Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

hallo nemtoaicelor

 

Cristina, Simona, multam de info. 

noi amandoi suntem trecuti bine de 40, deci nu foarte tineri dar nici prea batrani. 

locuiesc in Nurnberg, nu-i nici un secret. am mai spus si cu alte ocazii. 

am dorit mai demult sa cumparam casa, dar nu aveam garantia ca vom ramane aici in oras. pana la urma joburile pe care le avem sunt cu contract unbefristet, eu sunt super multumita de job, deci motive de a ne muta in alt oras nu mai avem. 

pana la urma gasesc ca, o casa e totusi o investitie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi au crescut preturile cu 100% in ultimii 5 ani. Acum 5 ani, un apartament altbau cu 3 camere in Hamburg - Blankenese  costa intre 130.000 si 150.000. Acum nu se mai gaseste nimic sub 300.000.

 

Tocmai citeam acum cateva zile ca Hamburg e cel mai scump oras din Germania. De parca aici ar umbla cainii cu covrigi in coada. Ce-i drept sunt multi angajatori mari (Lufthansa, Airbus, Beiersdorf, Hafen, etc) insa tot mi se par fabuloase preturile.

Noi am cumparat acum 5+ ani. Am avut noroc sa gasim casa direct de la proprietari (prietenii nostri locuiesc o casa mai departe de noi)  si proprietara vroia sa vanda repede.  Am cumparat atunci deja mult sub pretul pietei insa am investit ceva in renovat si inca mai avem de facut cate ceva. Una peste alta, cu tot cu ce investim suntem inca sub pretul pietei. 

A fost o investitie buna si va fi usor de inchiriat si daca ne mutam cumva pe alte meleaguri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kari, in Nürnberg am fost la piata de craciun, ne-a placut foarte mult si hotelul si mai ales piata copiilor. Noi am stat o perioada scurta in Erlangen acum multi ani si de atunci ne-a ramas la inima. Un oras frumos, mi-ar place sa ma mut in zona. Voiam sa mai precizez o treaba:Bausparvertrag nu am avut dinante, l-am facut la finantare. Nici mie nu-mi place sist. asta de economisire, pui bani x ani si depinde de vremea bna ca cine stie ce-o mai fi pana atunci, garantie nu-ti da nimeni.

Miriluta, ati avut noroc. Scumpa n-a fost nici a noastra dar de Makler n-am scapat, si cred ca e suf. sa spun ca e, si vanzatorul erau preteni ;). Asta e, fuse fuse si se duse, noi sa fim sanatosi. Noi am luat-o de la un pustan care tocmai implinise 18 ani si voia banii din mostenire, iti dai seama ce era pe capul lui. Batranul murise de vreo 2 ani si statea ca pe ace.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor si bine am reusit sa va gasesc pe noua platforma!

Mi-a placut mesajul Mirilutei din 22 aprilie, dar ce sa mai pot raspunde la el. A fost musai sa ma mut pe noua platforma. Pana m-am adunat, trecuse oricum baba cu colacii.

Am vazut ca discutati despre imobile. Despre cele din München ajunge sa spun ca sunt extrem de scumpe si ca ne felicitam pentru decizia de a cumpara.

Din pacate nu am putut opta si pentru o vreme mai buna [:)] . Momentan sunt 14 grade si nu mai ploua. Dar asta nu inseamna ca hainele mele se vor usca mai bine afara decat in casa [:)] .

Dupa ce m-am mentinut toata iarna pe pozitie, reusind sa nu contactez virusi, saptamana asta m-am trezit cu o raceala.  La inceput am tratat-o cu indiferenta, dar vad ca [soricel] se incapataneaza sa persiste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara din Hamburg

 

Noi am avut soare in ultimele doua zile. Azi am tras efectiv de mine sa ma conving sa ma duc la birou...si am tras toata ziua pisica de coada - de fapt am cautat cu disperare cazare pentru vacanta de vara. In cele din urma am gasit insa tot nu pot sa nu ma intreb: cati bani aloca o familie cu 2 copii pentru un concediu de 2 saptamani? Eu aveam senzatia ca bugetul meu e relativ ok insa am ajuns la concluzia ca nu e asa. In fine, dupa 3 zile de pieptanat internetul, am gasit ceva (azi in timp ce trageam pisica de coada la birou [pk] )

 

Sheriful chiar venise cu gloriasa idee sa facem concediul in Danemarca - ca a auzit el ca e frumos acolo intr-o casuta, langa un lac si cu sauna. Pai o fi frumos pentru albinosii astia de pe aici care arata ca niste raci fierti daca stau la soare la 20 de grade....nu si pentru mine [zz] ! 

Pana la urma l-am convins si eu si madame ca noi vrem undeva unde sunt minim 50 de grade la umbra. 

 

Daaar, mai am doar maine de mers la serviciu si apoi o saptamana de vacanta (YPIIIII!). Sheriful e deja in concediu de luni si are ca sarcina sa se ocupe de madame si de Mazarel. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miriluta, depinde mult unde vrei sa faci concediul si ce iti place sa faci etc. Si noi suntem o familie cu 2 copii si anul asta am alocat un buget destul de mare concediului (cel putin comparativ cu anul trecut...)pt ca mergem in Portugalia 2 saptamani si acolo preturile nu sunt mici la cazare,zbor. Apoi in concediu noua ne place sa avem conditii si sa nu facem nimic decat plimbari,plaja,relaxare maxima si asta costa [:)] .De vreo 2 ani insa rezervam in perioada de iarna cand preturile sunt mai mici si am ajuns la concluzia ca economisim destul cu asta.

 

In rest, cum stati cu pregatirile de Paste?

 

Zi frumoasa va doresc!

Aici e frigut si inorat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Bun venit. In casa noua! Mi-a luat ceva timp , dar am a juns . Am citit despre case......un capitol plin in casa Koster. Eu am locuit in Olanda piña acum aproape 6 ani. Sintem " fericitii" proprietary ai unei case frumoase, soarta a facut ca sa plecam am in State pt 5 ani, si cind trebuia sa Ne intoarcem, Sotul a fost detasat in frumosul Hamburg. So. Acum trebuie sa vindem casa, normal cu multi minusuri, cum a spus Alta doamna( imi cer scuze ca nu am retinut numele, shame on me) preturile caselor in NL au scazut f mult. In State am locuit in Sud. Case frumoase, decadent de mari ,Preturi bune, dar calitatea cam lasa de dorit, ma refer la sud( Statul TN si imprejurimi) folosesc materiale usor de inlocuit . Cind am vizitat prietenii in Chicago, sau NY, casele erau mult Mai solide siresistante.

Cit despre locuintele in Hamburg, Miriluta a scris cu e cu casele ...... sint la Preturi piperate, cererea foarte mare, eu am fost bucuroasa ca am gasit de inchiriat o locuinta :)))))) .

Astazi ma voi face pasca( cu brinza de vaci, stafide si smintina) , drob( cu carne de vita , ficatei de pui si marar ) mielul , de fapt o bucata mare de carne e lamm, am pus-o la imbatat cu vin rosu , usturoi si rozmarin, probable o sa o pun pe BBQ .....daca sinteti prin imprejurimi si aveti chef de un pahar de vorba sinteti bineveniti .

Va doresc un Paste fara probleme, sanatate, impliniri pe to ate planurile si Numai bucurii din partea copiilor , Christos a Inviat!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numai mie nu imi place noua interfata de la forum? :( mi se pare ca e totul atat de ...fad. Nimic demarcat, doar baby blue si atat....

 

Noi ne casatorim in iunie, cand mergem in Romania. Am avut actele la primarie aici si mi-a spus tanti ca dureaza minimum 6-8 saptamani pana ne vin actele inapoi de la dresden si abia dupa aceea putem stabili o data pt casatorie asa ca am lasat-o balta si o facem in TM.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, mie imi place pagina asta mai mult, caci e mai clara, nu mai sunt atatea culori, floricele si inmioare, etc. Desigur ca sunt si chestii ce enrveaza, ca de exemplu rubricile din dreapta paginii, care reduc mult campul cu postarile noastre. Optiunea "mesajele mele" apare in alt loc, sub alta denumire. La fel, pozele noastre ar putea fi mai mici, gasesc eu...

 

Camay, eu te-as fi vizitat, ca si asa abia am tras de mine sa termin cu pregatirle de Paste.

 

Si un Vortrag interesant

http://denkbonus.wordpress.com/2013/04/06/wer-glucklich-ist-kauft-nicht/

 

Paste fericit tuturor!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...