Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

Casa de piatra Xio!!

 

Referitor la emigrare si noi suntem prospat veniti aici.In mare am intalnit oameni draguti pana acum insa recunosc cu mana pe inima ca am fost de cateva ori ff dezamagita din cauza ca am venit aici cu prejudecata ca aici totul e perfect...Ori pana la urma niciunde in lume nu cred ca e perfect....Si da e plin e rusi, turci etc dar pana la urma nici noi nu suntem localnici nu??

Fata de Ro organizarea si societatea functoneaza mult mai bine...e mereu loc de mai bine asta e clar chiar si aici in Germania insa e bine pt psihicul nostru sa vedem lucrurile bune iar peste cele rele sa trecem...

De ex baietelul meu a mers 5 luni la gradi la VHS peste o saptamana si ceva va intra in vacanta si va merge apoi din august la alta gradi...Nu pot sa va spun cat de mult i-a placut aici si cat de atasat e de cele 3 doamne...si pe cealalta parte ce frumos s-au comportat doamnele cu el.Azi a fost ultima zi in care s-a vazut cu una din doamne la finalul zilei au plans amandoi...si d-na i-a promis ca o data pe luna se vor intalni sa mai povesteasca la o praji si un suc.Eu am fost impresionata de atitudinea ei fata de copilasul meu  [:)]

Una peste alta eu cred ca ma pot integra aici  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bun gasit la toata lumea !

Am aparut si eu pe aici, de 3 saptamani m-am mutat in Germania. Copilul merge deja la scoala, este a doua saptamana si nu a avut nici o porblema cu adaptarea, desi nu stie limba. Au fost  ceva emotii la inceput, acum e ok. Dejase intoarce singur de la scoala, ceeace in Romania nu s-a intamplat, mergand numai cu masina si facand 1 ora dus si una intors prin traficul din Bucuresti. Acum face 10 minute pana la scoala si pentru ca toti copiii vin singuri, nu a vrut sa ramana el mai prejos.

Eu stau acasa deocamdata, invat limba, lunea viitoare incep si cursuri pentru limba. Dupa ce voi invata limba, incep sa imi caut de lucru, pentru ca nu e stilul meu sa stau degeaba. In Romania aveam o pozitie foarte buna la locul de munca, conduceam un departament intreg...eh..deocamdata nu o sa mai intalnesc eu cu asa ceva. 

Nu am venit cu asteptari mari in privinta prieteniilor pe aici, asa cum vad ca s a discutat mai devreme, pe mine nu ma deranjeaza oamenii, nici raceala loc, eu sunt mai rece de felul meu, asa ca , cu cat sunt mai mult lasata in treaba mea, cu atat mai bine. Din punctul asta de vedere nu am nici o problema. De fapt, deocamdata nu am probleme cu adaptarea. Zona in care locuiesc e superba, copilul e fericit, sotul meu este aproape nascut in Germania , aici a locuit tot timpul, sa ziceam ca si asta constituie un avanataj pentru mine , ca nu e pe capul meu sa ma descurc cu toate cele pe aici.

Va doresc numai bine si sa auzim de lucururi bune !  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda bine ai venit si acomodare usoara!!

 

Sotul tau a locuit si in Bucuresti??Sunt curioasa cum s-a adaptat el in Bucuresti avand in vedere ca a locuit marea majoritate a timpului in Germania  [:)]

Bafta si la cursurile de limba!Si eu fac cursuri de limba de vreo 5 luni...am ajuns la un nivel acceptabil adica pot sa ma descurc singura la magazin, la medic, la Primarie si alte birouri insa nu pot inca citi articole din ziare, nici scrisorile pe care le primim acasa...inteleg in mare dar inca mai am nevoie sa invat multe cuvinte...vocabularul meu e limitat...Iar gramatica limbii germane nu e asa grea cum se spune ce mi se pare mie greu sunt ,,die, der, das" si prepozitiile.... [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fa Frau Grecu,vrei nu vrei te respecta oamenii.Asa indaratnica cum esti si chit ca m-am luat in gura cu tine imi place sa te gasesc pe aici.

 

Ma bag si eu in diaspora germana ca aia canadiana e slaba rau.Se considera daca beau numai bere nemteasca si prefer cioco pe care scrie Germania?

 

Va citesc uneori si imi sinteti dragi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamitzica, zi repede ce bere si ce ciocolata si apoi ne mai gindim [:-)))] . Bine ai venit printre noi.

 

Au si sotii vostri fixuri cu ce bere beau? Al meu, da. Wolters ca ´sunt sponsorul echipei Eintracht BS. Acu citiva ani era vorba sa inchida in BS una dintre fabricile de bere, asa suparare mare  a fost in tot orasul ca s-au razgindit .

 

Sa nu spuneti nimanui, eu tare rar beau bere si atuncea ceheasca [:-)))] .

 

Nu am iesit toata ziua afara ca era zapuseala si nori negri josi ca de furtuna si bineinteles a plouat amu seara...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aschiutzo la ce ore scrii.... n-ai somn sau ai bebe mic ce te tine treaza? [bib]

 

Si eu cand am venit aici studenta la doctorata, in frageda mea tinerete mi se parea super aiurea Frau G. sa imi spuna toata lumea. Apoi cu timpul m-am obisnuit. Imi place ca la gradinita le pot spune pe numele mic la toate educatoarele si copiii la fel. Eu am noroc de nume si prenume usor de pronuntat. La barbatu-meu ii pocesc prenumele constant peste tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus fetele

 

Ft bine arati doamna Xio. casa de piatra inca o data. sa fiti fericiti.

 

Elvetienii sunt altfel decat nemtii, iti spun de la inceput "tu", daca le permiti. Asa ca la noi nu exista domn si doamna. Copiii nu sunt strigati niciodata cu numele de familie, ci doar cu prenumele. Asta e ft bine, pt ca asa nu se fac deosebiri intre elvetieni si straini.  

 

Cea mai buna ciocolata e cea elvetiana - asa zice al meu elvetian, aia nemteasca nici nu se compara cu asta din Elvetia. Lindt & Sprungli e the best (exista si in Germania si culmea, e mai ieftina ca aici).

Berea nemteasca ne place si noua, mergem o data pe luna la Real, in Singen, sa luam bere. Al meu prefera : Schneider Weisse, Waldhaus, Paulaner, Franziskaner, Rothaus. Am vizitat si cateva fabrici de bere, inclusiv cea de la Schneider Weisse (la 80 km de München). Noi facem colectie de pahare de bere, asa ca am luat un dulap cu vitrina, ca nu mai aveam loc in dulap de ele : sus pe 3 rafturi sunt paharele de bere (pe care le si folosim).

 

Acum despre Elvetia si integrare, asimilare etc. Elvetienii sunt nationalisti si s-au cam saturat de atatia straini. Din 8 mil. de locuitori, 1.8 mil.sunt straini. Prin anii '70 cred au venit ft multi portughezi, spanioli (ca forta de munca in constructii), apoi cei din fosta Iugoslavie (care sunt ft prost calificati), iar in ultimii ani ft multi nemti (cu studii universitare, majoritatea sunt medici sau lucreaza in sistemul medical). Eu sunt aici de aproape 9 ani  (cu sotul impreuna de 11 ani, la inceput a fost o relatie la distanta, dupa ce am nascut am stat in Romania o perioada, pt. ca aici nu avea cine sa ma ajute cu copila) si m-am integrat ft. bine. Limba am inceput sa o invat dupa ce ne-am cunoscut, la inceput am studiat singura acasa, am facut apoi un curs de incepatori la Goethe, dupa ce am nascut (cand  dormea copila) invatam la germana (asta timp de 6 luni, 3-4 ore /zi). Cand m-am mutat aici, sotul s-a hotarat sa vorbeasca cu mine doar in germana, asa ca am fost obligata sa incep sa vorbesc. Faceam greseli, daca nu stiam ceva, il intrebam in engleza cum se spune. Am mai facut direct dupa sosirea aici un curs pt Zertifikat Deutsch (gramatica o stiam deja si dupa ce am dat testul la scoala, m-au bagat direct la B1, desi nu facusem decat 3 luni la Goethe; deci invatatul acasa m-a ajutat mult), apoi inca vreo 2 cursuri, am mai facut si o scoala aici timp de 6 luni (ca sa am o diploma) si dupa mi-am gasit servici. Desi stateam doar de 2 ani in Elvetia, la interviuri ma intrebau cum de vorbesc asa de bine germana. Ca sunt straini care stau aici de 30 de ani si nu vorbesc boaba de germana. Germana a devenit pt mine a doua limba materna, cateodata imi este greu sa traduc anumite expresii din germana in romana. La servici folosesc germana si engleza, asa ca si asta e un avantaj in folosirea limbii. Elvetienii insa nu vorbesc toti perfect germana, multi fac greseli grave (spune politistul de sot), asa ca daca faci si tu greseli, nu e o problema pt ei  si nu sta nimeni sa te corecteze sau sa rada de germana ta. Prieteni am si romani si elvetieni; prietenii sotului au devenit si prietenii mei; intre timp am cunoscut romani care stau aici si cu care m-am imprietenit. Cu vecinii ma inteleg ft bine, cand suntem plecati in concediu au grija de animalutele noastre, noi de ale lor. Am chiat un vecin care e jumate roman, jumare neamt. Dupa ce ne-am mutat, vorbeam cu ai mei in romana si el ne-a auzit; vine la mine : vorbiti romaneste ? ca si eu vorbesc, mamica mea e din Constanta. Vorbeste stricat romana, dar o vorbeste. Mai am o colega la servici, nascuta in Israel, dar ai carui parinti sunt romani (ea a vorbit cu bunica pana la 5 ani romana) si care datorita mie si-a imbunatatit cunostintele la romana; suntem prietene si culmea stam in acelasi oras. Elvetia imi place, ma simt ca acasa, nu m-as mai muta in Romania pt nimic in lume. M-am invatat cu curatenia, punctualitatea, bunul simt care exista aici. Mie imi plac elvetienii ca nu se baga asa in sufletul tau. Ar mai fi multe de spus, dar ma opresc aici.

 

Germania ne place si ea, mergem destul de des. Suntem indagostiti de Dresda si vom merge la sf.lui iulie din nou. Sper ca pana atunci sa se retraga apele : traseul nostru e : Dresda, Meisen, Königstein, Sächsische Schweiz, Pirna. La Bad Schandau am fost acum 2 ani; anul asta nu cred ca mai ajungem.

 

Un weekend fain va doresc.

 

Mihaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...