Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mamici di Germania, sunt dintre voi care au emigrat fara a sti deloc limba? Urmeaza sa ma mut in Germania in doua luni si, desi stiam de mutare de vreun an de zile, din cauze multiple nu m-am apucat de invatat mai din timp.

Sunt curioasa cum v-ati descurcat in viata de zi cu zi. Nemtii sunt dispusi sa raspunda in engleza?

 Cand am venit aici nu stiam nici o boaba de germana. M-am descurcat in engleza insa am inceput imediat dupa venire un curs de germana intensiv. Nemtii sunt foarte intelegatori si saritori insa e in interesul tau sa inveti cat mai repede limba - asta daca intentionezi sa traiesti aici pe termen lung. 

 

Succes si nu iti face griji. Am primit aici in 8 ani mai multe intelegere si ajutor decat am primit vreodata in 28 de ani  in Romania. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ,la un curs de integrare - costa 200€ pentru 100 ore - in total vreo 300 ore. Dupa 4 luni am trecut la un nivel mai avansat (B2 ) si am platit 400€ pentru 75 ore. Apoi am sarit direct la cursul de pregatire pentru examenul de limba  (DaF) unde am mai decartat inca 400€.  Pentru examenul de limba (nu e obligatoriu ) am mai dat inca 400€. In total, am platit intr-un an (fix un an) ca. 2000€ insa dupa acel an aveam certificat de germana la nivel universitar. Nu e greu, trebuie doar sa vrei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am venit aici acum 6 luni fara sa stiu deloc limba!Ne-am descurcat binisor si cu engleza...

Insa in ianuarie am inceput curs de integrare la VHS costa 240 de euro un modul de 100 de ore si daca primesti subventia platesti jumate 120 de euro.Cursul are 600 de ore adica 6 module pt nivelul B1.Apoi se da examenul si poti continua cu B2.Eu am ajuns deja la modulul 4 mai am aprox 250 de ore si apoi voi da examenul pt B1 ...deja ma descurc binisor, mai am mult de invatat insa pt 4 luni de curs e ff ok mai ales ca atunci cand am venit aici stiam maxim 10 cuvinte in germana :)

La VHS in orasul in care vei locui mergi sa te inscrii iti spun ei ce acte trebuie si pt subventie la ei duci actele si ei primesc raspunsul.Cursuri se organizeaza in fct de numarul de doritori si vei fi anuntata acasa prin posta cand incepe cursul la care te repartizeaza ei...in grupa sunt in jur de 18 maxim 20 de participanti si cand au doritorii pt o noua grupa reincepe un  nou modul.Deci la intrebarea ta cand se desfasoara modulele de curs nu exista un raspund depinde de fiecare VHS in parte cand au doritori ...la mine in oras suntem 3 grupe acum unii au inceput in octombrie, noi in ianuarie si o noua grupa a inceput acum in mai....

Era bine sa faci cursuri si in Ro sau macar sa inveti acasa mai scuteai din bani si timp pt ca atunci cand mergi la VHS sa te inscrii dai si un test de verificare a nivelului la care esti....si daca ai un punctaj bun adica ai ceva cunostinte de germana nu mai incepi cu modulul 1 ci poti fi repartizata direct la modulul 3 sau 4 si asta inseamna ca scutesti timp vreo 3-4 luni si bani vreo 750-1000 de euro...
Multa bafta!!Daca mai ai intrebari iti raspund cu mare drag!
 

In ce oras vei locui??Vii singura sau cu familia?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand l-am cunoscut pe al meu nu stiam boaba germana, noi comunicam in engleza. Cand m-am hotarat sa invat limba, fiind inca in Romania, am inceput cu invatatul acasa (timp de 6 luni, cam 3-4 ore/zi), apoi am facut un curs la Goethe-A1 (dar ma plictiseam, pt ca eu deja invatasem acasa ce se preda acolo), iar in momentul in care am venit aici m-am inscris deja la B1 (am dat test in prealabil, ca sa vad nivelul la care sunt), care a durat un semestru, dupa am dat examenul si luat certificatul de germana. Am continuat apoi cu inca 2-3 cursuri (incl.Deutsch für den Beruf), pana in momentul in care am considerat ca este destul. Pe mine m-a ajutat ft mult al meu sot, care in momentul in care m-am mutat aici, a vorbit cu mine doar in germana. Cand nu stiam ceva, ii spuneam in engleza si el imi traducea; plus ca l-am rugat sa ma corecteze daca fac greseli. Ce ajuta ft mult este si ascultatul limbii; poti lasa TV-ul sa mearga pe programele germane chiar daca nu te uiti, de exemplu in timp ce calci. Si cititul te ajuta.  Multa bafta ! La inceput ti se va parea ft grea limba, dar dupa ce inveti regulile, totul devine mai usor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca_irina,

 

si io am amanat invatatul limbii in ro asa ca nu stiam nici macar buna ziu in germana. Dar io am venit acu 8 ani, si Ro nu era in UE. Banii astia de cursuri se mai deduc la impozitul global si am facut cursul de integrare, am sarit un modul cand am schimbat scoala. Io am inceput la una care avea cresa pt copil si apoi cand l-am inscris la cresa normala am trecut la curs zilnik. Limba o inveti de la cursuri, din filme. pe mine m-a ajutat si o vecina care o vizitam si statea de vb cu ea. avea 90 de ani. si chit ca lucrez de aproape 3 ani pot sa iti zic ca io nu vb germana cum trebe.Deci e foarte diferit nivelul de invatare. [fri] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...