cam lesinata si foarte greu si-a revenit. Daca vrei iti dau, daca ai drum prin bucuresti. Nu stiu cum ar rezista sa ti-o trimit prin posta dar putem sa incercam.

O am de la un atelier de paine unde am mers special ca sa invat sa fac paine in casa si ca sa primesc o portie de maia. Candva pe la sfarsitul lui iulie. De atunci am mai invatat una alta, mi-am gasit pe net o reteta care imi reuseste de fiecare data si deocamdata pe asta merg, in timp o sa mai modific eu pe la faina sa incerc cu integrala si cu secara. Dar nu stiu inca sa fac fara faina alba, e foarte dificil, cel putin aia de secara foarte greu e de facut. Dar macar asa intermediara sa fac, e foarte buna.

Si acum am ramas cu ditamai hardughia de masina de paine care imi ocupa o gramada de spatiu in bucatarie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca sunt tentata sa profit de oferta ta - nu de alta dar macar sa ne vedem si noi la fata.... :D

Cat de des trebuie hranita?

 

Mi-ar placea si mie sa particip la un atelier de facut paine dar n-am avut ocazia pana acum. Doar am citit multe carti (le am in format electronic, daca vrei da-mi o adresa de mail), mi-am luat banneton, termometru, etc... ma tot pregatesc :)

 

Mi-a iesit painea, desi nu e chiar ce caut eu... o paine alba cu lapte si miere, a iesit cam dulce pentru gustul meu, Sa vedem Carlei cum ii place!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu azi dimineata la 6 am trantit un gratarel de piept de pui si am fiert cartofi in coaja pe care i am facut felii si stropit cu ulei, apoi le am pus la caserola; in alta caserola de 3 x 3 x 3 cm am pus salatica de varza , pt fomista casei, sa aiba pt pranz la scoala.

Atata lipsa de inspiratie n am mai avut demult ... aseara efectiv nu stiam ce voi face sa aiba pe langa sandwichul cu muschi file si ardei, mar, prajiturica si iaurtel [fri]

Asta ca sa va faceti o idee despre ce pun io la pachet zilnic pt ca don`soara nu mai vrea la cantina [smulgpar]

 

Si fii-mea a fost pt o scurta perioada la un after school. Nu manca nimic de acolo, in 6 saptamani, slabise rau de tot, chiar daca atunci cand ajungea acasa, manca bine.

Nu poti sa-i pui fetitei tale si supa sau ciorba intr-un borcan de sticla si sa rogi la bucatarie sa i-o incalzeasca ? Ai puteaface la fel si cu felul 2.

Asta daca au bucatarie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si fii-mea a fost pt o scurta perioada la un after school. Nu manca nimic de acolo, in 6 saptamani, slabise rau de tot, chiar daca atunci cand ajungea acasa, manca bine.

Nu poti sa-i pui fetitei tale si supa sau ciorba intr-un borcan de sticla si sa rogi la bucatarie sa i-o incalzeasca ? Ai puteaface la fel si cu felul 2.

Asta daca au bucatarie.

A mea 2 ani a mancat la cantina, culmea, singura din clasa. anul asta sunt mai multe fete insa ea nu  [smulgpar]

Au bucatarie dar nu vrea ea sa se complice ... a zis ca ma anunta cand se satura ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mea 2 ani a mancat la cantina, culmea, singura din clasa. anul asta sunt mai multe fete insa ea nu  [smulgpar]

Au bucatarie dar nu vrea ea sa se complice ... a zis ca ma anunta cand se satura ... 

 

Poate ca nu-i place vreo/vreun colega/coleg de acolo ?

Fii-mea era ingretosata de cum mancau unii copii. Odata, unul chiar a vomat tot ce mancase, chiar la sala de masa. [ups]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca sunt tentata sa profit de oferta ta - nu de alta dar macar sa ne vedem si noi la fata.... :D

Cat de des trebuie hranita?

 

Mi-ar placea si mie sa particip la un atelier de facut paine dar n-am avut ocazia pana acum. Doar am citit multe carti (le am in format electronic, daca vrei da-mi o adresa de mail), mi-am luat banneton, termometru, etc... ma tot pregatesc :)

 

Mi-a iesit painea, desi nu e chiar ce caut eu... o paine alba cu lapte si miere, a iesit cam dulce pentru gustul meu, Sa vedem Carlei cum ii place!

I-a placut? Eu am o reteta simpluta, doar apa, faina, sare si un strop de ulei de masline la uns un castron de plastic unde se odhineste aluatul intre impaturiri.

 

Teoretic trebuie hranita cam la 12 ore. La inceput am zis ca ajung in sapa de lemn aruncand o gramada de faina, dar am gasit pe blogul codrutei ca ea pastreaza 7g de maia pe care o hraneste cu 20g apa si 20 de faina. Acum de curand am trecut de la 2 paini la 3 ca faceam tot la doua zile si inebunisem, ca dureaza nene cate 6-7 ore de cand ma apuc de ea si pana o pun pe masa sa se raceasca nu s-o mancam, timp in care trebuie sa fiu - logic!- acasa. Si atunci am nevoie de mai multa maia si cu o zi inainte de a face paine o inmultesc, pastrez 10-12 g de maia si pun 25-30 g de apa si faina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, am obosit numai citind, efectiv mi se pare foarte complicat, nu cred ca am rabdare de asa ceva.

I-a placut painea, acum ramane de vazut cat tine. Apropo de asta zi-mi zi mie cum pastrezi tu painea?

 

Azi fac:

Castane coapte

Frigarui de porc diseara.

 

Mai am ostropel de ieri si fasole frecata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...