Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

 Langa Essen?? Acolo locuim si noi :) Unde mai exact ajungi??

 

Herten.

 

CT, multa sanatate sorei tale. Soacra-mea, la care am fost in Herten, e la mijlocul seriilor de chimoterapie. E greu, dar ea la 75 de ani a suportat doua operatii plus chimo si e ok cu good spirit, sora ta e mai tinara, ii va fi mai usor. Sa dea Domnul sa fie in faza incipienta, sa se rezolve repede si definitiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

CT, imi pare rau sa aud de sora ta, ii doresc si eu multa sanatate si mult succes! Cat despre fumat, aici cred ca pot sa ajut eu! Exista o carte pe tema "lasatul de fumat" de foarte mare succes, bestseller. Nu stiu cum il cheama pe autor (am uitat) insa stiu 3 persoane, inklusiv sora mea, care s-au lasat de fumat dupa ce au citit-o!  Suna a reclama proasta, insa nu e nici o gluma! 

Sora mea nu mai fumeaza deja de 6 luni si nici mai vrea sa se reapuce. O alta prietena buna de a noastra fuma peste 2 pachete pe zi, la fel, e de peste un an nefumatoare. E incredibil de usor sa te lasi, asta o spun amandoua. 

Daca vrei detalii desptre carte, autor, spune aici.

 

Ref.traducere, te-as putea ajuta si eu. Nu sunt medic ca XIO, dar ma pricep la termenii stiintifici. Da PM.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, mamici! Va las un articol care mi-a placut http://www.bild.de/news/inland/mutter/sind-muetter-die-gluecklicheren-frauen-30334548.bild.html

 

Chirsta, in Hannover e o clinica specializata pe intestin dar nu stiu cit pe cancer (eu am fost pe acolo cu probleme ramase de la prima nastere, sunt multi doctori si par sa fie bine dotati). Oricum Hannover datorita scolii medicale are multi doctori la zi cu tratamentul modern. Multa santate surioarei [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, multumesc de urari si ganduri bune, acum asteptam rezultatul biopsiei si apoi o sa vedem.

Panseluta, multumesc de oferta, insa scrisesem de tradus in ghilimele, ca nu traducerea in sine e problema, mai degraba imi trebuie cineva cine poate interpreta ce scrie acolo. Adica sa-ti dau un exemplu: "Keine paraaoftalen, paracavalen oder parailiacalen Lymphome. Auch keine mesenterialen Lymphome und keine freie Flüssigkeit." Asta degeaba imi traduci cu "Nu sunt limfomi paraaoftali, paracavali sau parailiacali. Nu sunt nici lipomi mezenteriali si nici lichid liber.", ca nici asa nu inteleg mai mult. [:I]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah da, Panseluta, cartea de "anti-fumat". N-o sa crezi, nu am fumat in viata mea, nici nu am incercat, da' am cartea in raft (Alan Carr il cheama pe autor). De fapt am avut-o, momentan nu stiu unde e.

 

Sotul a fumat o vreme (a inceput candva in timpul facultatii), eu disperata, candva am auzit de carte, am cumparat-o si am citit-o eu intai, inainte sa i-o ofer lui. Rezultatul a fost ca el s-a lasat de fumat fara carte. [pk]

I-am oferit-o sora-mii cu ceva vreme in urma, dar nu a vrut-o. Ieri mi-a spus la telefon ca cel tarziu pe masa de operatie se va lasa, mda. [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CT multa sanatate surorii tale!Poate reusesti sa o convingi sa se lase mai repede de fumat mai ales daca fumeaza mult..Tin pumnii sa nu fie grav si sa treaca cu bine de aceasta incercare!

 

Am si eu nevoie de o recomandare: vreau sa imi cumpar un e-book reader.Aveti careva si imi puteti recomanda vreun model???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dyanira, eu am un kindle touch de la amazon, sunt mega-incantata de el. L-am primit anul trecut de la frate-meu, mi l-a trimis din state, dupa vreo cateva luni a aparut si in Germania.

 

Mi-am cumparat o coperta de-aia cu lampita incorporata, sa pot citi noaptea-n pat cand are nevoie copilul de mine sa ii alung cosmarurile (si are nevoie de mine in fiecare noapte aproape) si il car peste tot dupa mine. Bateria il tine o gramada, si eu si amazonul eram oricum cei mai buni prieteni, asa ca mie mi se potriveste manusa.

 

Are si un minus dupa parerea mea. Are optiunea sa asculti muzica sau altele. Eu mi-am pus muzica pe el si trei povesti comprimate pentru fiu-meu, si atunci i se termina bateria in timp record, asa ca le-am sters, am ramas la carti.

 

Il recomand oricum din toata inima.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CT multa sanatate surorii tale!Poate reusesti sa o convingi sa se lase mai repede de fumat mai ales daca fumeaza mult..Tin pumnii sa nu fie grav si sa treaca cu bine de aceasta incercare!

 

Am si eu nevoie de o recomandare: vreau sa imi cumpar un e-book reader.Aveti careva si imi puteti recomanda vreun model???

 

hi, noi, adica sotul avem un Kindle Paper de la Craciun, e foarte multumit de el. Ne-am facut si account de amazon prime cu care iei in regim de biblioteca o carte pe luna la citit plus beneficiile de prime; eu oricum iau multe de pe amazon asa pentru noi s-a meritat.

 

 

cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...