Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)


Recommended Posts

Buna,

da, cu lingurita ii dau supica. La inceput nu stia ce sa faca cu ea si curgea din gurita. Acum mananca bine. Si eu i-am dat ardei 3 zile la rand dar nu am avut probleme cu constipatia; nici de la morcov; e adevarat ca mai are cate o zi in care nu face kk dar a doua zi face de 2 sau 3 ori de consistenta unui piure moale. Nu i-am dat niciodata piure dintr-o singura leguma, amestec 3, in proportii diferite plus carnea sau galbenusul.

Am urat si urasc si eu trezitul dimineata; cand eram mica ma duceau ai mei in brate la gradinita, la scoala am intarziat mereu la prima ora (era o vorba in clasa ca dupa mine nu mai are voie nimeni sa intre in clasa....);la servici ce sa mai zic ...ultima ajungeam mereu si in fuga...dar pt piticii astia ce nu facem noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor, va multumesc (cu nitica intarziere) pt urarile de ziua mea [pup][pup][pup]

 

Corinuk, nu-i mai dau cereale, deci meritul ca doarme mai bine nu stiu cui sa-l atribui, am incercat sa renunt la ciocolata si inca o chestie, nu i-am mai dat vigantol, am uitat de el, dar nu mai stiu daca inainte sa uit sa i-l dau incepuse deja sa doarma bine. Parca excesul de vitamina D cauzeaza insomnii?

 

Sincer, nu stiu de ce pediatra mi-a recomandat zilnic 5 pic de vigantol si 5 de fier. I-am dat asa o vreme, apoi am uitat vreo 3 zile[alcool], acum ii dau 2 pic de vigantol si 3 de fier. Voi dati atatea vitamine bebeilor?

 

Mami fericita de brotacel Matei (14.09.2012)

 

Intimitate de cuplu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fetelor [flo]

 

Va citesc cu drag, dar chiar nu am timp sa scriu prea mult, ca am de facut chestionare[:D]

 

Maria e bine, multumesc de intrebare. Nu o duc nici saptamana asta la gradi, sa se mai intremeze si ii dau in continuare homeopate.

 

Elfica, am dat datele de contact ale dr cu operatia unor cunostinte, sper sa le fie de folos.

 

Va pup pe toate si va doresc o seara frumoasa.

 

Mami de Maria-Parascheva (29.09.2009) si Ilinca-Teodora(28.09.2012)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, eu am observat ca in zilele cand nu bea lp se constipa. Ea mai bea acum doar seara lp, 70-80 ml. Daca nu bea (ca nu vrea intotdeauna), a doua zi e constipata. Ea bea de la inceput Topfer. Mi-au mai zis si 3 mamici de piersicute ca Topferul ii ajuta si pe bebeii lor cu tranzitul. Stiu ca se zice ca lp constipa, dar ea n-a fost niciodata constipata pana nu am inceput diversificarea si nu prea a mai baut biberonul de seara.

Cu trezitul la 9.30-10 mi se pare ok tinand cont ca ora ei de culcare e 11-12.

Cam 9-10 ore maxim doarme noaptea.

 

Norma, ai fost tare ca nu mai intra nimeni dupa tine :)))

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela, tu ai uitat sa-i dai 3 zile Vigantolul? Eu am uitat o luna :))) imi aduc aminte mereu cand adoarme ca iar nu i l-am dat. Azi i-l dau! Daca mai gasesc sticluta. [:I] Excesul de vitamina D nu creeaza insomnii, ci lipsa poftei de mancare.

Faptul ca nu i l-am dat nu i-a afectat in nici un fel somnul. De vreo cateva luni imi zisese sa-i dau 3 picaturi de Vigantol. La ultima vizita mi-a zis ca e ok si sa-i dau doar 2. Sibeu nu-i mai dadusem deloc de la ultimul control :)))

Daca stau bine sa ma gandesc, ar trebui sa cumpar alta sticla, ca aia pe care o am e inceputa din ianuarie.

Pitica mai trage acum un pui de somn inainte de baita.

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La ora 20,30 Paul a mancat 150ml lp dar somn nik, a mai stat in patut si s-a jucat, pe la 21,30 l-am luat m-am mai jucat cu el si apoi ma gandeam ca ii este somn, a mai halit 60 ml lp dar somn delooc. Acum il framanta pe taicasu, zici ca a baut cafea copilul asta.

 

Multmumesc ca mi-ati raspuns la intrebarile ref la cant de lapte mancata seara. Eu sunt pe duca cu lm [q]. Daca imi amintesc eu bine parca Oana spunea ca SOfia mananca mai multisor. Sper ca sunt bine si David si SOfia.

 

 

 

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) & Paul (24.09.2012)

Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, i-am dat vigantolul in seara asta! [pk] Probabil i l-am dat degeaba, tinand cont de cand e desfacuta sticluta...[alcool]

 

Carmen, are Paul program de fitness? [:D

Eu acum incerc sa o adorm. N-a vrut lp nici in seara asta. I-am dat 40 ml cu seringa de Nurofen. Cum am ajuns! [alcool]

Sper sa nu mai facem noapte alba. Imi zicea sotul ca nici el n-a putut sa doarma aseara. Daca stiam i-o puneam in brate sa-si tina de urat unul altuia.

 

Sa aveti o noapte usoara!

 

Gabi, pe unde umbli? Hai ca acu' imi da Maya prima trezire si n-am ce sa citesc! Cum merge blw-ul? Ce mai mananca Stefan?

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ciao gagici,

v-am citit, dar pe bucatele. Vremea a fost superba si ieseam afara de 2x pe zi, mai o cumparatura, o mancare si gata ziua! Plus sapt. trecuta m-am apucat de botosei pt Stefan, ca aveam niste bumbac ramas de la maimutica (i-am impletit una cand eram insarcinata). Acum caut model de sandale, dar nu gasesc decat crosetate si nu ma pricep si parca nici nu m-as apuca sa invat. mai vad eu zilele astea...

 

OLI, cu BLW batem pasul pe loc. Nu mai stiu de cand n-am mai scris aici, dar nu mai facuse caca 2 zile, a 3a i-am facut un piure din prune uscate; seara a facut putin, moale dar legat. A doua zi i-am mai dat restul de piure (a avut cam 20 ml de fiecare data) si seara a umplut scutecul! Asa ca nu i-am mai dat mancare, l-am tinut pe lm, doar il pacaleam cu o bucatica de para sau castravete ca sa taca in timp ce mancam noi. Ieri si azi nu i-am dat decat lm ca m-am gandit sa aiba sistemul imunitar bun, ca i-am facut azi vaccinul de 6 luni. M-a dat peste cap ce-a scris Dianami la piersicute, Doamne ajuta, sper sa fie bine!

 

OANA, multa sanatate Sophiei!

 

CARMEN, felicitari pt cum ati crescut fetele! [olala][olala][olala] aveti o familie frumoasa!

 

vorbeati de afectiunea baietilor... Stefan e afectuos, sta sa-l pup pe fata, are o mutrita asa satisfacuta si e asa fericit... Uneori ne apuca fata in maini si bodoganeste... murim de dragul lui!

 

e plangacios azi, merg sa-l preiau de la sot, ca i-a facut nervii varza cred [:D].

 

va pup!

 

Gabi, mama lui Stefan ( 1 oct.)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata tuturor, va servesc cu o cafeluta dar eu nu mai beau cateva zile, nu ma simt prea bine, m-au luat niste stari aiurea, cred ca lipsa de calciu si am inceput sa iau.

 

Multumesc pt urarile de ziua sotului, am avut ieri si musafiri, Mister a tras un plans de numa, cum vedea pe cineva urla, nici eu nu-l puteam calma. A fost si greseala noastra ca s-a speriat, se trezise din somn si atunci au venit musafirii, l-a luat cineva in brate si noi am iesit putin din camera, nu mai vazuse pe nimeni cunoscut si s-a speriat. Apoi cum vedea pe cineva strain isi amintea si iar plangea. Asa a tinut-o pana au iesit din casa si apoi era un zambet total... abia astept sa vina caldura de tot si sa mai vada si el lume, iarna asta ne salbaticeste pe toti. Asa a fost si David in primul an pana am iesit mai des afara, apoi si-a revenit.id="red">id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si-a schimbat programul de masa iar, papa bine solide insa nu prea mai vrea lapte, plangea a foame la orele stiute, ii dadeam sanul si-l refuza, greu mi-am dat seama ca voia solide, eu tot asteptam ora lui de masa ca sa-i dau... apoi am incercat si manca tot, apoi se calma instant. Vreo 3 zile asa a facut, faza e ca refuza sanul. Prin somn ce mai vrea sa suga. Aseara urla desi nu mancase de vreo 3 ore, i-am dat sanul si plangea langa el... apoi i-am facut o banana pasata si a halit-o toata, s-a terminat cu plansete... si asa era mult pe seara. Inca nu i-am bagat masa de seara, cateva zile ii dadusem cate o gura de iaurt apoi m-am oprit.

 

Kk face uscat dar face de 2-3 ori pe zi, apa nu prea vrea, cateva guritze din canita, mai mult pe jos.

 

Am inceput sa-i dau si fier, 10 pic pe zi, cele care dati la bebei, cate pic v-au recomandat? Atentie la vitamine, sa nu dati seara sau dupa ora 17.00 pt ca agita bebeii si nu mai dorm.id="purple">id="Comic Sans MS">

 

*****************************************id="red">
Mirabelaid="red">id="size3">, mamik de Did="red">Aid="navy">Vid="blue">Iid="green">Did="orange"> Sid="purple">Tid="blue">Eid="brown">Fid="teal">Aid="red">Nid="navy">id="size3">id="red"> (21.09.2006)

si Cid="red">Aid="navy">Lid="blue">Iid="green">Nid="orange"> Aid="purple">Did="blue">Rid="brown">Iid="teal">Aid="red">Nid="navy"> id="red">id="size3"> (25.08.2012)

id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...