Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gãtim azi * Cap. 92*


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, asa e, e drojdia care creste natural pe bobul de grau. Cea de cumparat se creste industrial pe pat de azot si creste mult mai repede un aluat.

[:D]  O sa fac un adevarat fotoreportaj cu tot procesul dar o sa fac subiect separat ca sa nu deturnam aici discutiile.

Da,androixo sa faci ...si mai ales sa faci poze sa vad si eu cum arata maiaua asta.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are cu totul alt gust paine facuta cu drojdie salbatica... daca ati mancat paine in Franta (ma refer de la artisani) atunci stiti. Artisanii din Franta au uneori o cultura de drojdie veche de zeci de ani, cu traditie.. eh (vai de dieta mea!!!).

Eu stiu ce spui,am cumparat la tirguri traditzionale ,piine de casa de la frantzuji,e foarte buna...insa eu am pus gustul pe seama coptului pe piatra sau in cuptor de piatra.

 

Zau ca nu am auziz pina aucm de maia salbatica,vreau sa vad si eu cum arata,de unde se cumpara ...

 

editez.Foarte buna si foarte scumpa piinea asta!Oare maiaua aia de zeci de ani sa fie cea ce atirna la pretz?

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Totul conteaza, cuptorul, umiditatea, maiaua... si daca-mi aduc eu aminte cum imi beam cafeaua cu un croissant afara, la o masuta mica, in timp ce ma uitam la cum se face paine, mai conteaza si cat de tanar e brutarul care formeaza baghetele :))

 

Da o cautare pe google sa gasesti blogul "codru de paine", e o fata acolo care explica ce si cum, asa am auzit si eu prima data, apoi am citit carti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare pt cine se pricepe la paine. Eu o fac la cuptor, cu drojdie din comert - si la mine masina de paine e abandonata in camara. Las aluatul la dospit intai in castron, pe urma in tava. Arata f frumos crescuta cand o bag la cuptor numai ca acolo imi da inapoi cam tot ce este peste nivelul tavii. Painea iese ok, numai ca mi-ar fi placut sa arate si ea mai bine. Are cineva idee unde e "buba" ? Cuptorul in preincalzesc cam pe la 200-220 (e pe gaz).  Am vazut aceeasi reteta facuta la cuptor electric si iesea ok.

Azi am avut o combinatie de fainuri - de brutarie si niste resturi de integrala si secara. 

post-104174-0-57008500-1381690611_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...