Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Numai mie nu imi place noua interfata de la forum? :( mi se pare ca e totul atat de ...fad. Nimic demarcat, doar baby blue si atat....

 

Nu ma deranjeaza ca-s culorile mai decente, dar ce ma calca enorm pe nervi e faptul ca nu mai functioneaza chestia aia cu submeniurile, adica trebuie intai sa mergi la "Forum" si apoi dai scroll de te ia naiba pana ajungi la "Diaspora", inainte puteai alege direct sus.Nu ma deranjeaza ca-s culorile mai decente, dar ce ma calca enorm pe nervi e faptul ca nu mai functioneaza chestia aia cu submeniurile, adica trebuie intai sa mergi la "Forum" si apoi dai scroll de te ia naiba pana ajungi la "Diaspora", inainte puteai alege direct sus.

 

P.S: cum e cu gradinile de vanzare in De? Se pot si inchiria?

 

Ummm, de vanzare nu prea gasesti, cel putin nu am vazut. E drept, noi ne-am cumparat gradina (din pacate la vreo 12,5 km distanta de casa), insa asta a fost si singura de care am aflat vreodata ca ar fi de vanzare. [pk]

De obicei se gasesc gradini la Kleingartenverein, dar pe alea nu le cumperi, ci le iei in arenda (adica Pacht, a trebuit sa ma uit in dictionar cum ii zice in romana, ca habar nu aveam [:I]). Pe cand locuiam la "bloc" (de fapt un Mehrfamilienhaus) ne gandiseram sa cautam o gradina in Kleingartenverein, dar apoi cand ne-am interesat mai indeaproape, am zis ca nu-i de noi. In primul rand costa arenda aia, care nu stiu cat e de mare, dar no, e ca o chirie, adica gradina nu iti apartine. Si in al doilea rand, Kleingartenverein ala nu e nimic altceva decat un alt "club", unde ai si obligatii, printre altele "munca patriotica" in jurul gradinilor, tuns gard-viu si naiba mai stie ce-i de facut, plus ca partial trebuie sa respecti niste conditii ce ai de facut cu gradina ta, de ex. sa plantezi pomi, tufisuri si naiba mai stie ce, adica nici nu poti face ce vrei cu gradina "ta".

 

Acum unde ne-am cumparat gradina asta e asa ca de fapt era ogorul taranului, din care candva s-au despartit trei parcele, dintre care una am cumparat-o noi (ceva intre 1700 si 1800 mp2). Dezavantajul fata de un Kleingartenverein e ca nu avem WC si teoretic nici apa curenta (la KGV ai robinetul tau de apa, din cate stiu, contorizat etc.), practic curge un raulet direct pe langa gradina noastra si luam apa din el cand si cat vrem. Cu WC-ul e mai ... problematic, dar gradina e mare. [:I] Si putem face ce vrem cu ea. Gradina asta saraca, inainte sa o cumparam noi, a stat 20 de ani in paragina, apoi 5 ani a fost in posesia unei tinere familii (ea+el) care au sapat o bucatica din ea, insa restul a ramas cum era, si noi acum cam intretinem ce au sapat ei si restul incercam asa catinel-catinel sa-l prelucram. Dar nu vine nimeni sa ne spuna ca trebuie sa tundem iarba sau sa culegem merele, ceea ce intr-un KGV se poate intampla.

 

In concluzie, ce vezi prin ziare de la KGV unde scrie ceva de Pacht, aia e chirie. Ah da, si de multe ori proprietarul anterior are ceva casuta in gradina, pentru care-ti cere bani (si banii aia-s dusi, adica poti cel mult sa incerci sa-i recuperezi de la urmatoru', daca nu mai ai candva chef de gradina).

 

Fetele, vad ca suntem la pag. 16, amu nu stiu in ce ritm mai scrieti, dar eu ma intorc doar duminica, dimineata la 5:05 zbor in Spania (Mallorca) de la Hanovra (apropo, cristoiule, nu vii duminica sa ma iei de la aeroport si sa ma duci la gara, sa bem un suc? [:)] Uite ca nu m-am gandit mai repede, dar no, e si Muttertag duminica etc., poate aveti alt program.). In fine, am vrut sa zic ca daca ajungeti cumva la pag. 20, ar trebui sa schimbe cineva capitolul, ca eu cel mai devreme duminica seara apuc sa o fac, posibil ca nici atunci, pentru ca duminica va mai trebui sa-mi pregatesc si orele pentru luni etc. plus muncile restante.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CT, cred ca te asteptam cu capitolul nou, nu cred ca se va scrie asa de mult. Distractie placuta [beach]

 

Si mie mi-ar place o gradina. Avem prieteni care au la KGV inchiriata si nu e scumpa deloc. Pe casuta care era pe ea si toate plantele si florile existente au platit la fostul chirias vreo 100 de euro. Problema e ca se gasesc foarte greu si e mult de lucru la ele. Barbatu meu a zis ca lui nu ii place sa gradinareasca si nu ar face nimic acolo, asa ca singura nu ma inham. Cel mai mult mi-ar place sa stau la casa cu curte... dar asta e viata.

 

Nici mie nu imi prea place forumul nou. Eu foloseam subiecte active cel mai mult. Acuma e o varza generala acolo, chiar daca am filtrat afara toate forumurile de mamici si gravidute. Si nu imi mai place ca la subiectele lungi nu poti da click exact pe o anumita pagina, trebuie sa treci prin toate. Inainte era colorat diferit ce citisem deja si stiam unde am ramas.. Partea buna e ca mi-a cam pierit cheful sa caut asa ca pierd vremea mai putin pe aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raportez din ziua 3 de JIHAD. Am terminat cu gradina din fata casei si cu partea de langa casa. Acum 4 ani, cand am facut izolatia la beci, ne-am gandit eu si cu sheriful sa punem pe langa marginea casei o fasie de pietre albe de rau (fasia cam 50cm lata)...si asta pe toate laturile casei. S-a dovedit ca doi oameni mai prosti nu exista [batcap]  pentru ca, avand multi pmi in jur, toamna ploua cu frunze uscate care se aciuiesc ....EXACT: intre pietrele mele. 

Am petrecut ultimele doua zile dand pietricica cu pietricica la o parte si curatand deci o suprafata de circa 14mp [smulgpar] . 

Maine imi ramane jumate din gradina din spatele casei si garajul. Pentru ca e munca de chinez sa stau sa vad care e floare si care buruiana, m-am hotarat sa aplic metoda "BULDOZER" adica scot tot. 

 

Unde sunteti cele care ziceau ca vor gradina???? Veniti aici la mine ca va satur de gradinarit [help]  mai ales toamna cand se aduna cateva milioane de saci cu frunze. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CT, eu fac asa: sus, langa optiunea "delogare" dai click pe numele tau si apar niste submeniuri. Alege "Continutul meu" si acolo vei vedea subiectele pe care le urmaresti.

Eu asa intru pe ele si nu prin calea Forumuri-Diaspora-etc. (Trebuie sa fii insa inainte logata si sa fii pe meniul Forum.)

 

Ca sa iti selectezi subiectele pe care le urmaresti: sus, langa titlul acestui capitol (Viata in Germania...) exista butonul "Urmareste acest subiect". Click drauf.

Din acest moment iti apare acest subiect in lista ta (mentionata mai sus).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari,

 

imi pare rau nu te pot ajuta cu vreo infomatieca io le las "natur"

recunosc ca imi plac cand vad la altii...

dar stiu ca era pe forumul vechi o tipa Claudia..avea si niste cifre..parca la nick..ea facuse si o specializare pt unghiile astea prelucrate...am scris macar sa iti dau un Hinweis pe cine sa "ataci" :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari,

 

imi pare rau nu te pot ajuta cu vreo infomatieca io le las "natur"

recunosc ca imi plac cand vad la altii...

dar stiu ca era pe forumul vechi o tipa Claudia..avea si niste cifre..parca la nick..ea facuse si o specializare pt unghiile astea prelucrate...am scris macar sa iti dau un Hinweis pe cine sa "ataci" :)

 

 

Danke! eu vreau sa-mi cumpar si sa mi le fac eu singura, de fapt cu copila. eu ei si ea mie. doar ptr noi. asta inseamna ca trebuie sa invat mai intai. am vazut la Bader freza, e 89 euro. ma mai gandesc daca merita investitia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miri, e un aspirator de gradina, e perfect pentru aspirat pietrele. CT, as veni, ca mi-e usor si m-as bucura sa te cunosc. Dar duminica suntem cam la 250 km de Hanovra, pe linga Essen. Dar cu ocazia urmatoare promit

 Langa Essen?? Acolo locuim si noi :) Unde mai exact ajungi??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu urmaresc de ceva vreme un set pt. unghii, insa nu vreau cu gel, am avut eu facute in ro, dupa o sapt a cazut prima, prietena mea, facute aici (am fost de fata), a patit la fel, deci cum spuneam urmaresc shellac, care e de fapt o oja doar ca se usuca la uv, dar si acolo trebuie baza, culoare, top, ulei, produs de curatare...insa nu cu freza, ma gandeam intai sa-mi fac pe undeva din alea sa vad exact cat ma tin dar n-am gasit, deocamdata am luat lampa uv, o oja si mai astept  [:D]

intre timp am probat ojele sally hansen, citisem despre, si pana acum astea ma tin cel mai mult, adica una chiar o sapt a durat (cu smuls buruieni fara manusi!), data in straturi subtiri de 4 ori, eu imi faceam unghiile de cateva ori pe an tocmai pentru ca sarea oja imediat

si am citit ca zoya ar fi iarasi bune, dar inca n-am achizitionat

de fapt am inceput sa cumpar mai multe pt. fiica-mea care isi rodea unghiile si sa o provoc, am avut noroc ca de cand are ap. dentar nu mai poate sa le roada si asa se  da f. des cu oja.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...