Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

hallo nemtoaicelor

 

amonar, bafta sa va iasa toate asa cum doriti. [flo2]

 

sa incalzit bine , ce am asteptat sa vina caldura!!! [il]

 

candva am mai intrebat, dar mai intreb din nou. as vrea sa stiu pareri pro si contra cumpararii unei case. la servici am auzit destule, unii si-au cumparat casa si sunt multumiti, alti regreta ca au facut-o. e de preferat sa cumperi casa mai noua?

de construit nu ne mai bagam, am construit o data in Ro si mi-a iesit pe toate partile. am jurat ca la alt proiect de gen nu mai ma bag.

singurul nostru dezavantaj, daca asta e dezavantaj, este varsta de peste 40 cu multe plusuri la amandoi. credit primim.... dar pana cand trebuie sa platim..... pana la adanci batrneti.

 

 

Danke! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari cu casa eu vad un singur dezavantaj: nu mai esti asa de mobil. Ca doar nu te apuci la fiecare cinci ani sa iti cumperi alta... Asa ca daca nu ai serviciu stabil (ca mine ) sau nu iti place zona / orasul /cartierul e cam nasol. Sfatul meu e sa nu iti faci o casa mai mare decit iti trebuie si sa te gindesti sa se potriveasca si la batrinete (la forma treptelor, la intrare).

 

Amonar, bafta la inchiriat! Mama ce casa [pk] ! Sunteti siguri ca aveti curajul sa o lasati pe miini straine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amonar sper sa va gasiti chiriasi de incredere - super super casa.

 

daca macar unul din familie ar avea la noi o slujba permanenta eu as opta imediat pentru casa. Asa doar pot sa visez, si nu stiu daca vreodata o sa ajungem acolo. Mi-ar fi placut acum sa avem casa cat copiii sunt mai mici, ce mult le-ar place o gradina sa se joace. Stiu ca e mult de munca la o casa, dar altfel lucrezi cand faci pentru tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Kariguld, Aschiuta si Selina! [flo2]

 

Noi ne-am luat casa cu gandul de a ramane aici cel putin pana Kailan ar fi facut 18 ani, adica sa creasca in natura. Dar pe parcurs s-au schimbat planurile. Nici eu nu mai stiu ce e mai bine, chiria sau proprietate....am avut amandoua. Daca esti mai nomad de felul tau e bine sa stai in chirie. Daca esti sigur ca ti-.ai gasit rostul si locul e bine sa cumperi, macar cu gandul sa lasi o mostenire urmasilor. Depinde f. mult si de socurile pietei imobiliare, care difera pe tara. In Olanda a fost boom-ul ala ca peste tot si acum oamenii isi vand casele cu pierderi, in caz de divort sau de somaj.

Noi vrem sa inchiriem casa pt ca am depasit bugetul de constructie cu vreo 25% din cauza arhitectului si nu il putem recupera la vanzare. Asa ca nu ne ramane decat sa o inchiriem. Nu imi convine fiindca stiu ca se distruge orice ai face si oriciti bani ai cere garantie. Noi speram ca in viitorul apropiat sa nu mai fim nevoiti sa o inchiriem daca ne ies planurile.

Nu stiu cat de repede va merge inchiriatul fiindca este o suma mare ce cerem (dar este conform pietei): Ne gandim sa punem anuntul si in Olanda, pt cei care locuiesc in Maastricht ar fi numai o ora de mers cu masina. Pana la Koln tot o ora este.. Portalul asta de ohne makler va publica anuntul pe mai multe situri populare in Germania. Vom pune si o tablita in gradina la strada. In fiecare weekend sunt turisti care se plimba prin satul nostru. Deci cu marketingul stam bine [:)]  Sa vedem cu norocul cum stam [:)]  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

abia azi m-am uitat pe anunt. pai casa ta arata super, super! imi plac casele cu ferestre mari.... le ador! sincer, eu as vinde-o cu toate pierderile. noi asa am facut cu cea din Ro, si macar am scapat de-o grija colosala. am pierdut bani, dar am castigat liniste.

acuma voi stiti cel mai bine ce aveti de facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O inchiriem fiindca speram sa ramana in familie.....daca vom reusi sa o platim integral ca sa nu o mai inchiriem ar fi ideal.

 

Prima reactie este a unui american, care isi da telefonul din America! Ce stiti voi despre chiriasii americani? A avut cineva de-a face cu ei? Stiti daca sunt de incredere, daca putem sa ii verificam?

 

Edit: ne intreba care e ultimul pret al chiriei? Voi ati negociat chiria? Noi ne-am luat dupa preturile oficiale pe m2, care sunt afisate pe anumite siteuri. Cat trebuie sa scadem?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...