Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

Ramona, cred ca e mai greu cu verificatul de aici, dar trebuie sa ii faci un credit check, un fel de shufa. Poate sa iti prezinte chiar el asta. In America se obisnuieste sa ceri referinte de la proprietarii anteriori si dovada de income, contractul de la servici, cit cistigi lunar, cam ca si aici. Si in functie de asta poti hotari. Probabil r vorba de un expat care vine sa munceasca aici o vreme si ii plateste firma, ori o fi vreun pensionar care se muta aici. Nu stiu, dar intreaba-l.

 

Kari, noi am cumparat casa ca o investitie. Nici nu avem de gind sa stam aici pina la batrinete, dar cind am cumparat noi casa dobinda era mica (ceva mai mare ca acum) si platim ca rata la banca mai putin decit am plati pentru o casa ca asta chirie. Concret, platim 1100 euro la banca iar chirie ar fi fost pe la 1500 kalt. Ideea este ca daca ar fi sa plecam nu o vom vinde, ci o vom inchirija si o vom lasa asa sa se plateasca singura si la pensie poate aduce un venit suplimentar sau o putem vinde. Daca raminem in ea, macar la pensie nu vom mai avea de plata nimic la banca, asa ca vom putea supravietui cu mai putini bani. Asta a fost socoteala noastra. Si eu sunt de parere ca nu e bine sa devii sclavul stilului de viata, asa ca sa nu va infigeti la ceva care va face bugetul 0 la sfirsitul lunii, cautati ceva care va satisface si eventual ati putea salva din bani. Asta ar avea sens. Acum nu stiu cum e piata la voi. In Hanovra este aberanta in momentul de fata, au explodat preturile fiindca sunt foarte putine case pe piata si foarte multi oameni care cauta. Din cauza asta s-a ajuns la niste preturi pe care nu le-as plati in veci, nici sa am banii aia stind degeaba. Fiindca mi-e tare teama ca populatia imbatrinita in masa isi va scoate in curind casele la vinzare si vor colapsa toate preturile. Asta e in Hanovra, nu stiu unde sunteti voi. Noi vrem la un moment dat sa ne mutam mai spre cimpuri si cimpii si sa luam o casa mai mare. Nici eu nu sunt pentru construit, cunosc o gramada care au construit si au o tona de probleme. De la compania constructoare care a dat faliment, la geamuri rebuturi puse la pret normal (asta au prietenii nostri, o fereastra de-aia de 3 metri plina de ciupituri) si de la pereti crapati la doua luni de la mutat pina la infiltratii de apa din cauza izolatiei prost facute sau absente. Eu nu m-as baga la stresul asta, prefer sa iau un jaf de casa si sa o renovez de la cap la coada.

 

Noi ne gindim serios sa mai cumparam o casa, tot ca investitie, dar trebuie sa merite, la fel ca a noastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

salutare fetelo,

 

Amonar, mult succes cu inchiriatul, sa iti gasesti oameni de treaba.

 

Miriluta, mesajul tau mi-a placut la nebunie. M-a amuzat copios si mi-ai atins o coarda in suflet. Tu ai un fel original de a scrie, jumate la misto, jumate dragalas...

 

Iar eu ma infig aici cu un mesaj, numai ca sa testez noul forum, optiuni, etc. Ca de zis, n-am ce zice...

 

hai pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari cumparatul casei e cu doua taisuri acum: 

1. dobanzile la banci sunt foarte mici. 

2. preturile la imobile au crescut ca la nebuni insa vor mai creste incontinuare in urmatorii doi ani (Steuer Abkommen cu Elvetia a picat si toti bogatasii vor cauta sa investeasca banii in ceva)

 

In orice caz, daca te decizi sa faci credit te-as sfatui sa tii cont de urmatoarele:

- nu fa credit pe durata mare - cu cat platesti mai repede cu atat te asiguri ca nu vei da din colt in colt la pensie

- nu te incanta cu Bausparvertrag - avantajele sunt ca si inexistente

- negociaza Tilgung cat se poate de mare (unele banci acorda pana la 10% Tilgung) si cere drept de Sondertilgung (nu e obligatoriu dar e bine sa il ai in caz ca poate iti pica o pleashka de bani)

 


La noi a fost frunos saptamana asta, mai putin azi cand a plouat [smulgpar] Mai bifez o saptamana la serviciu si apoi am o saptamana de concediu [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna,fetele! La multi ani! de Florii, celor ce poarta nume de floare! [flo]

 

Amonar, e foarte faina casa si maaaare,e stilul celor din nord.Aici,asa o casa cred ca ar costa cel putin dublul pretului de-acolo. Si chiria nu mi se pare mare...bine,eu ma raportez la preturile de-aici,din Bayern.

Din cate am tot citit si din cate ne-a spus Beraterul nostru de la banca, in majoritatea cazurilor, la constructia unei case cheltuielile se depasesc cu pana la 25% din suma prevazuta si de aceea e bine sa existe o rezerva...si la noi s-a depasit suma anticipata dar ne-am redresat.

 

In landul nostru e o mare criza imobiliara, dobanda e mica si toata lumea vrea sa cumpere desi preturile au crescut cu pana la 40%...nu sunt case nici de vanzare si nici de inchiriere.

 

In rest, sunt total de-acord cu cristoiu adica si la noi e exact la fel doar ca a noastra casa e noua, finalizata in 2008 si chiar am fost multumiti de constructie...bine,am si supravegheat indeaproape ce s-a facut.

 

In alta ordine de idei, ce naiba e cu vremea asta...3 zile calde, 3 zile de toamna...asa vreme instabila...

 

Duminica frumoasa si petrecere frumoasa celor care sarbatoresc onomastica!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata la 21:30. [pk]

Noi nu suntem nomazi de felul nostru, asa ca in 2002 ne-am luat casa, dobanzile erau atunci pe la 5 si ceva, nu stiu pe unde sunt la ora actuala. Creditul l-am luat pe atunci la Postbank (intre timp partea asta a preluat-o BHW, Postbank nu mai da credite imobiliare), colaborarea a fost f. proasta, au avut ceva actiune pe vremea aia, o suma limitata de bani pe care o dadeau la aceste conditii, creditele erau pe 10 ani. Numai ca in cazul nostru special s-au cacait pana in mijlocul lui aprilie 2002 cand ne-au dat efectiv banii, si totusi creditul n-a mai mers pe 10 ani intregi, ci doar pana in 31.12.2011. DAR ... am avut (parca) 2% Tilgung (pe vremea aia erau 1% la ordinea zilei), si in afara de asta si posibilitatea de 5000 euro/an Sondertilgung, de care am "profitat" anual, asa ca am scapat de datorii inainte de 31.12. Faza a fost ca "din motive interne" ne-au impartit creditul pe doua conturi, unul de 22 si unul de 66 mii (cu ce am avut noi economisiti pana atunci, casa fiind si din ... 1857 sau 1859, nu mai stiu exact, ne-au ajuns 88 mii imprumut), la un moment dat in cursul anului 2011 creditul de 22 mii a fost platit, si ei in loc sa ia rata lunara pe care o stabiliseram, au luat in luna urmatoare doar rata aferenta contului de 66 mii. M-a costat niste telefoane si timp, mai ales ca intre timp cum ziceam nu mai era Postbank ci BHW, dar pana la urma i-am convins ca daca respect eu intelegerile, atunci pretind sa le respecte si ei, si n-au decat sa imi ia in continuare din cont rata stabilita. Lor le-a convenit sa ia mai putin, ca intindeau pelteaua si din cauza dobanzilor incasau mai multi bani.

 

Nu stiu cine zicea de Bausparvertrag ca nu merita. Atunci cand am luat creditul pentru casa am incheiat si un Bausparvertrag, in ideea ca daca nu putem plati anual Sondertilgung, sa folosim banii din Bausparvertrag pentru a plati restul creditului la sfarsitul celor 10 ani (Bausparvertrag era pe 7 ani, parca). Pana la urma nu a fost nevoie, insa am avut MARE noroc ca am incheiat Bausparvertrag la conditii asa bune, parca vreo 5% dobanda, si pentru ca nu l-am folosit inca, banii stau acolo bine-merci cu 5% dobanda, asta in conditiile in care dobanzile pentru economii au scazut momentan la sub 1%. [zid] E posibil sa scoatem candva banii pentru ceva renovari la casa (acoperisul de ex. are deja peste 50 ani vechime, din cate stiu, si nu stiu cat ne mai tine, ca bate vantul prin pod, dar din fericire nu ploua), dar deocamdata stau bine acolo unde sunt.

 

Deci Bausparvertrag nu pot spune absolut nici da, nici nu, depinde de conditiile la incheierea lui, dar presupun ca nici acolo nu-s prea bune momentan, deci eventual asteptat ceva pana se mai imbunatateste situatia (daca s-o imbunatati candva).

 

In concluzie: la construit nu as fi avut curaj sa ma bag, intr-adevar, poti avea noroc, dar poti avea si ghinion. Cu casa asta "folosita" a fost asa, ca a fost foarte ieftina comparativ cu altele vizitate pe vremea aia, am putut sa ne mutam imediat in ea (la toate celelalte trebuiau facute intai investitii inainte de a putea deveni locuibile, sa zic asa) si facem asa, catinel-catinel cate ceva. Pana acum am cam facut tot al doilea pas inainte de primul, dar no, candva poate ne-om intra in ritm. [:I]  Adica intai am pavat curtea, dar fatada casei am facut-o ulterior (avea si in fata si in spate placi de eternit, cu azbest, pe care le-am luat jos in curtea proaspat pavata, o puteam face si inainte, dar no ...), sufrageria ne-am apucat de ea nu mai stiu exact, ori cand eram inca gravida, ori cand era Mona bebe mic, deci prin 2006, de terminat efectiv incat a putut fi si folosita ca atare am terminat-o abia la sfarsitul lui 2010, pana atunci am folosit camera de oaspeti (mult mai mica) pe post de sufragerie etc.

 

Sora-mea si-a cumparat o casa mai noua, sa zic asa cu de toate in ea, adica nu a avut de facut mare lucru, insa datoriile probabil le vor mosteni copiii ei (ea fiind si cu aproape 15 ani mai mare decat mine). Fiecare cu prioritatile lui!

 

Alina, la bavarezi e totul "jenseits von Gut und Böse", am impresia. Cumnatii si-au cumparat un "Reihenmittelhaus" cu o bucata de cearsaf pe post de gradina, si casa impartita pe vreo 3 etaje (deci terenul in total destul de mic), si au platit "la tara" (in Zorneding) cam de 3 ori mai mult cat noi in Niedersachsen pentru Einfamilienhaus cu 459 mp teren.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, la bavarezi e totul "jenseits von Gut und Böse", am impresia. Cumnatii si-au cumparat un "Reihenmittelhaus" cu o bucata de cearsaf pe post de gradina, si casa impartita pe vreo 3 etaje (deci terenul in total destul de mic), si au platit "la tara" (in Zorneding) cam de 3 ori mai mult cat noi in Niedersachsen pentru Einfamilienhaus cu 459 mp teren.

Daaaaa,exact asa e ! Cumnata sta la o statie de metrou de mine! Serios!  [:-)))]  [:-)))]  

 

Si sotul meu vine din NS, de pe langa Osnabrück...au socrii mei o casa mare si faina in care efectiv te pierzi si care aici ar costa milioane...la ce preturi avem aici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...