Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

Mie mi s-a repetat la doctor, gradinita si logoped sa vorbesc neaparat romaneste cu copiii. Noi in casa vorbim doar romaneste. Copiii o mai dau si pe germana sau le mai amesteca. Vorbesc intre ei si romaneste, dar de multe ori germana. E limba lor de joaca cu care sunt obisnuiti la gradinita. Nu vorbesc super corect romaneste, fac multe dezacorduri, dar nu facem mare caz din asta si ii corectam fara sa insistam. Cel mare a vorbit tarziu si a fost destul de derutat de cele 2 limbi. Acum vorbeste germana ceva mai bine ca romana si ma intreaba toata ziua cum se zice in romaneste la asta sau asta... cumva in capsorul lui face traduceri si vine in romaneste cu structuri germane traduse mot-a-mot. Daca vrea sa imi povesteasca ce se intampla la gradi sau sa imi faca confidente, se simte mai in largul lui in germana.

 

Noi am fost din cei norocosi tratati cu bunavointa. Mie mi s-a parut ca daca si noi facem un efort sa ne integram, sa vorbim limba lor, chiar cu greseli, am primit in schimb intelegere.

 

Xio - ai reusit sa te intorci? Cum a fost drumul? Cum a fost nunta? [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Te-ai gandit vreodata ca poate nu e neaparat o alegere?sau,ma rog,din doua sau mai multe rele il alegi pe cel mai mic?Iar copilul nu trebuie sa se obisnuiasca aici,se adapteaza doar la ceea ce ii oferi.sau  nu.Baietelul meu de 5 ani,dupa 4 luni de gradi,ma intreaba "cand terminam o data cu Germania sa plecam acasa?" Fetita,pe de alta parte e foarte incantata de scoala,ii merge extraordinar de bine.Deci,alegerea mea personala e intre copii si chiar v-as ruga sa imi spuneti cum sa ma impart  [:D] 

 

PS:Nemtii sunt limitati,incuiati si reci.Dc nu stii limba,90% dintre ei iti intorc spatele si cu asta ramai.Mamici in parc?rusoaice,care vb in limba lor.Romanii de aici?Asa cumii stiti de acasa,poate mai rau.

 PS2:Prin mesajul meu vreau doar sa echilibrez un pic balanta,pentru ca "pozitivismul" de la acest subiect nu reflecta un adevar general valabil.Si da,ati ghicit,eu sunt cea ghinionista  [pk]

 

 

pai si ce mai stai? de ce nu pleci? te tine cineva cu forta? doar ai ales in cunostinta de cauza sa traiesti aci.  nu-i nevoie sa-mi raspunzi. 

 

pe bune, ma enerveaza raspunsurile astea doar ca sa-i dau in cap altuia ..... 

 

ah, si daca tot vrei sa echilibrezi balanta, sterge afirmatia aia 'nemti sunt  limitati, incuiati si reci'. de incuiati si limitati  ce sunt e asa dezvoltata germania asta. e una din cele mai puternice economi ale lumii.

sunt oameni si oameni peste tot. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit intr-un final :))

A fost f. frumos, am avut  rochie taaaare dulce :P si prietenul meu a avut o costumatie haioasa, ma rog, a fost cum am vrut noi. Si fara emotii, fara plansete, ne-am distrat de numa :))) am crezut ca ma da afara tanti care oficia, ca ma tot hlizeam si ii dadeam coate prietenului meu :)))

 

Cu drumul a fost fain.

In primul rand ca se anuntase pt 9 iunie o viitura in Ungaria si nu se stia daca vor circula trenurile. Asa ca am plecat la ora 5 dimineata de acasa. La 9 ne-am urcat in tren in Budapesta, ca nu au fost ploi (era chiar soare si vreo 25 de grade). Trenul scria ca va avea intarziere intre 30 s 60 de minute, ca la Bad Schandau trebuiasa ocoleasca.

La plecarea din Budapesta s-a defectat locomotiva si am asteptat 50 de minute sa o repare.

La Praga era o ploaie de rupea tot, bine, , pe tot drumul am vazut cat a crescut Dunarea si inundatii peste tot. yLa Bad SChandau era nasol, toata statiunea inundata, apa trecuse peste calea ferata si a ajuns unde erau hotelurile, s-a retras si au ramas hotelurile in apa.

Intr-un final am ajuns in dresden cu o intarziere de vreo 3 ore. In Dresden, la ora 22 surpriza!! Trenul nostru spre Görlitz de la ora 22 si 11 era anulat, ca era calea ferata inundata. S-au tot invartit cei de la Informtii ca sa ne urcam sau sa nu ne urcam in trenul spre Zittau. Bine, ne-am urcat, si am coborat in nu stiu ce satuc, noaptea la 12 si am asteptat in strada un Taxi platit de DB. Noi 2 trebuia sa ajungem in alt orasel de langa Görlitz si spre norocul nostru era inchisa autostrada, asa ca a ocoloit soferul si a ajuns chiar langa oraselul nostru. Ne-a lasat acolo si intr-un final am ajuns acasa. Nu am mai mersazi la lucru, ca eram trezita de la 4 noaptea si am zis ca nu are rost sa merg sa dorm acolo in picioare....trebuie sa intreb daca exista 'personal days' sau trebuie sa imi iau din concediu si Überstunde.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, fetele !

 

Kari, ai dreptate ! Asa e: e loc sub soare pt toti...nu e onligat nimeni sa ramana aici desi vad ca tot mai multi vin ...

 

Andreea, normal ca, copilul se adapteaza la ceea ce-i oferi...daca tu-i oferi trairi de genul pe care le-ai expus...societate incuiata, rece, ostila, asteapta-te sa se integreze exact la...Pastele Cailor.

 

Didi, Puiul si Selina, multumesc mult pt raspunsuri. Deci raman inca optimista sa-i aud si pe ai mei vreodata vorbind romaneste...drept e ca fetita incepe in romaneste dar pt ca juniorul refuza sa vb ceva romaneste, discutia sfarseste in germana. Si asa e si la noi, discutiile de la scoala sunt povestite in romaneste dar nu mereu corect sau cu anumite cuvinte in germana...de cele mai multe ori o corectez si ii spun cum e corect in romaneste sau cum sunt cuvintele insa recunosc ca nu chiar intotdeauna. In schimb, asta mic prefera desenele animate in romaneste si asta pt ca intelege perfect doar ca nu vrea sa vb... 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

xio, sa fie intr-un ceas bun! da' geaca de piele ai avut? helbi zice bine, ar tb sa ai 1-2 zile extra pt casatorie.

 

andreea, neamtu are o vorba: wie du in den wald hineinrufst, so schallt es heraus. Cauta pe net daca nu esti in stare sa traduci, ca vad ca pe romaneste tare-ti mai sar degetele. Toti avem perioade proaste, zile grele, dar eu asa exprimare n-am intalnit de cati ani sunt aici. Romanii sunt cum ii stim, chiar mai rau?? Aha, si tu in ce categorie esti? Dar noi astia de aici ?

 

la noi iar ploo, macar am avut de-un gratarel in weekend.

 

numai bine!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ma dau mare ca in Hamburg e soare de vreo saptamana.  [ventilator]  nu chiar 50 de grade cum visez eu insa e ok. Maica-mea m-a sunat in seara asta sa ma intrebe daca saptamana viitoare am de gand sa ma duc la serviciu tot prin Elbtunnel, ca a auzit ea ca vine inundatia si in Nord [:-)))]si cica sa nu ma prina viitura in tunel. I-am zis ca ma duc cu elicopterul sau inot (ca sa mai slabesc).

 

Xio - se numeste sot, nu mai e prieten [:D] . De acum incepe sa isi marcheze teritoriul cu sosete murdare [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miriliuta, eusunt putin mai norocopasa. Prietenul...ma rog, sotul, este in zodia fecioarei. Fecioarele sunt obsedate de curatenie. Eu las dezastru in casa si cand ma intorc de la lucru totul e la locul sau, lucind de curatenie. Cand ma apropii de bucatarie ... sotul :))) ofteaza pt ca stie ca se duce naibii curatenia. :))))))) Aspira de nu stiu cate ori pe saptamana, spala hainele, eu trebuie doar sa le pun in dulap. Cand face el mancare nu stiu cum se invarte, dar dupa ce termina de gatit totul e spalat si la locul lui. Cand fac eu de mancare :)))))) nu mai trebuie sa spun. Desi ma chinui si eu sa le spal repede si sa le aranjez.

In dulap insa e ordine maxima la mine :))))

 

 

The Andreea, si eu cred ca e oarecum vina ta.

Cand am ajuns in Germania am venit cu impresia ca nemtii sunt asa cum spui tu si ca voi ajunge sa fiu scuipata daca nu vb bine.

Cand am ajuns aici unde lucrez acum (est, ca bag de seama ca e diferenta intre landuri), la inceput am crezut ca e ceva in neregula cu ei pt ca erau atat de prietenosi. ba chiar le povesteam familiei mele si a jumatatii mele, si imi spuneau ca numai rudele ar face asa ceva.

Ca sa iti explic: seful meu mi-a gasit locuinta la o prietena de-a lui. I-a spus ca nu primesc salariu pana nu imi vin actele si sa ii dau banii cand ii voi avea.

Sotia unui coleg, care e asistenta, ma scotea la plimbari sa imi arate zona, ma chema la ei la cafele si povesti, ca stia ca sunt singura. S-au oferit si ei si seful s aimi dea masinile lor cand vreau sa merg undeva. Mi-am cumparat de pe ebay o masa si seful a spus ca merge cu mine in alt oras sa o iau.

Vreau s aimi cumpar o masina acum, iar asistenta aceasta a spus ca merge cu mine pe la casele auto din imprejurimi sa imi gasesc ceva.

De ziua mea a venit la mine cu un tort gatit de ea, o floare in ghiveci si niste artificii :)))))

Sa mai spun?

Daca tu esti prietenoasa, zau ca nu are cum sa fie altfel. Bineinteles ca mai dai peste unul nemultumit, ca nu poate sa fie totul perfect, dar tu expui tot doar in negru, vezi doar jumatatea goala a paharului.

Nu toti oamenii se adapteaza unei tari, ca suntem firi diferite, dar daca tot trebuie sa stai aici incearca sa privesti doar partea pozitiva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...