Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#


Recommended Posts

Ina eu l-am luat de pe un site din Ro prin curier.

de aici: http://www.dalvia.ro/www-dalvia-ro/eshop/5-1-Gonflabile/0/5/48-Colac-de-gat-pentru-bebelusi

 

are o prietena de a mea cu bebe mai mare si ea a dus-o cu acest colac si la piscina.fetia ei avand 8 luni...asadar merge. eu o s ail iau cu mine si la vara la mare sa il bag pe baiat :)

 

bebe Ivan [baietel] 11.11.2012

 

Signature: 11.11.2012: cea mai fericita zi din viata mea: S-a nascut printesul meu IVAN!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mami, multumesc de raspuns. Nu il pun in fundulet!!! in carucior sau altundeva...e carucior tip sport dar care se lasa la orizontala, asa ca tot culcat sta. L-am luat pt. ca e ft usor si se pliaza bine, e mai mic. Primul carucior era cat o limuzina, si greu si..ma rog, l-a luat sotul singur, dupa ce am nascut, din motive de...superstitie[bang].

O sa iau si eu cateva zile de schinduf, sa vedem ce se intampla...Dar laptic am acum, la cat de des mananca Victor, se formeaza tot mai mult...

Onutz, multumim de info. Eu am luat biletul direct de la companie si stiu ca nu am voie scaun de masina in avion, doar caruciorul, pe care il iau pana in avion si il primesc la aterizare. Probabil ca scoica daca as lua-o ar intra la cala, si mi-ar scadea din kg si asa putine pe care le avem...Am facut rost de scaun de masina acasa, asa ca nu-l mai iau.

Ina, si eu m-am gandit ca fiind un zbor asa lung, mai bine sa iau ceva lp...Dar de care? Aici au tone de firme, dar am vazut si NAN de la Nestle, e bun? formula de inceput.

Bine ca ai intrebat tu de colacel, ca am tot uitat sa intreb, si eu vreau sa-i iau. Mami, multumim de site[flo].

 

O zi frumoasa sa aveti[flo]

 

Fericita mamica a lui Victor Andrei (23.11.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pya nu cred ca iti va scadea la kg de bagaje. Cred ca aproape toate companiile ofera serviciul gratis. Plus ca si bebe are dreptul la un bagaj de cala. Chiar si la companiile low cost. Citeste reglementarile, scrie pe bilet daca il ai pe hartie iar daca nu gasesti sigur informatiile pe pagina companiei cu care zbori.

Eu nu as vrea sa dau scoica asa la bagaje cu mi-e frica ca o tranteste sau zgaraie/ rupe. Iar daca o pun intr-un geanantan cred ca vor a socoti la kg.

Cred ca vom lua doar scoica cu noi, nu si caruciorul. O sa luam manduca cu noi in loc de carucior. Oricum stam putin, doar 8 zile. As fi imprumutat un patut pliant dar mi-e teama sa nu pateasca ceva pe drum iar in Ro nu am de unde imprumuta asa ca Nadia va fi rasfatata si va dormi cu noi in pat.

 

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007) si Nadia (16 decembrie 2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angiuta, are si bebe dreptul la bagaj de cala, 10 kg. La mana 7 kg, ca si noi. Zburam cu Qatar Airways, nu cred ca opereaza companii low cost pe distante asa lungi, nu stiu.

Din cate am citit la ei pe site nu am voie cu scaunul de masina in avion decat daca platesc bilet/loc separat pt. bebe, alfel, pe culoar nu are voie sa stea.

Noi luam caruciorul pt. ca facem escala de 4 ore la dus si 10 cand ne intoarcem.

Am facut rost de patut pt. acasa, la Sibiu avem, insa cat stam la Bucuresti si Victor va dormi cu noi in pat[:D].

De maine in 3 saptamani plecam, sper sa fie ok...Va voi povesti ce si cum...

[pup]

 

Fericita mamica a lui Victor Andrei (23.11.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mami de 2 multzam mult pt link! O sa comand si eu colacelul pt printesa.

 

Pya eu ii dau de vreo 2 luni seara completare cu lapte praf la ultimul supt, fosessc NAN PRO numarul 1. Mai aveti un pic si va apucati de bagaje, ce zboara timpul! Cat stati acasa?

 

Ina mamica fericita de nazdravan Robin Sebastian 15/03/2010 si de printesa Riana Maria 07/11/2012

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, dragele mele!

 

Vad ca sunt in toi pregatirile pentru vizitele in Ro.[:)] Ce rau imi pare ca nu o sa ma pot intalni cu voi [q]

 

Si acum despre noi: Sofi sta foarte bine la capitolul prins jucarii; deja le si agita fara sa le scape si le ia singura de langa ea daca ajunge la ele [olala] Se intoarce de pe o parte pe alta, insa nu si pe burta (asta s-a intamplat o singura data si cred ca a fost din greseala, ca isi luase avant prea tare). O pun in fiecare zi pe b[olala]rtica si incerc sa o las cat mai mult. In schimb ne enervam nevoie mare cand suntem la orizontala si vrem in fund. Si atunci o mai sprijin pe o perina, sa stea putin inclinata, dar nu in fund.

 

Si iar scandal [bang]

 

Gina - mami de doua comori Andreea si bebe Sofia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

Noua inca ne merge bine laptele cu lactoza, bio, vad ca inca face kk tare.Dai Doamne sa mearga!

El se culca seara in jur de ora 9. Daca ii dau lapte intre 9 si 10, il tine pana pe la 3:30 dimineata, mananca si iar doarme pana pe la 7-8. un bucuroasa ca s-a stabilizat cu programul asta!La mai bine inainte!

Daca vom reusi sa rezolvam cu regurgitarea....trai pe vatrai!

 

Carmen, Catalina Nicole (21.10.2004) si Petrut (29.12.2012)

 

FILMULETZ http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1712e9e5f8ebb82b8090cb

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici nu vreau sa va intristez,stiu cat de sensibile suntem noi mai ales acum cand alaptam dar am o problema grava.Am facut accident cu masina,eu conduceam,cu centura,sotul nu o avea.El s-a ranit la cap,e bine acum dar eu ma simt asa vinovata si plang intruna,puteam sa il omor sau sa murim amandoi.Masina care abia o luasem second hand de 3zile e dauna totala,cine a vazut-o nu le-a venit sa creada ca nu am murit.

S-a intamplat aproape de casa la 10seara acum 2zile,la vreo5km si am ajuns repede sa imi strang copilul in brate,el nu a simtit nimic.

Vreau sa va rog sa nu cumva sa mai mergeti cu masina fara centura,si cei din spate sa o puna.Stiu ca majoritatea dintre voi asa faceti dar vreau sa va zic inca o data cat e de important.Eu am ramas in scaun,sotul era in spate,nu stim cum a ajuns acolo.Senzatia sa nu-l mai vad in dreapta cand s-a oprit masina e cel mai oribil sentiment care l-am trait in viata mea.

Dumnezeu ne-a ajutat sa ramanem in viata sa ne crestem minunea,si ii multumesc in fiecare zi.

Cum sa fac sa trec peste?Abia ma pot ocupa de Sebi,ca mai mereu ma buseste plansul si plus alaptatul e compromis,ieri nu am mancat nimic ca nu puteam si imi venea sa vomit.

Nu vreau sa va supar cu acest mesaj,vreau doar sa purtati mereu centura si mai ales sa fiti atente sa nu patiti ce am patit eu

Va imbratisez si sa nu ma dati disparuta,un timp pana imi revin o sa intru mai rar

 

Dana, mami fericita de minune Sebastian 03.12.2012

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana imi pare rau pt ce vi s a intamplat,fii tare trebuie sa treci peste bebe are nevoie de tine.Bine ca a fost o doar o sperietura.Sper sa iti revii repede acum probabil esti inca sub socul ca puteati pati ceva.

 

Noi iar nu suntem bine.Bebe a avut aseara niste scaune oribile pline de mucus roz si multe multe firisoare de sange,3 la numar.Azi de dimineata a facut normal fara nici un firicel si nici mucus.Eu innebunesc copilul nu are febra,nu il doare burtica noi eram tare iar el radea de mama foculului si dadea din picioruse.Acum mergem din nou la dr. oricum vad ca nici un dr nu e in stare sa ne spuna ceva concret.

 

Mamica printului Stefan Lucian

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai hello si voie buna

Cellena, merci de luminarea privind lichefierea cerealelor. Cand o hranesc, o tin fie in leagan fie in scoica. In plus, sunt multi bebei care ajung sa stea singuri in fundulet destul de tarziu (fie de lene, fie din alte cauze); ar insemna ca ei sa nu guste nimic altceva prea mult timp. Cand aflu ceva de bazine, te anunt, ca si eu sunt in cautari. (sau voi pe mine, ca intre timp vad ca v-ati “cuplat”)

Bubule, voi persista in a-I face cerealele cu lapte matern (nu de alta, dar e pacat de stocul impresionant din congelator si de productia mea). La ea nu lingurita e problema, mananca bine-merci cu ea; face o gura cat o sura si se bate cu mainile pana ajung eu cu lingurita la destinatie. Aseara i-a scapat chiar foarte putin pe langa, de ne-am si mirat ce “curatel” haleste. Biberonul este marele ei dusman; am crezut ca se mai imprietenise cu el, dar nuuuuuuuu, e rau si hain biberonul, lingurita e cea mai tare din parcare. Cerealele pe care I le dau eu Marei sunt fara lapte (topfer) si mai exista si de la alte firme (humana si hipp) – sigur gasesti si pe la voi ceva.

 

Ceaiul e in continuare big no no. O sa-l incerc pe cel de chimen simplu, vedem daca pe ala il va aprecia. Daca nu si nu, apa pt sugari pana duminica, cand sper sa-i fac cunostinta cu morcovul stors de vlaga (inca nu avem storcator, suntem in cercetari de piata).

Mara returneaza pupicul si-l asezoneaza cu niscai balute. (scarbos, stiu)

Lacramioara, ca sa scap de rata la banca, mi-am vandut garsoniera si m-am mutat cu chirie. Eh? Ce afacere am facut?

Aschiutza, bunicii Marei sunt la 160 km de Bucuresti, si doar socrela e pensionara, deci nu o expediez acolo (am io ceva cu metodele socrelei, cealalta nepoata crescuta de ea de la 4 luni e cam mamaligoasa si pe fi-mea o vreau brici). Io vreau cresa, jumatatoiul vrea bona. Vedem cine va castiga intr-un final (desi nu inteleg de ce are el senzatia ca bona e mai ieftina decat cresa …..). Si Mara are o ureche mai clapa asa, de la nastere era mai anemica. Pediatra ne-a linistit spunandu-ne ca nu avem ce sa-i facem [:D]

Sellena si io si jumatatoiul abia ateptam s-o tundem scurt scurt. Nu din considerente de indesire a parului ci pentru ca abia asteptam sa o vedem fara par dar cercelata (deh, avem si noi piticii de rigoare).

Ina, gauri i-am dat in maternitate (a 3-a zi de la nastere); nu am asistat deci nu stiu daca s-a vaicarit sau nu; era destul de linistita cand mi-au adus-o. Cam o luna i-am tot dat cu crema pe la urechi, desi dupa o saptamana aratau déjà foarte ok gaurile si se misca lejer cercelul.

Of, Dana! Asta e groaza mea cea mai mare cand mergem cu masina. Va imbratisez pe toti 3 si va trimit multe ganduri bune, sa treceti peste asta. Nu te lasa coplesita de ce s-a intamplat, a fost, a trecut. Da-ti in fiecare zi un timp sa te gandesti la ce s-a intamplat, numai asa vei ajunge sa diminuezi socul. Nu-ti impune sa treci brusc peste asta, pt ca la un moment dat va rabufni, eventual cand te astepti mai putin. Inchide-te singura in baie juma de ora, pune dusul pe tine si umfla-te de plans pana cand va veni ziua in care nu vei mai sti de ce te izolezi. La mine a functionat metoda asta (nu era acelasi tip de eveniment, dar pe-acolo)

Angelique al Marei miroase a iaurt (deci acrisor, dar nederanjant); m-asteptam ca dupa cereale si ceai sa vina bomba, dar vad ca inca nu.

Pfuai, Mena, aveti dinti![pk]

Mami, eu il invinovatesc din suflet pe jumatatoi pentru ca mi-a taiat accesul la Bella (cateaua mea) din cauza Marei si la un anumit nivel o invinovatesc chiar si pe fi-mea pentru instrainarea de bietul catel (care o fi crezand ca am murit sau am parasit-o pt totdeauna). Asa ca pt binele vostru, te sfatuiesc sa tii pt tine opiniile nefavorabile la adresa cainelui, pt ca o sa te trezesti ca sotul tau o sa capete un ghimpe impotriva ta si a baiatului ca-i furati prima iubire.

Onutz, plase de-alea au la bebe tei, si cred ca am vazut si la sensiblu (se cheama dispozitiv de hranire si gasesti o multime si pe net).

Ca tot vorbeati de caratoare, sta si mara in manduca, mai nou. Pe-afara n-am apucat sa iesim cu ea la ce vreme e, dar am tot fatait-o prin casa. Tre sa pritocesc metoda cu bretelele in cruce ca mi se pare mai sigura. Dar inca o batalie castigata (cand a vrut ea, dar nu conteaza)

Pya, ce model de carut ai achizitionat? Si eu sunt in cautari

Colac de gat eu am luat de la bebe tei.

Alte noutati de la noi: porecla Marei este mai nou Jana lu’ Tarzan. Pe langa gurizarile suave cu papitoii, mai are si niste urlete de jungla amazoniana – nu plange, ci doar verbalizeaza cu extra decibeli; a facut-o ma-sa pe tarla, deh.

Cand sta pe burta isi trage genunchii sub ea si-si ridica ritmic fundul de mori de ras; zici ca e un catel cotaios. Si si-a descoperit degetele de la picioare. Nu reuseste sa si le bage in gura, dar se contorsioneaza de mai mare hazul – cel putin are o ocupatie, ca sta ceva de treaba asta.

 

 

 

 

closca sefa

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...