Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)


Recommended Posts

Salutare. Eu stau in vana cu apa fierbinte si va citesc, si pruncii amandoi cu tati!! Cred ca nu mai ies 2 ore de aici [:)] Lalu, daca nu are alt simptom, mucisori, tuse, eruptii la nivelul pielii, putulica rosie si umflata, palpeaza-l un pic pe la urechiuse sa vezi daca are ceva ganglioni sau daca il doare. DacA nimic din astea nu e, atunci mizez pe un rosu un gat. Te pricepi sa te uiti? Daca nu, atunci mergi cu el la noapte la urgente doar pt control, sa fii sigura. Ehe, apuc si eu sa urez La multi ani, (in direct) unui bobocel. [S] Paulica fara frica!!! Eu am facut adineauri branzica calcica si ma gandesc sa i-o servesc deseara in combinatie cu para, sa vedem ce parere are. Kytana, sper sa ii gasesti alinarea lui Luk, cat mai iute. Nah, gata pauza mea (is plina de draci!!!) Ca o venit baietelul cel mare sa imi zica ca nu-- mai merge laptopul la desene- cica tata-sau doarme [bang].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 258
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lalu, asa am patit si eu cu Iustin acu' vreo 2 luni. Mi-a facut 39 fara niciun alt simptom. [bang] I-am dat nurofen alternativ cu panadol o zi si o noapte, dar a doua zi nu am mai putut sta cu el asa si am mers la urgenta la Regina Maria si dr de acolo l-a gasit cu rosu in gat! Daca tot mai face, sfatul meu e sa mergi sa il vada un dr pt linistea ta! [pup] Anca, mama lui Matei (12.08.2006) si a lui Iustin (30.09.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am uitat in gatul lui dar nu pare sa fie rosu si cred k m-am uitat destul de bine....mai astept pana la 8 cand a zis pediatra sa o sun si vedem atunci dak scade de tot...ei i-am mai luat-o acum si a scazut la 38, doar k nu-mi explic de ce a facut febra[:-/] lalu85 mami fericita de Petru Mihnea 28.08.2012
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru urari [pup]. Lalu, cum mai e Mihnea? Paul a mancat astazi la masa de fructe cam o jumatate de borcanel de piure de caise HIPP (borcanelul de 125g) dar a trebuit sa ii dau si vreo 3 cm dintr-o banana ca a inceput sa planga cand s-a termniat caisa [:D]. La masa de legume i-am dat cartof dulce si a mancat tot. Acum sforaie [:D]. Mi-e asa de ciuda ca nu avem IKEA si noi mai aproape, ca sa ma duc la Bucuresti numai pentru scaun de masa e cam extravagant [:I]. carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) & Paul (24.09.2012) Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu la sfarsitul zilei :) Am fost iar plecati azi. La multe lunite Paulica Mancacica! [:D] Ma bucur ca papa asa bine. Carmen, daca vrei poate ti-l luam noi si trimitem prin posta sau cu un curier [:D] Lalu, mai are febra Mihnea? Vedeti ca sunt reduceri in Real la articolele pt copii. Am luat body cu 6.6 lei. Vroiam scaun auto, dar n-am mai gasit. Borcanelele m-au stresat maxim. Vroiam sa iau ceva legume cu vitel si curcan, dar toate aveau cate ceva: sare, amidon ... Am gasit pana la urma vitel simplu si cadou unul de spanac cu cartofi de la Hipp http://www.real-hypermarket.ro/pdf/promo-baby/Bucuresti.pdf Mami de [bb] Maya Cristina (06.09.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CARMEN, LML pt Paulica! 6 luni, yupiiiiii! (la mine inca e 24, scuze de intarziere [flo] ) LML pt 25 pt Giorgios, Calin si Toma! sa cresteti mari si frumosi! [pup] OLI, m-ai innebunit cu cate face Maya! [olala][olala][olala]E scumpa tare de tot, imi vine s-o mananc! Ma tot uit la poza ei, parca as vrea si eu o fata! (niciodata nu m-am "vazut" cu fata, credeam ca n-as sti sa ma port cu ea). BOB si OLI, aveti undeva un video cum sa face masaj? BOB, multumesc mult pt detalii, incerc si eu sa-i fac lui Stefan exercitiul ala fluturas; cred ca tu faci mai cu nadejde. Dac-as vedea pe cineva, poate as prinde curaj. Ma gandesc daca nu cumva gimnastele odiseei [:D] au si avantajul kinetoterapiei pe langa cel genetic. Mai sunt bobocei care au facut kineto? LALU, multa sanatate, sper sa fiti bine. Imi amintesc ca fuseserati amandoi dati in somaj; si-a gasit sotul alt job? Sper ca sunteti bine. La noi a fost soare zilele astea (cu perioade cu nori si ploaie) si vreo 5-10 grade, asa ca am tot mers la plimbari. Cred ca am inceput si noi diversificarea [8D]. Ieri i-am dat niste mar facut la abur putin si azi dimineata mar de ieri o bucata si niste ovaz facut cu apa. I-am dat cu lingurita, ca a iesit cam moale. Altfel- vreau sa-i dau bucati de alimente. Maine mergem sa facem cumparaturi serioase si cred ca voi incepe sa-i dau solide in fiecare zi. OLI, tu mergi pe BLW? ce i-ai dat pana acum? Ii dai o masa pe zi, sau doua/3? la ce ore? Mai e cineva care incearca autodiversificarea? Ramona, stii cum e? Nu stii de ce esti in stare pana nu esti nevoita! E bine ca Natalia adoarme usor, ca te poti ocupa si de Stefan. Cand vine sotul tau? mai e putin, parca. Sta mai mult sau pleaca iar? sigur mai aveam de scris, dar am citit dimineata si pana acum am uitat. va las o cafea si-o prajitura cu ananas, cu faina integrala. s-aveti spor la scris! Gabi, mama lui Stefan ( 1 oct.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scriu repede cat doarme Mister ca nu se stie, apoi fug la citit. Gabi buna cafeaua de state, merci! Noi suntem bine, l-am servit zilele trecute cu mei la md, amestecat in fructe. Este foarte sanatos si va recomand din suflet sa preparati cerealele in casa pt bobocei, dar cele integrale de la plafar. Sunt f sanatoase si merita, macar acum cat stam acasa cu ei sa le oferim sanatos, cand om fi pe fuga la serviciu nu cred ca o sa mai putem. Am in casa si ovaz, azi cumpar si quinoa. Insa ovazul este cu gluten, are mai putin, DAR ARE, acum vin cu intrebarea: cat timp ii ferim de gluten? Voi cum faceti, ce v-au zis drii? Asa de pe net stiu si eu de 6 luni, 7 luni, 1 an... voi cum faceti efectiv? I-am dat si iaurt facut de mine in casa, eu una nu ma mai satur ce bun iese, prima seara a mancat putin si a fost ok, a doua seara l-am lasat sa pape cat a voit el sa vad daca-i place si cat papa, a papat destul de mult, peste 100 ml si toata noaptea s-a foit si am banuit burtik, a tras si niste parturi mai greu... si nu-i dadusem tarziu, pe la 5.30... acu l-am mai lasat o zi si-i mai dau putin sa vad daca de la el...
*****************************************
Mirabela, mamik de [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/davidculupu_zpsd5c04002.jpg"]DAVID STEFAN[/url] (21.09.2006) si [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/calyburtik_zps9a91731c.jpg"]CALIN ADRIAN [/url] (25.08.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, azi facem 7 luni, multumim de urarile facute deja si in avans pt urmatoarele! I-am si zis dimineata ca am pretentii de acuma de la el, e baiat mare! Oricum imi facuse o mega surpriza, a dormit neintrerupt de la 8 la 5 dimi. Ma si simt aiurea ca nu reusesc sa urez si eu lma tot timpul, de multe ori incerc sa raspund repede ca ma lasa pc-ul, ma solicita Mr sau treburile. Nu va suparati pe mine, nu e cu rea intentie, please[flo]!
*****************************************
Mirabela, mamik de [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/davidculupu_zpsd5c04002.jpg"]DAVID STEFAN[/url] (21.09.2006) si [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/calyburtik_zps9a91731c.jpg"]CALIN ADRIAN [/url] (25.08.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana eu am dureri mari de cap, ma tin de obicei cate o zi jumate, chiar doua, simt ca innebunesc de durepe, cu greata si tot tacamul... si asta dupa ce am nascut... trece cu un ceai de tei si un paracetamol dar dupa ce-si face damblaua... ma si mir ca inainte luam cele mai tari medicamente cand ma durea ceva si tot parca nu trecea iar acum nu iau nik si ma simt mai bine, cand iau isi face repede efectul... deci, se poate si fara, totul e sa vrei. Of, iar agitatie si nesomn, imi pare tare rau... sper ca deja sunteti mai bine... ce sa-ti mai spun, eu as face urmatoarele: 1. Evalueaza neaparat starea de sanatate: dinti, gat, urechi, burtik, chiar si reflux cum a intuit Oana, etc. pt asta mergi la dr si elimina asta. Insa, tu iti dai seama cel mai bine daca are ceva schimbat fata de obicei, copiii bolnavi se manifesta altfel decat de obicei. Ma gandeam sa-ti notezi intr-o agenda ce papi tu, ce papa el, somn mai mult sau mai putin, etc. ce alte elemente noi au aparut ca sa-ti dai seama ce-l supara... eu faceam asa la D ca sa vad la ce face alergie si m-a ajutat. 2. Reevalueaza din nou daca nu-i e foame, incearca ori lp, ori ceva solid si vezi cum e dupa, eu cred in vorba aia care spune ca de la cap se face laptele, nu conteaza ce mananci sau bei, conteaza sa fii linistita, odihnita... acuma ca o gluma, stiti ca si vacutzele alea care ascultau muzica clasica dadeau mai mult lapte, nu? Posibil ca el sa fi crescut si sa aiba alte nevoi mai mari nutritionale... incearca si asta sa vezi daca nu-i e foame, dar insista ca nu-ti aceepta din prima, stii si tu asta... 3. Trebuie sa te linistesti si tu pt ca e posibil sa-i transmiti starea ta de agitatie, cum a ramas cu trat tau? Trebuie sa faci ceva sa-ti fie mai bine, nu stiu daca va trece de la sine. Altceva ce sa-ti mai spun, noi avem vreo 3 zile de cand doarme ziua max 20 min de 2 ori pe zi, deci Luca doarme mult fata de noi acum. La imbracat al meu urla tare tare, se inroseste, se pateaza pe fata, transpira, etc. Si-l bag doar in costum, sa vedem mai incolo ce o fi... Sunt solicitata... fug...
*****************************************
Mirabela, mamik de [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/davidculupu_zpsd5c04002.jpg"]DAVID STEFAN[/url] (21.09.2006) si [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/calyburtik_zps9a91731c.jpg"]CALIN ADRIAN [/url] (25.08.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca si D al meu papa ce ramane de la Calin, ieri mi-a cerut sa-i fac un castron mare de fructe pasate cu cereale de bebe, s-a prostit si el... imi e si ciuda, cand era bebe nu manca, acu le vrea. Kytana sa stii ca daca il supara dintii cand il distragi mai uita, nu cred ca numai de la dinti, si la burtik, stii cand erau bebei si-i tineam in brate, se mai linisteau... sunt copii care au colici pana la 6 luni, chiar si mai mult, cine stie... dar tot tu iti poti da seama... la diversificare se pot accentua durerile de burtik... ma mai gandesc sa incerci sa-l adormi inainte de a da el primele semne de somn, poate e prea obosit apoi si nu mai poate adormi...
*****************************************
Mirabela, mamik de [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/davidculupu_zpsd5c04002.jpg"]DAVID STEFAN[/url] (21.09.2006) si [url="http://i124.photobucket.com/albums/p37/mcond2001/Calin%20Adrian/calyburtik_zps9a91731c.jpg"]CALIN ADRIAN [/url] (25.08.2012)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...