Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piersicute de iulie august (32)


Recommended Posts

Aoleu, Ali, nici acolo n-ai scapat de soareci? Nu stiu sa-ti zic de minunile alea de pastile. Eu credeam ca la bloc nu ai cum sa ai soareci. La noi la baie de cand am schimbat faianta acum 9 ani a ramas o gaurica mica-mica pe langa tevile de apa. Stam la etajul 3. Si intr-o zi imi povesteste sotul ca era la baie si a auzit un fosnet pe sub chiuveta. Si cand s-a uitat era un pui de soarece. Am inceput sa fac ca toate alea: ca sa astupe gaurile, ca daca intra in casa, ca daca ajunge la fata in patut (vazusem si recent la stiri un bebelus muscat de fata de un sobolan si am zis ca inebunesc!). Aia la cat isi culca copiii acolo? De fapt, ce ma mai mir, ca daca ziceai ca la 8 au luminile stinse... Muraturica, ai fost foarte tare cu Belvita! :))) In we va ziceam ca am fost la unchi. Ne-au servit cu o prajitura din aia cumparata "Prajitura casei" si m-au intrebat daca nu-i dau si Mayei din ea..... Balanta, am uitat sa te felicit pentru piersicutul care se vrea autodiversificat. Si Maya prefera sa muste decat piureuri. Aoleu, Leti, m-ai spart cu KFC-ul si cu Ice Tea-ul. Si vorba voastra: la noi se uita lumea ciudat, nu la ele! Eu apa nu prea ii dau ca suge la san la greu. De cateva zile dupa masa ii pun apa in capacelul de la bibe (ca doar asa bea, nici bibe nu mai vrea) si bea 2-3 gurite. Daca nu vrea mai mult, chiar nu ma stresez ca stiu ca-si ia de la san. Cand am intrebat-o luna trecuta pe pediatra cata apa sa-i dau mi-a zis ca nu e nevoie, ca fructele si legumele au apa in ele si la cat de indragostita de tzitzi e Maya, chiar nu are nevoie. Si se pare ca asa e. Cu ceaiul am eu asa o pata, ca e nefolositor pt bb. Chiar ne spunea o mamica de la odiseea mea care s-a mutat in Anglia, ca s-au uitat doctorii crucis la ea cand a intrebat de ceai pt bb. Apropo de chestii bio. Taica-miu s-a mutat la tara si s-a apucat de chestii specifice traiului de acolo :). Anul trecut in sarcina am mancat la rosii de tara de m-am spart. Eu nu prea am o pb cu fructele/legumele ne-bio, dar la rosii le simt imediat. Ma apuca niste crampe de zici ca sunt la ciclu si-mi vine sa ma urc pe pereti. Acum 2-3 sapt aveam pofta de o salata si am cumparat niste rosii din Carrefour. Nu va zic ce dureri de stomac am avut toata ziua! Sotul si nepotul n-au avut nimic. Asa ca pana nu ies rosiile lu' tata nu ma mai ating de nimic! E, anul trecut si-a cumparat tata gaini si a inceput sa ne trimita oua de tara. I-am zis sa puna si pui, ca am nevoie de carne pentru fata. Si ma suna acum cateva zile si ce-mi zice: mi-au iesit 2 pui :D. Eu: bravo! Ca la cata carne ii dau eu ei, imi ajunge un pui/luna. Si-i zic sa mai puna cativa. Si ce-mi zice tsica-miu? Pai am pus 70!!! Si duminica m-a sunat sa-mi spuna ca i-au iesit 30 de pui! Chiar ca si-a facut crescatorie! Sa aibe nepoata ce manca! :)))) Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 216
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Leti nu ma supar stai linistita...[:D].l as face pachet daca m as putea apropia de el...[:D].dar EU daca vad unu o iau la fugaaa....

Ioana mi s a ridicat parul pe mine in timp ce citeam...[8D].cred ca tu mi ai mai spus odata despre ele.si tot ziceam ca o sa iau dar pana la urma am zis ca ne mutam si nu am mai luat.si tot citisem despre ele ca nu ar avea efect dar daca zici tu ca da merita sa incerc.ultrasunetele alea nu afecteaza cu nimic copii???trebuie pus in fiecare cam?le Las tot timpul in priza sau cum?le bag in priza si deschid geamul sa fuga?odata CE m am scapat de ei le tin in priza incontinuare sa nu mai intre?te am omorat cu intrebarile[:I]

 

[copil]denis leon(28.06.2012)

[copil] rafael albert(25.05.2007)

sunt o mamica fericita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Leti, aia cu KFC-ul si Ice Tea-ul e de groaza. Chiar asa nu am mai auzit. Apa nici eu nu ii dau ca bea mult lapte. Dr. mi-a zis si mie sa nu ma ingrijorez pana inca bea lapte mult. La ceai eu nu prea ii vad rostul, nu i-am dat si nu o sa ii dau decat daca va fi nevoie pt vreo problema anume.

Ali, din cate stiu aparatele alea cu ultrasunete nu afecteaza in nici un fel copilul si oamenii.

 

Mamica Aurorei - 20.08.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oli asa credeam si EU ca in germania nu exista soareci[:D].(glumesc... speram ca macar aici unde Stam sa nu fie.dar ptr siguranta am plecat de acasa cu otrava[alcool].am refuzat o casa care era aproape de camp si eram sigura ca acolo SUnt dar aici in mijlocul orasului speram sa scap...[q]

Muraturica mersi[pup]

 

[copil]denis leon(28.06.2012)

[copil] rafael albert(25.05.2007)

sunt o mamica fericita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

leti, eu le dau cereale cu quinoa de la babynat cam de 2-3 ori de sapt, cate 2 masuri in fructe (procentul de quinoa e sub 10% la astea de le-am luat eu)

misha, eu am facut clexane in sarcina, am si varice, am si 37 de ani, dar aspirina nu am de gand sa iau pana pe la vreo 40 de ani.

ali, si mie imi e groaza de soareci, asa ca imi imaginez ce stres ai din cauza asta.

 

despre mamele care dau de mancare tampenii copiilor atat de mici, eu sunt oripilata, ca vad in jur tot mai multe. si tot mai multi pediatrii care parca isi bat joc de felul in care indruma mamele sa isi alimenteze copiii. fata de ieri primise recomandare de la pediatra ca de la 10 luni sa fiarba oul doar 4 minute, ca sa simta si copilul gustul la galbenus [bang]

 

 


[mamica] de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)

id="Tahoma">id="size1">id="teal">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de raspunsuri si de articolul cu apa.

 

Eu pana la 6 luni nu i-am dat deloc nici apa, nici ceai, iar dupa 6 luni i-am dat apa in canita doar ptr a invata sa bea nu am insistat deloc.

Insa de ceva timp nu prea mai suge ziua si acum o saptamana am avut 2 nopti in care s-a trezit cu pampersul uscat uscat, iar in alte zile dupa amiaza cate 3 ore nu facea deloc...asa ca am inceput sa-i dau ceai ptr ca apa nu bea mai mult de 3 guri si acum e bine nu am mai gasit pampers uscat.

 

La pediatra ma duc pe 30 martie asa ca ii mai dau 100-150 ml de ceai pe zi pana ajung la ea sa vedem ce fac.

 

Legat de ceea ce se da de mancare la bebelusi...am auzit si eu la 7-8 luni de oua amestecate din tigaie direct sau muraturi.

Fiecare face cum considera...eu una sunt satula sa aud in jurul meu numai comentarii de genul : dar ce draga vrei sa cresti copilul dupa carte sau saracul copil vrei sa-l ti pana la 3 ani fara dulciuri( din comert )... sau voi a-ti crescut f bine si cu lapte de vaca, sarmale & co sau lasa draga copilul sa faca anticorpi da-i jucaria de pe jos...la faza asta ma dispera de parca daca le-as da lor sa linga ceva de pe jos ar face-o really...nu sunt exagerata dar basic de igiena spalat pe maini, spalat jucarii care au cazut pe jos etc

 

Si inchei aici ca deja am comentat prea mult

Va pup

 

 

 

Mami lui Misha ( 05.07.2012 )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce mai fac mofturosii odiseei? a mea doarme. e maraita- o fii de la dinti.si papa la fel de prost.

ile- nu stiam ca si i. papa prost.imi pare rau.a mea intr-o luna jumate n-a luat decat 430 grame,dar s-a lungit vreo 5 cm....

 

azi a refuzat dimineata: mar+morcov+cereale-nu. cu biscuite plasmon-nu,cu banana-nu. si nici iaurt humana[bang] a baut 120 lapte[:D]

pranzul-50grame. cand vine ora mesei ma ia groaza.

 

ioana -ce iuart de capra ii dai?si cereale cu fructe sau simple pui in el?

 

si eu sunt anti pufuleti-biscuiti populari...si alte chestii-la noi dupa ce ca nu papa..daca ii mai dau si d-astea inre mese-ajung la balamuc.

 

_______________________________________________________________________________

fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.

[fetita] SARA MARIA

DN-30.07.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine ma trage de par de mi l-a jumulit de tot.mai noi ne trage si de haine,vrea sa ne muste si-si trage si hainele de pe ea....[8D]

 

apa- a mea se joaca cu canutele cu cioc- ii dau cu lingurita,cana-dar se face fleasca si cu seringa...vreo 2o ml-.dar cred ca nu e hidratata suficient-ceai ...nu stiu daca sa-i dau-ca mi-e sa nu se umfle in burtika si sa nu mai pape...ea papa un 500ml lapte pe zi...si ne mai chinuim cu un fruct-o cereala-un piure....si-o mai lua si de acolo ceva lichid

 

_______________________________________________________________________________

fiv 1 reusit-promed,MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.

[fetita] SARA MARIA

DN-30.07.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...