Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

Christel, uite aici un link :

 

http://notariat-tineretului.net/declaratie/acord-parinte-plecare-minor-in-strainatate

 

este si modelul acolo....chiar daca notariatul e din Bucuresti, important este modelul declaratiei...

 

si eu stiu ca pt Germania, daca ai studii superioare, nu tb sa aplici pt permis de munca...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si eu stiu ca doar la consulat se poate face declaratia parintilor, pt. calatoria minorului, nu la orice notar in DE...de aia fiica-mea ajunge in RO la cincinal  [:D]

 

 

copii mei au calatorit doar cu procura facuta la notariat si nu am avut probleme niciodata. nu merita sa mergi la consulat ptr ceva ce se rezolva in orasul unde locuiesti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri, am fost astazi la Rathaus sa intrebam ca am inteles ca si ei autentifica astfel de hartii si ne-au spus sa venim cu textul scris in romana si germana si o autentifica ei. Acum intrebare mai trebuie sa aiba si apostila de la Haga sau e suficienta doar autentificarea lor? La consulat n-am cum sa ajung, acum sper sa fie in regula asa. Daca mai aveti experiente si ati calatorit recent mai scrieti va rog,

 

Toate cele bune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca trebuie si apostila- stampila aia autentifica semnatura notarului (ca asa o poti face si tu acasa, fabrici o stampila falsa si gata). Noi asa am facut cand a venit copila cu pasaportul romanesc din Romania cu ai mei parinti (ala elvetian era la schimbat). Al meu sot nevorbind limba romana, am facut-o aici in germana, am pus apostila, mama a tradus-o in Romania la un traducator autorizat. Si i-a mai trebuit si cazier judiciar, dar asta pt ca nu e parinte, ci o alta persoana.

 

Succes !

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca trebuie si apostila- stampila aia autentifica semnatura notarului (ca asa o poti face si tu acasa, fabrici o stampila falsa si gata). Noi asa am facut cand a venit copila cu pasaportul romanesc din Romania cu ai mei parinti (ala elvetian era la schimbat). Al meu sot nevorbind limba romana, am facut-o aici in germana, am pus apostila, mama a tradus-o in Romania la un traducator autorizat. Si i-a mai trebuit si cazier judiciar, dar asta pt ca nu e parinte, ci o alta persoana.

 

Succes !

 

 

stampila si pecetea notariala, plus semnatura notarului  sunt  una, iar apostila de la Haga e cu totul altceva.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream prin stampila la apostila de la haga....greseala de exprimare.....stampila notarului se poate falsifica...aveam un coleg liceu care falsifica stampile de doctori, pt scutiri medicale :-) apostila certifica exact faptul ca acel notar exista...deci ceea ce autentifica notarul e adevarat... Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mamici di Germania, sunt dintre voi care au emigrat fara a sti deloc limba? Urmeaza sa ma mut in Germania in doua luni si, desi stiam de mutare de vreun an de zile, din cauze multiple nu m-am apucat de invatat mai din timp.

Sunt curioasa cum v-ati descurcat in viata de zi cu zi. Nemtii sunt dispusi sa raspunda in engleza?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 majoritatea pe care i-am intalnit eu au fost nu intelegatoi, ci patologic de intelegatori. Sunt de vreo 9 luni aici la spital si mi se pare ca nu vb bine deloc, si cu toate astea toti imi spun ca vb foarte bine si ca ei nu stiu s avb romana de exemplu. :)) asta e cel mai tare argument. :)) Sau ca limbile straine sunt grele si ei stiu doar germana, respectiv ca atata timp cat ne intelegem, ce conteaza ca nu am folosit timpul corect samd.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...