Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)


Recommended Posts

Buna dimineata,

va servesc cu o cana de ceai si miere sau cafea, iar mai tarziu cu placinta de dovleac [pofta].Am cumparat ditamai dovleacul ca sa ii fac lui Paul dar cum plecam o sapt de acasa l-am razalit (ce mi-a ramas din el) si fac o placinta. VOi cum pastrati dovleacul daca aveti mai mult? Cat sta la frigider? A fost un chin sa il tai bucati si sa il curat de pe coaja[q].

 

Eu sunt super stresata cu plecarea asta, de cand ma stiu eu ma consum cu facutul bagajelor [bang], mai ales acum cu copil mic imi vine sa car jumatate de casa dupa mine, dar nu avem camion doar o Skodita [:D].

Paul se trezeste cam de 2-3 ori noaptea, eu il mai pun la san cu toate ca daca mai are 2-3 picaturi, am incercat sa nu il pun ci doar sa il iau in brate si sa il linistesc cand se trezeste dar nu readoarme. Cand nu voi mai avea deloc deloc san ce o sa fac? sa ii fac cate 30 ml de lapte ca sa adoarma inapoi? Ceai nu vreau sa ii dau, nici nu stiu daca i-ar place ca nu e obisnuit. La fete nu am avut treaba cu somnul de noapte, la varsta asta dormeau legat pana pe la ora 5 [olala].

 

Bobid="red"> la varsta asta e OK sa ia 500 g intr-o luna. Waw, deja vorbiti de bb 2, ce frumos. La noi Daria a venit pe neasteptate dar ANa avea deja 1,3 ani.

 

Mie MD mi-a spus sa ii dau vit D3 10 pic/zi in luna aprilie, dar inca nu m-am decis sa ii dau.

Am citit si eu de problemele Dianei cu fetita dupa vaccin [q]. Eu am o prietena care are un baiat mare acum dar dupa vaccinul de 1 an, intr-o zi cand a venit acasa, l-a gasit cu un strabism evident, asa deodata. A fost nevoie de cel putin 2 operatii ca sa ii corecteze ochisorul si acum cand e obosit sau plange se cunoaste putin (are 18 ani acum).

 

Va pup, poate mai apuc sa intru astazi.

Spor la treburi si la scris pe DC.

 

PS Gabi sunt foarte frumosi botoseii.

Iulia, ce mai faci? Ati gasit alt apartament?

 

 

 

 

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) & Paul (24.09.2012)

Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata,

raportam cea mai grea noapte de cand s-a nascut. Culcat la 9.30, trezit la 11.30 cu plansete de mi s-a rupt sufletul; i-am luat temperatura si avea 37,5. 2 ore fix l-am tinut in brate timp in care a si plans, a si dormit, a si supt. L-am pus in patut la 1.30, s-a trezit la 4 si pana la 5 a dormitat, plans, supt si apoi s-a trezit la 7 cu plans. El nu plagea noaptea....I-am luat temperatura si are 36,5. Are doi noduli mari si inrositi in locul vaccinurilor si plange cand ii pun comprese, deci e clar ca il doare. Acum doarme la mine in brate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of fetelor cum pot avea pediatri parerile asa impartite?[bang]

Decalotarea -pediatra mea o recomanda, pe blogul pediatru Cluj nu se recomanda; daca intreb in jurul meu, jumate mamicile au recomandare sa faca , cealalta sa nu faca....si fiecare are povesti terifiante cu ce se intampla daca nu faci ca ele [q][q]

Suplimentarea cu Fier si Vigantol - pe blogul pediatru cluj scrie ca daca dai mai mult de 2 picaturi de vigantol pe zi risti sa ii afectezi rinichii; mie pediatra mea mi-a recomandat 4 picaturi....cu fierul la fel....Cum e posibil sa ca fiecare pediatru sa aiba alta parere....Despre vaccinuri nici nu are rost sa mai incep discutia.....[q]

Sunt in ceata totala. Cum stiu ca iau decizia buna pt Andrei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Norma, eu din fericire am un medic pediatru in care am foarte mare incredere.L-am 'testat' la inceput (din cauza varstei - trebuia sa iasa la pensie- mi se parea ca poate nu e prea la curent cu noile chestii),a trecut cu bine de toate intrebarile pe care le aveam, nu l-am ''prins'' cu nimic, asa ca ma iau dupa ce ne spune.Sunt de acord in 95% din cazuri. Restul de 5% sunt chestii oarecum inofensive gen ca el nu recomanda aerosoli si pe noi uneori nu ajuta.Dar clar nu chestii de principii.

De fiecare data cand a fost de antibiotic ne-a spus. Nu se da antibiotic in primele 3 zile de febra!Asta e regula la noi. Poate fi o viroza sau o boala a copilariei care sa dea simptome (alte simptome gen pete) dupa 3 zile.

 

Nu se azvarle la toate vaccinurile (recent am auzit de Varilrix), nu da suplimente alimentare si vitamine.Nu da antibiotic decat cand nu se poate fara.

Imunitatea se face prin consum de fructe si legume.Nu vitamine si alte siropele.Una din multele chestii cu care m-a convins.

 

Asa ca eu am noroc cu medicul. Nu mai stau de fiecare data sa caut sa vad daca o fi bine sau nu.

 

Intru sa va fac capitol nou daca ma lasa mandra

 

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)id="size2">id="navy">

 

 

 

You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Carmen, eu am taiat bucati mai mari, cam de 10 cm si le-am bagat in congelator. Cu coaja. Acum ii fac la abur si cand e gata curat coaja.

 

Norma, pupam bobocelul scump [pup]

 

Maya iar a dormit prost aseara. S-a trezit dupa o ora si apoi langa mine m-a tzitzilit toata noaptea

 

Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...