Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ramona, ai PM.

 

Acum, ca a scris Loredana, mi-am amintit ca in toamna, cind copii au plecat cu scoala romaneasca in tabara la Fagaras am platit 15 euro declaratia notariala+apostila de la Haga (pretul mai redus creed ca a fost facut special, pt ca a fost in grup mare de copii). Si eu stiu ca fara Apostila, autoritatile valame din RO itzi pot face pb.

 

Pr cei cae au dubla cetatenie (si au acte si romanesti si nemtesti): Cind copilul calatoreste din Ro spre De singur sau doar cu unul din parinti, aratati passul nemtesc, ca sa evitati declataria celuilalt parinte, sau folositi pass-ul romanesc, caz in care trebui edeclaratia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca- i vremea asta deprimanta:-)..

Loredana, super info cu romfour.ul asta mai ales ca ii cam urasc pe cei de la atlassib si la cat de nesimtit in monopolul lor sunt.

 

Cat despre apostila, io ma bucur ca ati scris ca asa am aflat si io care.i treba cu notarul si apostila. Io sunt patita cu functionarii astia care servesc legea cu vor ei.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari  [flo] Eu zic ca e bine ca mai aflam cate ceva una de la alta,de ce sa nu impartasim?Mie imi pare cumva rau ca nu am gasit comunitatea asta cand am venit in De,m-ar fi scutit de ore nesfarsite de stat in fata calculatorului la cautat informatii...As fi apreciat atunci sa ma ajute cineva care stia pentru ca s-a confruntat cu informatia respectiva...Nu face nimeni concurs cu cine are dreptate si cine nu,doar schimbam informatii si aflam ce ne mai intereseaza....Sa stii oricum ca si procura intra in categoria acestor acte care necesita apostila pentru a fi valabile in strainatate...de fapt,orice document care necesita legalizare,deci si procura,are nevoie,pentru a fi valabila in strainatate,de apostila....

 

Astazi a fost vara la Hamburg!Frumooooooooooos,mai vrem!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari  [flo] Eu zic ca e bine ca mai aflam cate ceva una de la alta,de ce sa nu impartasim?Mie imi pare cumva rau ca nu am gasit comunitatea asta cand am venit in De,m-ar fi scutit de ore nesfarsite de stat in fata calculatorului la cautat informatii...As fi apreciat atunci sa ma ajute cineva care stia pentru ca s-a confruntat cu informatia respectiva...Nu face nimeni concurs cu cine are dreptate si cine nu,doar schimbam informatii si aflam ce ne mai intereseaza....Sa stii oricum ca si procura intra in categoria acestor acte care necesita apostila pentru a fi valabile in strainatate...de fapt,orice document care necesita legalizare,deci si procura,are nevoie,pentru a fi valabila in strainatate,de apostila....

 

Astazi a fost vara la Hamburg!Frumooooooooooos,mai vrem!

 

 

tu ai citit ce am scris eu pe paginile anterioare? ai mei copi au calatorit in Romania doar cu procura legalizata la notariat in Germania. si nu o singura data. stiu si alte famili de romani care calatoresc la fel. 

nu  e vorba de nici un concurs, e vorba de  a prezenta realitatea, informatii clare.  si sincer, pana aici pe forum nu am auzit ca procura ptr calatoria copiilor in Romania sa necesite apostila. stiu sigur de alte procuri, gen vanzare casa sau prelucrare mostenire ca necesita apostila. 

dar ma rog, fiecare face cum considera. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...