Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui andanii
Caressid="red"> eu la cheescake nu pun smantana, frisca, lapte... nimic de genul pun doar branza dulce, gelatina si putin indulcitor ... eventual pun zmeura [asia] .... binenteles ca ar fi mult mai bun cu smantana sau altele .... dar incerc sa fac raul cat mai putin rau [:D][bibe][alcool]andanii [flo][hia][hia]2007...2012 de la 95 la 64 kg :):)
align="right" id="quote2">Mi se pare mai ok asa, fara smantana...Si zici ca e mai bine cu branza de vaci decat cu mascarpone? Se poate pune gelatina si deasupra, peste fructe, da?Cat despre blatul de biscuiti, incropesc eu ceva din tarate, ca am devenit experta..Ce parerea aveti despre faina de naut, de soia, de migdale?Stiu ca sunt conforme dar sunt de folosit sau mai bine de evitat?Imi trebuie neaparat o rasnita buna, am imprumutat o pe a mamei care e deja cam ,,obosita'' si mi-e ca daca mai ,,macin'' taratele de 3 ori o termin.N-am mai vazut pe nicaieri, voi ce folositi?...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Treebuie neaparat sa pui biscuiti ??? zic si eu .... eu fac cheescake fara biscuiti jos ... este super bun si simplu [pofta]

 

despre faina ce sa-ti spun???id="blue"> sunt ok toate trei enumerate de tine ... si naut si soia si migdale ... sincer nu prea mai folosesc fainuri acuma .... foloseam de naut la snitzele la inceput acuma prefer sa le dau prin branza rasa decat prin faina de naut, am mai facut si clatite cu ou si faina de naut dar nu imi plac in mod deosebit, de ingrosat sosurile sau mancaricile nu le ingros deci nu am nevoie de faina , faina de soia nu-mi place gustul deloc deloc ... faina de migdale folosesc la biscuiti , chec atunci cand fac [:D]

 

gemul ala e ok [asia][asia][asia]

 

andanii [flo][hia][hia]

 

2007...2012 de la 95 la 64 kg :):)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca varianta pentru gem, va recomand reteta facuta de mine:

-mix fructe de padure congelate (la noi in Real sunt vrac - 10 lei/kg)-puse asa congelate in cratita cu cateva linguri de stevia, cam 10 min maxim, dupa care scurgem zeama fierbinte intr-un pahar si amestecam cu o lingurita de agar agar (gelatina naturala - merita toti banii), turnam zeama peste fructe si dam la rece pe balcon. Dupa 10 minute avem cel mai bun gem natural. Merge bine la torturile diplomat, sau chesse-uri.

Avantaje nici nu fierbem fructele prea tare, gemul nu e lichid si e sanatos si usor de facut ... maxim 20 min!

 

 

Zambeste, iubeste, iarta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa mi spui si mie cum faci cheese cake ul, nu am facut niciodata nici macar ne-Monti..

 

Se poate face si jeleu cu fructe de padure? Gelatina e proteina pura,merge combinata cu fructoza si fructe, nu?

 

Apropo de faina, eu cel putin deocamdata refuz si ideea de faina integrala.Din faina de migdale se poate face lapte de migdale?Sau ala se face doar din migdale maruntite?Sunt atatea chestii noi, pe care nu le-am folosit niciodata, ca sunt putin bulversata.Altfel treaba merge bine, sunt sub 60kg cu cateva sute de grame, cantarita seara, dupa sala.

 

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui claudia_a
Ca varianta pentru gem, va recomand reteta facuta de mine:-mix fructe de padure congelate (la noi in Real sunt vrac - 10 lei/kg)-puse asa congelate in cratita cu cateva linguri de stevia, cam 10 min maxim, dupa care scurgem zeama fierbinte intr-un pahar si amestecam cu o lingurita de agar agar (gelatina naturala - merita toti banii), turnam zeama peste fructe si dam la rece pe balcon. Dupa 10 minute avem cel mai bun gem natural. Merge bine la torturile diplomat, sau chesse-uri.Avantaje nici nu fierbem fructele prea tare, gemul nu e lichid si e sanatos si usor de facut ... maxim 20 min!Zambeste, iubeste, iarta!
align="right" id="quote2">Wow, ce bine suna asta.Agar agar ul se mananca????Imi aduce aminte de mediile de cultura de la microbiologie, nu cred ca exista agar agar alimentar!!!![:D][:D]Asta de unde se mai cumpara?...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Wow, ce bine suna asta.Agar agar ul se mananca????Imi aduce aminte de mediile de cultura de la microbiologie, nu cred ca exista agar agar alimentar!!!![:D][:D]Asta de unde se mai cumpara?

 

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

 

De aici l-am luat eu (e natural din alge marine):

http://biobunatati.ro/product.php?id_product=4626

 

Zambeste, iubeste, iarta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caressid="red">, exista agar-agar la magazinele naturiste. Pt rasnit eu folosesc masina de macinat cafea a mamei. Si ea e obosita dar cat mai merge, fac cu ea. Lapte de migdale nu stiu daca merge din faina de migdale. Chiar azi ma gandeam si eu sa fac ca am migdale decojite crude. Si din pulpa ramasa sa fac un pateu.

 

Danaid="red">, nu te supara pe mine dar mie nu mi se pare cheescake ce faci tu [:I] E o budinca de branza de vaci mai mult. Sunt de acord ca e mai putin calorica ca si cheesecake-ul original, doar ca nu mai e cheesecake.

 

Eu fac cheesecake dupa reteta asta si mi-a iesit perfect intotdeauna http://www.bbcgoodfood.com/recipes/2869/new-york-cheesecake

Roxanazid="red">, sa stii ca ducliciurile cu fructoza sunt identice la gust cu cele cu zahar. A gustat multa lume din deserturile mele, inclusiv copii, si nu au simtit nici o diferenta.

 

Claudiaid="red">, fa chiftelele normale si din quinoa fa o garnitura. Eu ii pun la fiert o lingurita de vegeta de casa si gata. Daca mananci un dulce conform o data pe saptamana sau o data la doua saptamani nu se intampla nimic. Comparativ cu frustrarea pe care o acumulezi. Parerea mea.

 

Meniu azi:

MD: branza telemea si camembert, ridichi

P: falafel cu salata

C: mancarica de urzici cu oua ochiuri

 

[pup][pup][pup]

 

 

 

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

 

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copiiid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

puisoruleid="red"> nu ma supar, doamne [pup], ca doara d'aia suntem aici, discutam, ne contrazicem, tragem concluzii si face fiecare ce vrea .... pai daaaa, clar e mai bun ce faci tu, nici nu intra in discutie .... ceea ce fac eu nu e cheescake adevarat, e doar o chestie de dulce care poate inlocui un cheescake adevarat, mult mai putin caloric si care ma satisface intotdeauna .... si sa stii ca si musafirilor mei le-a placut intotdeauna cand am facut asa [:D][:D]

 

falafelul il faci in cuptor sau pe cuptor ??

 

asa am zis si eu ... dulcele conform ca rasfat odata la saptamana sau chiar la doua ... nu zilnic [asia][bibe]

 

da-mi te rog site-ul accesorize de care spui sa vad si eu ce-i pe acolo , te roooogggggg [olala][flo]

 

claudiaid="red"> si cum se prepara agar agar-ul ??? nici nu stiu cum e [asia]

 

caressid="red"> super stai cu kilogramele ... deci sa-nteleg ca ai dat ceva jos de cand esti cu noi da ???? [olala]

 

roxanazid="red"> asa e cum spune puisorul , fructoza nu are alt gust decat al zaharului .... absolut nici o diferenta, nu se simte in dulciuri deloc ... poti sa nu le spui si sa vezi daca-si dau seama [asia]

intr-adevar alti indulcitori gen zaharina are un gust altfel ... dupa parerea mea iute cumva , nu stiu , nu-mi place deloc [:D]

 

andanii [flo][hia][hia]

 

2007...2012 de la 95 la 64 kg :):)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Puisorulid="red">, reteta ta nu e Monti!Unde e varianta conforma?[:)]

 

Andaniiid="blue">, nu stiu exact cat am dat,pe cantar am dat cam 2 si un pic, dar in realitate eu cred ca e mai mult de atat.Asta pentru ca intrarea in Monti a coincis cu mersul din noua la sala, plus chestii maruntele facute zilnic acasa,iar pentru mine miscarea si efortul sustinut inseamna un plus rapid de 1-1.5 kg-am niste muschi care reactioneza incredibil de repede, asa ca trebuie sa fiu atenta ce si cat fac.Zic ca e mai mult pentru ca vad pe haine, la pantaloni in special, care cam flutura pe mine...

 

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...