Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cand un preot nu impartaseste


mcoca

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui mcoca
Poate sa ma lamureasca cineva de ce?Multumesc____________________________id="blue">Vicky, Printzesone and BB (34+)id="blue">
align="right" id="quote2">Eu nu te pot lamuri de ce, dar presupun ca e ceva intre el si duhovnicul lui. Poate n-am inteles eu bine, dar tu spui ca respectivul nu impartaseste si nu cununa, apoi ca ai sunat la Patriarhie (?) si de acolo ti s-a spus ca vine altcineva sa spovedeasca. Pai nu s-ar putea sa te duci tu direct si sa-l intrebi pe acest preot cum sa procedezi? Mi se pare mai simplu asa. Nu te supara, nu spun cu vreun gand rau, dar eu chiar nu vad utilitatea subiectului...Toate bune
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In ce zona locuiesti? Sunt multe biserici ortodoxe in Franta, imposibil sa nu fie una aproape de tine. Cat despre cine boteaza copilul, asta nu ar trebui sa te ingrijoreze, asta nu e ca la medic, sa risti sa fie incompetent individul, acolo preotul slujeste o taina dumnezeiasca, el doar slujeste, restul face Dumnezeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

NU POATE SLUJI DIN ALTAR daca nu e Preot ci doar Diacon. Diaconul slujeste in slujba arhiereasca, din fata Altarului cu binecuvantarea Preotului din Altar. Numai asa, altfel nu.

 

Poate fi vorba fie de un canon, fie nu vrea sa se umple cu pacatele enoriasilor. In general, oamenii au pretentia sa fie impartasiti fara sa tina canoane SAU nu marturisesc in totalitate pacatele, trateaza totul cu superficialitate. In general, in momentul cand se da dezlegare la impartasanie, preotul preia din pacatele enoriasului si se lupta el cu ele... poate nu se simte duhovniceste pregatit pentru o astfel de responsabilitate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...