Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

copii mei au calatorit doar cu procura facuta la notariat si nu am avut probleme niciodata. nu merita sa mergi la consulat ptr ceva ce se rezolva in orasul unde locuiesti. 

kari eu sunt patita asa ca nu m-as risca daca nu as indeplini exact litera legii 

 

"Declaratiile trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961."

 

pe noi ne-au dat jos din tren e drept pt. altceva, bunica avea declaratia in regula dar nu si cazierul, si cu toate ca era si eu de fata, nu am putut calatori mai departe, e cum ai noroc, asa au raspuns altii de la vama cand le-am povestit, stiu si eu ca cineva de aici isi trimitea copilul doar cu o declaratie facuta la primarie, cum ca locuieste aici, deci nici macar la notar, dar cum spuneam, eu nu as merge la noroc

eu n-am idee unde se pune apostila, de aia ziceam la consulat, acolo iei hartia gata, dar bineinteles asta inseamna drumuri si timp sa le faci...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vin cu o rugaminte la voi.

Baietelul meu are o boala care se pare ca divine cronica. de 2 luni stam mai mult prin spital sau cu noi acasa. Nu are nevoie de medicamente, dar nu trebe sa se loveaca, in special la cap. Io incerc ca imi reduc numarul de ore de la servici dar tot tre sa mearga la gradi.. Stiti cumva exista vreo lege in legatura cu copii astia bolnavi?! adika lui ii trebe sa fie o persoana cat de cat cu cokii pe el..pt ca in ianurie a avut mana rupta, acu 2 ani si-a rupt piciorul..deci e zvapaiat. el intelege ca nu are voie sa se loveasca..dar ...in rest e sanatos tun, doar analizele de sange sunt proaste.

Maine o sa vb si cu directoarea de la gradi sa vad ce imi recomanda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chistel,  am povesti si io mai prin toamna. Copii mei cu mine in aeroportul din FRA. chit ca eram romnai tot au vrut sa stie daca tatal e de acord. L-am sunat si le-a confirmat, putea si sa vina la ei, ca doar el ne lasase in aeroport, dar o hartie e buna.

 

EDIT: cum se simte sotzul tau?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kari eu sunt patita asa ca nu m-as risca daca nu as indeplini exact litera legii 

 

"Declaratiile trebuie redactate in doua exemplare si trebuie sa fie autentificate in tara de notarul public, iar in strainatate, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor straine, sa indeplineasca conditiile de supralegalizare prevazute de lege sau sa aiba aplicata apostila conform Conventiei cu privire la suprimarea cerintei supralegalizarii actelor oficiale straine, adoptata la Haga la 5 octombrie 1961."

 

pe noi ne-au dat jos din tren e drept pt. altceva, bunica avea declaratia in regula dar nu si cazierul, si cu toate ca era si eu de fata, nu am putut calatori mai departe, e cum ai noroc, asa au raspuns altii de la vama cand le-am povestit, stiu si eu ca cineva de aici isi trimitea copilul doar cu o declaratie facuta la primarie, cum ca locuieste aici, deci nici macar la notar, dar cum spuneam, eu nu as merge la noroc

eu n-am idee unde se pune apostila, de aia ziceam la consulat, acolo iei hartia gata, dar bineinteles asta inseamna drumuri si timp sa le faci...

 

 

observi diferenta? nu ptr ca nu era bine intocmita procura v-au dat jos din tren, ci ptr alt motiv. e vorbe de o procura, in care mama, tata sau ambi parinti isi dau acordul ca propriul copil sa calatoreasca in Romania, nu de acte importante ce necesita apostila de la Haga. de multe ori aspectele astea nu sunt intelese, iar autoritatile romane de frontiera interpreteaza dupa bunul lor plac. 

repet, copii mei au calatorit cu procura semnata si parafata la notariat in Germania si a fost totul in ordine de fiecare data. 

 

 

didi, sanatate copilului. si voua putere sa mergeti inainte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna, fetele !

 

Eu cred ca o iau razna de la vremea asta..e un frig afara,nu mai mult de 7 grade si se pregateste sa ploua. Vremea asta nesuferita e de saptamani, rar am mai avut cate o zi cu soare...ieri ne-am plimbat cu juniorul pe 5 grade...asta m-a dezamagit mereu in Germania: vremea !!

 

Didi, sanatate multa baietelului tau. Poate e bine sa cauti o Kinderfrau. Noi am gasit-o prin ceva Tagesmutter Verein dar chestia asta s-a desfiintat,din pacate. Daca gasesti asa o tanti dedicata, iese peste tot cu el, cred ca poate sa se descurce ca si tine sau poate mai bine ca astia mici sunt mai rusinosi decat fata de membrii familiei si parca numai sunt asa neastamparati.

 

Christel, ma bucur ca ai revenit. Ce face sotul tau, cum se mai simte ?

 

Duminica faina tuturor...aici parca e toamna tarzie ! Off...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vin cu o rugaminte la voi.

Baietelul meu are o boala care se pare ca divine cronica. de 2 luni stam mai mult prin spital sau cu noi acasa. Nu are nevoie de medicamente, dar nu trebe sa se loveaca, in special la cap. Io incerc ca imi reduc numarul de ore de la servici dar tot tre sa mearga la gradi.. Stiti cumva exista vreo lege in legatura cu copii astia bolnavi?! adika lui ii trebe sa fie o persoana cat de cat cu cokii pe el..pt ca in ianurie a avut mana rupta, acu 2 ani si-a rupt piciorul..deci e zvapaiat. el intelege ca nu are voie sa se loveasca..dar ...in rest e sanatos tun, doar analizele de sange sunt proaste.

Maine o sa vb si cu directoarea de la gradi sa vad ce imi recomanda.

 

hi,

 

Incearca pe la foerdervereine sau ceva de genul asta...eu mai stiu o fetita cu mucovizidosa care avea insotitor cu ea la gradinita... S-ar fii putut sa fie ceva tineri in freiwillige jahr.... Incearca sa gasesti parinti cu copii ce au aceeasi problema, de multe ori au informatii despre ceea ce se poate face.

 

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dyanira

 

 

In ce oras vei locui??Vii singura sau cu familia?

 Ne vom muta in apropiere de Hof, in Bayern. Reintregim familia, sotul meu lucrand acolo de catva timp. Avem o fetita de 3 ani impliniti pe care vrem s-o inscriem la gradi. Cat va fi ea ocupata, sper sa pot invata germana pe cont propriu (macar nivelurile de inceput A1 si A2) de pe cursurile folosite de sotul meu (care a invatat singur de la zero la B2 in mai putin de un an). Am o multime de materiale de pe care sa invat. Ma interesez si de un curs pentru ca mai vreau sa ies si din casa, vreau sa am si o motivatie din exterior. Am experimentat timp de un an toate scuzele posibile sa nu ma apuc de invatat si mi-e frica sa nu continui si pe mai departe. Sunt constienta ca nu  ma pot integra acolo fara a invata, mai ales ca ne gandim sa ne stabilim definitiv in Germania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, imi pare rau ca ai probleme cu piticul.

 

Florian are ceva probleme de adaptare cu ceilalati copii (cind sunt in grupuri mari se retrage si cere atentie de la adulti), drept care primeste un loc special la gradi.Locul asta inseamna ca unul dintre educatori isi ia mai mult timp pt el. Sunt numai 4 locuri de tipul asta in grupa si grupa are mai putini copii (si nu toate grupele au locuri din astea). Sunt subventionate de stat si ca sa il obtinem am adus hirtii de la gradinita (Berichte de la educatoare si de la o tanti cu care face Sprachförderung). Subventia e acordata de Gesundheitsamt unde am fost la o intilnire si ei au evaluat copilul (bineinteles ca acolo a facut tot ce i s-a cerut, asa ca au contat hirtiile date de gradi). Vorbeste la gradinita la tine daca au asemenea locuri speciale sau daca exista alta modalitate de a aduce pe cineva care sa il tina sub observatie. Poate primiti o subventie tot prin Gesunheitsamt.

 

Cit am fost eu gravida am avut si Haushaltshilfe care sa se ocupe de Florian, asta prin subventie de la casa de asigurari de sanatate.Daca nu obtineti de la stat, poate incercati si pe acolo sa gasiti vreun ajutir. La casa de asigurari platesti tu 10% din costuri si de obicei au ei deja firme cu care lucreaza. Noi ne-am impcat bine cu femeile care au venit si s-au ocupat de Flo.

 

Inarmeaza-te cu cit mai multe hirtii ca sa convingi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu stiu care-i viata la voi, insa noi aici ne inecam, aproape la propriu. Si ce-i mai macabru, tocmai am citit la Braunschweiger Zeitung online: "Auf den städtischen Friedhöfen mussten mehrere Bestattungen und Urnenbegräbnisse abgesagt werden, weil die ausgehobenen Gruben geflutet waren." Se ineaca si mortii?? [smulgpar] Adica no, daca gropile facute pentru noile morminte s-au umplut de apa, atunci apa e si in restul cimitirului, nu?? Si tot BZ cica "Nach den starken Regenfällen am vergangenen Wochenende hat sich die Hochwasserlage im Kreis Wolfenbüttel am Montag entspannt":

http://www.braunschweiger-zeitung.de/region/wolfenbuettel/land-unter-im-kreis-wolfenbuettel-id1020425.html

 

Pe dracu'! Noi avem o gradina mare (peste 1700 mp) la aprox. 13 km distanta de casa noastra. Acolo avem printre altele si sparanghel. Sotul a fost acolo alaltaieri cu bicicleta sa culeaga sparanghel, dar nu erau decat doua "fire", asa ca le-a acoperit din nou cu pamant. Ieri s-a dus din nou, tot cu bicicleta, ca a zis ca sigur au mai crescut si altele. A plecat de acasa pe ploaie, dar ma rog, nu ploua asa tare. Pe la 11:30 ma suna sa ma roage sa-l iau cu masina, ca de cand s-a dus la gradina tot intr-o ploaie o tine si ii e sila sa vina acasa cu bicicleta. Langa gradina noastra curge un paraias, Altenau. In mod normal apa are o adancime cam pana la jumatatea gambelor. Ieri cand am mers dupa el am fost putin cam socata, deoarece nivelul apei crescuse destul de mult. Si el a spus ca alaltaieri inca avea nivelul relativ normal, doar usor ridicat. Azi dupa amiaza l-am dus acolo, ca a vrut sa-si aduca bicicleta din nou acasa. Ei bine, nenorocitul ala de paraias ne-a inundat gradina. Dar frumos, civilizat, a intrat pe poarta! Si s-a revarsat in restul gradinii, adica fix in partea care era plantata. [smulgpar] Era sa-mi las pantofii acolo, ca am calcat undeva unde nu era apa, insa pamantul mustea de apa, ceea ce eu nu am remarcat, si m-am scufundat cam adanc. Noroc ca aveam pantalonii suflecati deja ... Asa arata gradina si drumul spre gradina, plus campul care e direct langa strada:

http://www.christa-und-oliver.de/deutsch/verschiedenes/hochwasser-2013.html

 

Macar, sa moara si capra vecinului, sper macar ca s-au inecat toti soarecii de camp pe care i-am avut de anul trecut!

 

Si in Braunschweig e nasoala situatia, o colega mi-a spus azi dimineata ca a avut apa in pivnita, A39 a fost (cred ca mai si este) inchisa dinspre A395 din cauza ca a fost inundata etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Christa, BS e facut in majoritate pe pamint unde inainte a fost mlastina si a fost asanata. Dar pamintul e cam lutos si nu preia apa f bine. Din cauza asta e f des in BS sa fie inundatii (eu am stat linga Schunter, sa vezi ce inunda firisorul ala de apa). Si Gifhorn e la fel, din cauza asta sunt multe case fara pivnite, ca se infiltreaza apa si sunt tot timpul umede.

 

Eu mai am un pic si fac depresie de la vremea asta. Iarna lunga si intunecoasa, primavara ploioasa. Grrrr! Singurele zile cu soare eram in mijloc de alergie....

 

Imi pare rau de munca ta din gradina. Sper sa mai salvati ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...