Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

I-a placut? Eu am o reteta simpluta, doar apa, faina, sare si un strop de ulei de masline la uns un castron de plastic unde se odhineste aluatul intre impaturiri.

 

Teoretic trebuie hranita cam la 12 ore. La inceput am zis ca ajung in sapa de lemn aruncand o gramada de faina, dar am gasit pe blogul codrutei ca ea pastreaza 7g de maia pe care o hraneste cu 20g apa si 20 de faina. Acum de curand am trecut de la 2 paini la 3 ca faceam tot la doua zile si inebunisem, ca dureaza nene cate 6-7 ore de cand ma apuc de ea si pana o pun pe masa sa se raceasca nu s-o mancam, timp in care trebuie sa fiu - logic!- acasa. Si atunci am nevoie de mai multa maia si cu o zi inainte de a face paine o inmultesc, pastrez 10-12 g de maia si pun 25-30 g de apa si faina.

Te rog eu sa faci o poza,ca eu sunt atit d ein ceatza cu maia asta a ta...de nici nu-tzi inchipui. [batcap] [batcap]

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi vinete umplute la cuptor

deseara pizza cu resturi de prin frigider

maine carnati la gratar, humus, salata tabouleh

 

CASTANE: eu am facut fierte sapt trecuta, de fapt sotul, nu eu. A cumparatt din constanta si a venit fericit cu ele ca asa i a zis vanzatorul, sa le fiarba. Nu l am crezut, si eu baleam cu gandul la alea din italia, ca acolo am mancat coapte....dar ies bune si fierte, 10 min in apa cu sare. Sunt un pic mai uscate decat cele coapte dar bune, ne am facut pofta.

 

Scuze pt cum scriu dar butonez de pe tel cu mandra in brate . . .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix,multzumesc...ce sa spun e ceea ce stiu ca se numeste maia,din care s eface plamadeala si apoi piine /cozonac1

 

Nu intzeleg ce spui tu sau ce intzelegi tu prin "trebuie hranita 12 ore",de ce tot procedeul ala de "pre-preparare"si de ce itzi dureaza 6-7 ore sa faci o piine!

 

Cum stii eu,maiaua se "dizolva"in apa caldutza cu zahar(nu mai retzin exact insa daca te intereseaza scormonesc si aflu),peste care s epune putzina faina,in castronul in care urmeaza sa framintzi ,in masa d efaina,se face o gaura se toarna maiaua dizolvata si se amesteca usurel cu putzina faina.

 

Nu trebuie sa fie nici prea tare nici foarte lichida,ca o smintina ...

 

Se lasa sa creasca putzin(pina incepe sa faca de fapt bule de aer),nu stiu exact cit dureza procesul asta,insa daca e caldutz ...creste repede.apoi se amesteca,se framinta ,formind aluatul!

 

Eu asa stiu ca s efac aluaturile cu maia,asa stiu eu de la mama ,indiferent ca e piine sau cozonac.

 

Chiar sa-mi spui daca e asemanator cu procedeul tau,si sa ne pui poze!

 

PS:Totul s eface la caldura,in incapere aunde se face plamadeala si apoi unde se tzine aluatul framintat!

 

Aluatul nu se tzine foarte mult la crescut(de asta nu stiu de ce spui tu ca dureaza atit)pentru ca "se acreste"!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix,multzumesc...ce sa spun e ceea ce stiu ca se numeste maia,din care s eface plamadeala si apoi piine /cozonac1

 

Nu intzeleg ce spui tu sau ce intzelegi tu prin "trebuie hranita 12 ore",de ce tot procedeul ala de "pre-preparare"si de ce itzi dureaza 6-7 ore sa faci o piine!

 

Cum stii eu,maiaua se "dizolva"in apa caldutza cu zahar(nu mai retzin exact insa daca te intereseaza scormonesc si aflu),peste care s epune putzina faina,in castronul in care urmeaza sa framintzi ,in masa d efaina,se face o gaura se toarna maiaua dizolvata si se amesteca usurel cu putzina faina.

 

Nu trebuie sa fie nici prea tare nici foarte lichida,ca o smintina ...

 

Se lasa sa creasca putzin(pina incepe sa faca de fapt bule de aer),nu stiu exact cit dureza procesul asta,insa daca e caldutz ...creste repede.apoi se amesteca,se framinta ,formind aluatul!

 

Eu asa stiu ca s efac aluaturile cu maia,asa stiu eu de la mama ,indiferent ca e piine sau cozonac.

 

Chiar sa-mi spui daca e asemanator cu procedeul tau,si sa ne pui poze!

 

PS:Totul s eface la caldura,in incapere aunde se face plamadeala si apoi unde se tzine aluatul framintat!

 

Aluatul nu se tzine foarte mult la crescut(de asta nu stiu de ce spui tu ca dureaza atit)pentru ca "se acreste"!

 

Dana

Exact asa stiu si eu ca sta treaba cu maiaua. Si pe mine ma intriga procedeul descris de Androix.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca voi vorbiti de maia facuta cu drojdie de cumparat... Androix are drojdie salbatica, care trebuie hranita la 12 ore cu faina si trebuie pregatita pentru a fi pusa in paine. Cand e preparat cu drojdie salbatica aluatul creste mult mai incet, de aceea dureaza procesul mai mult :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...