Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

Buna,

 

Azi desi e soare afara sunt demoralizata...........ma intreb daca e diferenta asa mare intre noi si nemtoaice sau nu reusesc eu sa trec peste niste chestii.

numai ca nu reusesc sa socializez aproape deloc sau cu cine vorbesc (sunt 2 -3 mamici mi se pare ca nu avem nimic in comun si mi se pare total diferit modul lor de a fii).

 

Nu stiu cum s-au adaptat cele care deja sunt in Germania, imi fac si eu griji ca nu voi putea relationa cu alte mame peste vreo doua luni cand vom fi acolo. Cred ca depinde mult de fiecare persoana si de cat de mica e comunitatea.

Spre exemplu, eu nici in Ro nu ajung tare des sa stau de povesti cu mamele care sunt cu copiii la joaca, la nisip. Si nu duc lipsa small-talk-ului. Cateodata chiar vreau sa stau in liniste si sa-mi privesc fetita jucandu-se. A mea are abia 3 ani si vorbeste cam stalcit, dar asta nu a fost niciodata un impediment pt ea, Se integreaza in joaca celorlalti copiii indiferent daca sunt sau nu incantati :)

E posibil ca tu sa fi nimerit grupul de 2-3mamici cu care chiar sa nu ai ce discuta. Parerea mea este sa ai rabdare, mai ales ca vei schimba localitatea. Cred ca e prea devreme sa tragi concluzii asupra tuturor nemtoaicelor. Eu ma mentin optimista, desi experienta mea cu nemtii se rezuma doar la un concediu de o saptamana cand am intalnit doar lume amabila.

Cati ani are fetita ta,merge la gradi?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetita mea are 2 ani si 5 luni, la gradinita nu merge inca am zis sa astept sa o dau de la 3 ani.Vorbeste bine romaneste si am fost si la curs de germana 4 luni si ea a stat  acolo(sunt cursuri si cu kinderbetreuung) si cred ca intelege si germana cuvinte simple.Nici eu nu sufar deloc de companie insa pentru ea mi-as dori sa aiba mai mult contact cu copii si sa mai facem si alte activitati.

Aici stam intr-un sat mic unde lumea e amabila (toti se saluta hallo hallo si cam atat).

Sper si eu sa fie mai bine cand ne mutam si o dau si la gradinita.

 

 

De ce astepti sa implineasca 3 ani? Cel mai bine pentru ea ar fi sa mearga la gradinita si sa inceapa cat mai repede integrarea. Asa ar avea contact mai mult cu copiii si ar avea si alte activitati :-)

 

Poate poti invita tu un copil la voi la joaca? 

 

Si tu ai fi reticenta cu privire la un strain...care nu vorbeste/vorbeste foarte putin romaneste. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc cu Marcia doar in romana (lucrul asta mi l-a recomandat un logoped pe cand avea 4 ani..de ce ? pt ca oricat de bine as vorbi eu germana, nu e limba mea materna, iar copilul poate sa o invete cu greseli..mi-a spus ca ft multi parinti fac greseala de a vorbi cu copiii in limba tarii in care stau, iar copiii invata limba cu greseli), Marcia vorbeste cu mine in romana sau germana, depinde de cum are chef....cand suntem toti 3 vorbim germana....al meu sot insa vorbeste cu Marcia in elvetiana si cu mine in germana; i-am cerut sa vorbeasca cu mine in elvetiana, dar nu vrea, cica elvetiana nu e limba si nu-mi trebuie....inteleg elvetiana (inclusiv dialectul din Valais, care e cel mai greu), dar nu pot vorbi, pt ca mi se pare aiurea sa stalcesc cuvintele in halul ala....si sigur ar suna ciudat, asa ca ma abtin (elvetienii fac mereu glume pe seama nemtilor care traiesc aici si vor sa vorbeasca in elvetiana...mai bine s-ar abtine, asa imi zice sotul)..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc cu Marcia doar in romana (lucrul asta mi l-a recomandat un logoped pe cand avea 4 ani..de ce ? pt ca oricat de bine as vorbi eu germana, nu e limba mea materna, iar copilul poate sa o invete cu greseli..mi-a spus ca ft multi parinti fac greseala de a vorbi cu copiii in limba tarii in care stau, iar copiii invata limba cu greseli), Marcia vorbeste cu mine in romana sau germana, depinde de cum are chef....cand suntem toti 3 vorbim germana....al meu sot insa vorbeste cu Marcia in elvetiana si cu mine in germana; i-am cerut sa vorbeasca cu mine in elvetiana, dar nu vrea, cica elvetiana nu e limba si nu-mi trebuie....inteleg elvetiana (inclusiv dialectul din Valais, care e cel mai greu), dar nu pot vorbi, pt ca mi se pare aiurea sa stalcesc cuvintele in halul ala....si sigur ar suna ciudat, asa ca ma abtin (elvetienii fac mereu glume pe seama nemtilor care traiesc aici si vor sa vorbeasca in elvetiana...mai bine s-ar abtine, asa imi zice sotul)..

Sotul meu a fost aici in sat si a inscris-o la gradinita si dupa ne-am hotarat sa ne mutam .Acelasi lucru i a zis si educatoare sa vorbim acasa numai romaneste cu ea.A fost foarte amabila si era foarte incantata de Romania a zis ca are o prietena foarte buna romanca [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun , si ce faceti cu copiii cat sunt bolnavi si trebuie tinuti acasa? Parintii pot primi liber pe motiv ca-s bolnavi copii?

 

De aia sunt multe familii in care femeia nu are serviciu sau are numai jumatate de norma cit copii sunt mici.

 

In primul an de cresa / gradi adesea nu iti ajung cele 20 de zile in total (10 zile tu, 10 zile sotul) si ar tot trebui sa iti iei fie concediu , fie zile neplatite.  De aia e bine sa iti duci copilul la gradi inainte de a avea serviciu, ca sa ii se obisnuiasca organismul. Fiul meu a fos in primul an extrem de bolnavicios, am avut o luna unde a fost numai 5 zile in total. Nu ai cum sa feresti copii in colectivitate de boli, egal in ce tara esti! Si cum mucii si tusea la copii tin si luni intregi, nu potii sa nu ii primesti la gradi. La noi nu primesc copii cu temperatura sau cu boli contagioase. Nici aici nu dau educatoarele copilului medicamente. Unele mame se descurca cu bunicii, dar multi locuiesc prin alte zone.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma repet pt fetele noi: fata mea a inceput gradi la 2 ani si 10 luni si ni s-a recomandat sa vb cu ea limba materna si sa lasam germana in grija gradinitei/ scolii. Exact asa am vb. Rezultatul este ca la 13 ani vb, scrie, citeste f bine in germana si bine in romana. Acasa, desi ea incepe un dialaog in germana, ca-i mai usor pt ea, eu i-l continui in romana. Cind e cu varul ei (7 ani) el vrea sa vb in gmana si ea e cea care o vireaza spre romana, astfel incit sa invete si el bine lb romana. Cu copii de la scoala romaneasca, vb romaneste la ora si germana in pauze/tabere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni-alta,si ce daca sunt murdari?Mi se pare normal sa fie daca sunt la joaca,nu?Cred ca e mai important sa se distreze si sa se joace liber decat sa aiba hainele curate si sa nu aiba cucuie...Aici mamicile sunt mult mai relaxate decat in Romania,si implicit si copiii....

 

Si la noi la fel cu limbile,ne-a zis si pediatrul ei sa fim atenti cu limbile,ca la noi sunt 3 limbi in joc si poate intra foarte usor in confuzie....E si micuta inca si inca invata sa vorbeasca,pana acum e bine,vorbeste in toate 3 limbile binisor,in romana chiar bine....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum tre sa asteptam daca ne mutam si nu stiu cat de repede o sa gasim loc la gardinita in partea cealalta.Da nu stiu probabil ca as fi reticenta....oricum nemtii doresc sa inveti instant germana daca se poate.Toti ma intreaba daca fata mea vb germana

 

 

Hmmm, eu asta nu am intilnit. De obicei toti au fost rabdatori cu mine si nepretentiosi la acordul gramatical, m-au incurajat si s-au bucurat cind am facut progrese...

 

Eu nu inteleg de ce ai fi reticenta cu gradinita? Tu ai ales sa traiesti in Germania, copilul tau trebuie sa se obinuiasca aici. Si da, incet incet trebuie sa invete si germana.

 

Da, mentalitatea e alta, dar gindeste-te ca tu ai venit aici si tu trebuie sa te obisnuiesti aici si nemtii nu iti sunt datori cu nimica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 de ex. la o fetita de 6 ani sa invete sa se stearga la gura dupa ce mananca nu sa mearga pe strada cu ciocolata pe toata fata.

 

 

Relaxeaza-te  [:)] . Aici nu e ca in Romania unde esti considerata o mama rea daca iesi cu copilul murdar pe strada sau daca se loveste la locul de joaca. De aiai sunt copii, ca se se joace si inevtitabil sa se murdareasca. Nimeni nu se uita urat la un copil murdar de ciocolata la gura...mai degraba zambesc toti si vezi priviri amuzate. 

Si nimeni nu se uita stramb daca copilul se tavaleste pe jos ca nu vrea sa plece de la locul de joaca. Iti trebuie tie rabdare si ai nevoie sa te relaxezi putin. 

 

Take it easy, aici nu iti ia nimeni capul (decat daca iti bati copilul sau il neglizeji). 

 

Eu am o luna ingrozitor de aglomerata - mai ales in weekend-uri. Au inceput deja Abschiedfest . cate doua la fiecare dintre cei doi teroristi, apoi tot felul de termine (Kennenlernen)....Ieri am fost la Sommerfest la Henrik la gradinita si azi mergem la Flötenkonzert la madame la scoala. Dimineata am fost la Planetarium - super coool!

 

Si intre tot stresul - trag cu spor si drag sa slabesc. Am punctat deja 4 kg in minus intr-o luna [pk] ..mai am inca 4 kg de dat jos pana la vacanta ca sa ma pot arata in costum de baie fara sa sperii plaja

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...