Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu e fals,Alina,e doar experienta personala...greu de inteles...

 

andrea,

unde ai fost tu inainte de DE?

io ti-am dezaprobat mesajul: pt ca nu imi place sa ii bagam pe toti intr-o oala.

Imi pare rau ca treci prin asta [flo2] 

Edicent ca fiecare e cu experienta unica, evident ca mi-e imi plac sarmalele romanesti si nu pun gura pe rulada lor cu varza, dar asta nu inseamana ca nu ma simt bine printre ei, egal ca-s asimilata sau integrata.

 

uite, stiu ca am citit odata aici pe DC ca nu e cazu sa emiti judecati de voloare decat dupa doi ani dupa emigrare.

Da, emigrarea e o drama si poate duce la depresie. Statistic e pe locul trei in lume dupa moartea unui copil si dupa divort, deci e clar ca nu trebe bagata sub covor. E greu. Io de ex acu dupa 8 ani de ma uit in urma si imi aduc aminte doar ce e sau a fost frumos. Dar nu tre sa pici in depresie..usor de spus greu de facut. [batcap]

Unde locuiesti?

macar mergi de la premisa ca nu suntem toate aici mincinoase, unulele ne cunoastem personal si doar din DC. nu as povesti minciuni pe aici pt ca nu sunt genu care sa imi tocesc degetele inutil..ach un sambure de adevar tot exista.

Sunt sigura ca daca ai fi un pic mai putin refractara ai gasi unule solutii mai usor.

 

Copila ta ce vede pozitiv in comparatie cu fosta scoala? la gradi mergi la festurile lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, fetele !

 

Andreea, e fals pt ca generalizezi. Eu te cred ca ai avut o serie de intamplari nefericite insa de-aici si pana la a-i baga pe toti in aceeasi oala e cale lunga...Cred ca nimeni nu a avut numai experiente fericite insa depinde si cum vezi partea plina a paharului...

 

Xio, f frumoasa poza si tu si rochita si pantofii si nu in ultimul rand, silueta !!! Bravo si sa ramai asa mereu. Ce ai povestit tu de calatoria cu trenul imi aminteste perfect de calatoriile noastre cu trenul Timisoara-Arad-Budapesta-Leipzig.

 

Kari, si eu vreau concediu insa asta se va intampla abia peste vreo 2 luni juma'...of,of, pana atunci inca 7 saptamani de scoala cu teze si program plin...

 

Seara faina tuturor !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hallo nemtoaicelor

 

ooo, Frau Xio, da ce cool esti! frumoasa si fericita! 

 

 

mai vreau sa spun ceva, legat despre  ce s-a vorbit mai devreme cu adaptarea in Germania. 

emigrarea sau traiul ptr o vreme in alta tara este o alegere facuta in deplina cunostinta de cauza. nu a cazut nimeni aici la intamplare. prin urmare exista o perioada de acomodare. nu ptr toti este la fel, unii trec mai usor alti mai greu. daca insa acest proces de integrare afecteaza calitatea vietii, e mai bine ca cel in cauza sa-si reconsidere motivul ptr care se afla acolo. 

mai ales daca sunt copii afectati. si copii sunt afectati, atunci cand parinti sunt primi afectati si le transmit asta. 

caci nu-i asa, toti ne luptam sa oferim o viata mai buna copiilor nostri. dar daca nu ne oferim intai noua binele, cum il putem oferi copiilor? 

 

cand traiam in Romania, castigam bani mai multi decat castigam aici. insa sunt multe aspecte aici care ptr mine conteaza si care ma multumesc si-mi dau satisfactie si liniste, incat faptul ca nu mai am propria mea casa cum aveam in Romania si ceva mai putini bani decat aveam acolo, ptr mine/noi e un plus mare. la care se adauga fericirea si multumirea copiilor. 

asa fiecare trebuie sa-si puna pe hartie si sa socoteasca ce-i da cu minus, si ce-i da cu plus. nu are rost sa stai si sa-ti chinuiesti sufletul.

 

 

 

 

Alina, ai mei copii discuta in germana, se  cearta in germana (o, da inca se mai cearta) . eu le spun pe romaneste sa inceteze, ei imi raspund pe germana. [fal]  90 la suta vb germana. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...