Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Adoptie - romanii din strainatate


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Ma intereseaza si pe mine subiectul. Multumesc cu anticipatie pentru informatii referitoare la adoptia unui copil din Ro de catre parinti cetateni romani (dubla cetatenie de fapt) cu domiciliul in strainatate.

 

Cred ca pentru dvs. poate fi de interes acest material publicat pe site-ul ORA:

 

http://www.ora-gov.ro/files/adoptie/120_dez_Instructiuni%20autorizare%20OPA%20straine%20-%20RO.pdf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Trist si frustrant ca Romania nu are legi mai bune pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate. :(

Practic nu exista nici o diferenta intre cetatenii straini si romanii din strainatate. Noi ne uitam si la adoptia internationala si am vazut ca alte tari isi favorizeaza cetatenii proprii inanitea celorlalti. Plus nu am vazut limita asta de varsta de peste 3 ani in general.

 

Succes tuturor si impartasiti va rog experiente daca ati adoptat din Romania avand domiciliul in strainatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vechia lege era mult mai buna (parerea mea),cu toate ca era destul de greu sa adopti copii din Romania ,nu stiu daca sint f.multe fam.care au reusit  insa actuala lege e atit de proasta si ne "ajuta" din start pe cetatenii cu domiciliu in alta parte  sa nu o luam in considerare .Nu stiu daca ne poate spune cineva de ce exista o atit de mare diferenta intre o fam.care locuieste in tara si una care locuieste peste granita,fam.,persoane care au aceiasi cetatenie dar au drepturi total diferite in a adopta copiii aceleiasi tari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...