Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (185)...STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Pentru blatul de jos, e perfect ce spui tu, ramane sa mi zici unde se gaseste faina de migdale...[:D]

 

Pentru crema, am aflat reteta de la prietena mea la care am mancat si mi-a placut, si surpriza, nu era coapta.600 G DE MASCARPONE, 200 ML FRISCA LICHIDA SI 100 G ZAHAR.M-a sfatuit sa fac la jumate, iese enorma din cantitatea intreaga.Si acum intrebarea: frisca lichida ce hram poarta, e ok?

 

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

faina de migdale eu cumpar de la kaufland ... sau poate rasnesti tu migdalele [:D]

 

in crema nu a pus prietena ta gelatina deloc ???

asa cu frica, mascarpone, indulcitor, gelatina am facut si eu de mai multe ori ... [pofta]

 

frisca e ok daca e din lapte ... adica sa nu fie vegetala .... [asia] oricum aia vegetala e doar plastic , zic io [alcool]

 

andanii [flo][hia][hia]

 

2007...2012 de la 95 la 64 kg :):)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare grupului,

 

nu am disparut, nu am dat bir cu fugitii dar sunt foarte prinsa plus ca am baiatul racit+complicatii.

Nu am timp sa scriu meniurile, cert e ca au fost conforme, iar de sambata la cina am doar un fruct( pt ca nu apucv sa mananc, sunt prinsa cu copiii).

 

Va puopacesc pe toate, si bun venit noilor colege!!!

 

[mamica] de STEFAN -21.01.2009 id="blue"> si ELENA -15.12.2010 id="red">id="size4">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am sa absentez o vreme de aici, am o perioada f.ocupata. Incerc si in oarece masura reusesc sa mananc Monti, insa am ceva lucruri de rezolvat ce nu suporta amanare si necesita intreaga mea atentie. Habar n'am ce greutate mai am, o sa vad dupa ce scap de treburi ca sa actualizam in tabel.

 

toate cele bune

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata,

azi

dim: 2 piftele mici, o felie de cascaval si o rosie;

pranz: ciorba lungaa de varza; 3 piftele cu un ardei si o rosie;

seara: urzici cu quinoa si hrean.

Am fost aseara pe la cumparaturi si am luat niste branza 0% pentru "cheese" a la Andanii cu stevia si gelatina + glazura de jeleu de portocale (pentru maine sau in week).

Am gasit in Kauf paine vitastar - e prima data cand cumpar; merge cu zacusca?

Aveti idee ce IG are tarata de psyllium?

 

Zambeste, iubeste, iarta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit reteta de cheese cake pe care o cautam!!!Adaptata suna asa:

Crema:

-200 g branza de vaci, 250 g mascarpone

- 2 albusuri de ou

- fructe de padure

- 2 linguri rase fructoza (

- un pliculet gelatina alba dr.oetker (10 gr)

Blatul:

-2 oua intregi plus 2 galbenusuri

-100 g de pudra de migdale

-o lingura rasa de fructoza

-un praf de copt(...oare chiar e necesar?)

-esenta de rom

-o lingura de iaurt

 

 

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

 

Andanii, am luat migdale crude si le-am rasnit cu rasnita manuala pentru nuci.O fi suficient?Nu arata chiar ca o faina, dar e destul de fina pudra, zic eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata,

 

caress, mascarponele nu se coace! iese o mizerie. retetele de cheesecake care se coc - ca cea pusa de pe BBC e ok, adica pui branza grasa philadelphia, fructoza, oua. blatul incearca sa il faci dni faina de migdale cu unt in loc de biscuitii sfaramati. dar nu am facut niciodata asa, deci nu pot zice ce iese.

am mai zis de frisca lichida, iti trebuie cea cu 30% grasime si e ok.

in reteta pe care ai pus-o tu praful de copt nu are niciun rost. adica nu are ce rol sa aiba, ca doar nu creste! si nici iaurtul din aluat.

reteta asta se coace? ca nu vad nici rostul albusurilor simple, de ce nu ou intreg?

 

salutari si succese tuturor ce nu au timp sa scrie dar se tin de treaba cat pot!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata [cafea]

 

Roxanazid="red">, imi place tare avatarul tau [olala]

 

Cristinaid="red">, ai slabit foarte bine pt o montignaca de cursa lunga [pup]

 

Danaid="red">, Accesorize nu e magazin online. E in mall-uri si are tot felul de genti, esarfe, bijuuri. Eu de acolo ii cumpar la Stefi multe chestii iar bijuteriile sunt super.

 

Caressid="red">, mie nu imi prea place cheesecake-ul tau, dar no, faci cum iti place. Nu vad sensul sa pui branza de vaci in loc de mascarpone cu care mergi la sigur, dar sa pui in schimb 4 oua intr-un blat. Eu ti-am pus reteta originala care se poate monticiza foarte usor. Blatul il poti face din faina de migdale si unt pe care il coci corespunzator. In crema inlocuiesti zaharul cu fructoza(2 linguri de zahar=1 lingura de fructoza) iar in loc de faina alba eu pun o lingura de faina integrala( oricume foarte putin o lingura de faina la o prajitura intreaga).

 

Si din nou despre lactate. Toate sunt monti inafara de lapte si urda. Indifirent cata grasime au. Ca vrem noi sa mancam degresate e problema noastra, dar monti sunt toate. Branzeturi, iaurturi, smantana, creme de branza, toate.

 

Si orice prajitura se poate monticiza. Tot ce se poate ca rezultatul final sa nu mai fie acelasi, dar incercarea moarte n-are. Deci, punem fructoza sau alt indulcitor, in loc de faina alba punem faina monti( jumate tarate, jumate integrala) sau faina de migdale, in loc de lapte punem lapte monti( adica smantana dulce diluata).

 

Claudiaid="red">, cred ca au IG 15 sau pe aproape ca si restul taratelor.

Liviuid="red">, te asteptam dupa ce iti rezolvi problemele si cu multe kg in minus [flo]

 

Brandusikoid="red">, unde esti? Miss you [pup]

 

Meniu azi:

MD: o felie de wassa cu zacusca de ciuperci si una cu crema de branza

G: cioco neagra

P: salata cu ridichi, ton si salata salbatica

C: mancarica de urzici cu oua ochiuri

 

O zi usoara sa aveti [pup][pup][pup]

 

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

 

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copiiid="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Si eu enorm de mult de lucru, de asta mai putin pe net. La noi e weekendul viitor (pe 28 martie) pastele, asa ca treaba cat lumea.

 

Roxana, eu coc mascarpone, am cateva retete pe care le iubeste sotul meu si-l gatesc fara nicio problema.

Crema de mascarpone cruda o fac asa:

250 gr mascarpone

250 gr creme fraiche

100 gr zahar (sau 50gr fructoza)

250 gr quark

Ca si adaosuri: pun sos de prune facut de mine conform (fructele fierte doar cu zahar/fructoza si zeama lasata o folosesc), sau de alte fructe, sau cacao, sau doar vanilie, in functie de ce am. Iese o minune.

De altfel asa fac si tiramisu-ul, varianta fara ou.

 

In rest, sunt cat se poate de conforma, aseara am facut o exceptie, am fost la un restaurant si-am mancat un cordon bleu. Crusta de obicei o dau jos, dar era lipita bine si crocanta rau de tot (buna, mamaaaa!), asa c-am mancat-o. Asta e, sa-mi fie de bine.

 

M-ati intrebat despre zaharul de mesteacan: m-am interesat pe forumul montignacelor si are indicele 7! singura problema e ca eu m-am imbalonat toata (am facut o prajitura si-am avut nevoie de foarte mult zahar) si m-a cam durut burta. In rest e conform si chiar dupa ce am mancat ultima data seara, ca masa principala o bucata de prajitura si-un iaurt, dimineata aveam vreo 400 gr mai putin.

 

Va urez o zi frumoasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...