Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

Mda, vazusem odata si cand s-a "umflat" Schunter-ul, Oliver a stat in timpul facultatii in caminul studentesc "Schunter", rauletul curgea prin apropiere. Acu' anuntasera ca la Querum sunt sub apa, eu stiu ca si in Volkmarode construisera undeva aiurea, intr-o "vale", dar cel putin in BZ nu am citit acum nimic de Volkmarode.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Vai Christa ce de apa e la voi. Si la noi a plouat infiorator de mult zilele astea, dar nu stam langa nici o apa curgatoare sa vad daca sunt inundatii. Pacat de munca voastra din gradina.

 

Piticu meu zice ieri "Vai de pacu meu" (vroia sa zica capu) isi da seama ca nu i-a iesit bine si se corecteaza repede "Vai de capacu meu" [clo] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Ma scuzati ca va deranjez cu o rugaminte. Noi locuim momentan in Belgia, la granita cu Franta insa sotul meu a primit o oferta de job in Elvetia, mai exact in Geneva. Va rog, daca sunt persoane care ma pot ajuta cu mai multe informatii legat de viata in Geneva si prin imprejurimi, m-ar ajuta foarte mult. Am intrat pe forumul casa romanilor insa n-am gasit in totalitate informatiile de care am nevoie. 

Va multumesc tare mult!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

va multzumesc mult de raspunsuri.  m-au ajutat sa imi formez un punct de plecare :)

 

am vorbit cu directoarea au facut ele cumva un aranjament intern dar dr azi din spital mi-a zis clar ca ii trebe observare directa..sa fie sanatos ca io am nevoie de ajutorul asta in gradinita lui ca in alta nu-l mut pt ultimile 2 luni. si asa e dat saracu peste cap cu restrictiile &co ...vom vedea saptamana viitoare ce face o asistenta sociala care va veni la gradi, la cererea spitalului.

 

Amonar, avea Andreia (helbi) o info despre un curierat avantajos, de ex un frigider era 75e.

 

La Attlassib pretul de la 01.01.2013 este 1,5E /KG si un colet nu pre sa aiba mai mult de 20 kg ca isi rup lucratorii spatele si nici nu au utilaje speciale, dar poti trimite si 1000 kg cu ei.

 

EDIT: Christa, cum e sora ta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna,fetelor,de printre norii de ploaie!

 

Christa,in primul rand,imi pare tare rau de ce se intampla cu sora ta si urez din suflet multa sanatate,sa auzim cat mai repede vesti bune!

 

Legat de imputeniciri si documente....Normal,un document care este doar legalizat de un notar german,nu are nici o valoare in afara Germaniei fara apostila de la Haga,nu exista in acest sens document important care are nevoie de apostila si mai putin important care merge fara,este vorba doar de bunavointa unora care accepta documente straine neapostilate.Sigur ca se poate incerca,insa orice functionar are dreptul sa spuna ca fara apostila,documentul nu este valabil,asa cum spune si legea.Asa ca eu zic ca e mai bine sa nu riscati.Notarul legalizeaza documentul iar Landgericht-ul supralegalizeaza documentul si semnatura notarului.Eu am facut de curand niste procuri si niste copii legalizate,biroul notarial s-a ocupat si de apostila,ei duc mai multe documente odata la Landgericht si le apostileaza.A durat cam 3 zile si a costat cam 25€ de document,legalizarea si apostila,mult mai ieftin decat la consulat.Nu e nevoie de document in germana,am facut direct in romana,notarul doar m-a intrebat de contine documentul.

 

Peste 2 saptamani facem,eu si Lara,o minivacanta in Bayern,pe malul Dunarii,de-abia astept!Sper sa se opreasca ploile astea nenorocite pana atunci!

 

O zi faina va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...