Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

S-au purtat aici nspe discutii legate de calatoria unui minor neinsotit sau insotit numai de catre unul din parinti. Azi am primit un raspuns oficial de la Directia de Pasapoarte din Bucuresti, ca raspuns la solicitarea mea:

 

"Locuiesc de 13 ani cu fata mea de 13 ani in Germania, avem dubla cetatenie si pasapoarte germane.

Fata mea urmeaza sa isi petreaca vacanta de vara singura in Romania. Dat fiind ca va calatori ca cetatean german cu pasaport german, mai are nevoie de vreo declaratie din partea mea (am custodia ei totala) la iesitea din Romania?"

 

Raspunsul e DA, copii cu dubla cetatenie, chiar daca au numai acte nemtesti, au nevoie la iesirea din RO de acea declaratie. Am primit modelul de declaratie si la sfarsit se specifica f clar cum ca, daca aceasta declaratie e facuta in strainatate la un notar, atunci are nevoie de Apostila de la Haga.

 

Daca cineva e interesat, trimit raspunsul oficial al directiei de pasapoarte Bucuresti.

Atasez modelul de declaratie.

 

Acum, bineinteles ca fiecare face cum vrea, Sigur se vor gasi care vor spune ca au mai calatorit si nu li s-a cerut declaratia (mai ales cei al caror nume de familie suna nemteste). Fiecare face cum crede, legal e ca atta timp cit copilul are dubla cetatenie, la iesirea din RO neinsotit sau insotit de un adult (unul din parinti sau altcineva) are nevoie de aceasta declaratie.

 

 

Declaratie.pdf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ziua buna, fetele !

 

La noi ploua dar cica de maine se face iarasi vreme frumoasa ca tare bine e sa fie soare si cald...

 

Bun venit la subiect mamitica ! Bun venit in Germania Anda, acomodare usoara !

 

Xio, deci tu ai vrut sa nu-ti schimbi numele dupa casatorie si nu vrei niciodata? Chestia asta am facut-o si eu in urma cu 14 ani cand ne-am casatorit...imi era mult mai simplu si mai rapid sa primesc viza definitiva fara schimbat de pasapoarte si alte acte. Peste niste ani, cand avea fetita noastra vreo 3-4 ani,am vrut sa-mi iau numele sotului pt ca devenise obositor sa tot explic ca noi suntem casatoriti dar fiecare cu numele lui, inclusiv la gradinita ma intrebau si in unele locuri, de ex, la Sparkasse trebuia sa ducem inclsuvi certificatul de casatorie sa ne creada  [:-)))] . Bine, aici stau multi in parteneriat si nu e o problema numele insa eu obosisem cu explicatiile...A fost o aventura sa-mi schimb numele in Ro, anunt la monitorul oficial ,caziere, etc plus ca a durat un an si ceva...aici am schimbat numele la Rathaus in 15 min...

Faza e ca tipa care ne casatorise  nu stia legea (sau stia...) si ne-a zis ca sa nu-mi fac probleme, cand vreau numele sotului, fac o cerere si gata,se rezolva rapid...pe naiba !! [:-)))]

 

 

Aschiuta, si eu mi-s la fel, beau alcool si bere f rar. Ieri am fost la o terasa cu o prietena si am baut un Radler si eram ametita apoi [:-)))] .

Sotul meu cumpara Paulaner si Löwenbräu dar mai probeaza si altele. Vara bea bere in iarna nu cumpara deloc decat vinuri.

 

Marcia, si mie imi place sa privesc paharele de bere, care mai de care mai inscriptionate si cu diverse forme dar cred ca e f complicat de depozitat. Si eu sunt fan ciocolata Lindt si aproape numai din asta imi cumpar si sorturile clasice, in general.

 

Dyanira, tu m-ai intrebat de cartile de pe Kindle ? Da-mi un pm si vorbim.

 

Zi faina tuturor !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreia, stii cumva daca un copil nu e declarat ambasadei Romaniei, daca e considerat a fiind roman? Florian si Lili sunt nascuti aici si au numai acte nemtesti, ca nu mi-a venit sa alerg cu ei pe la ambasade pe vremuri.

 

 

Din pacate, nu stiu si nu vreau sa imi dau cu presupusul.

Pe forumul vechi au fost niste discutii, din care retinusem ca un copil cu mama romanca, primeste automat la nastere cetatenia romana, chiar daca nu a fost inregistrat. Dar, mai bine te interesezi al surse oficiale.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca avem vreo 50, pahare mici si mari, unele ciudate rau (forme bizare), halbe de diverse marimi (din sticla sau lut); al meu pe unde mergem cumpara cate un pahar de bere, obsesia lui. Am o prietena romanca al carui sot (tot roman) colectioneaza doze de bere (goale, ca bea continutul); are vreo 3000 numai :-) si le-au adus si in Elvetia...

 

Mie mi-au scris de la Ministerul Afacerilor Externe (in 2005 sau 2006) ca daca minorul circula cu pasaport romanesc, intra sub incidenta legilor romanesti; daca circula cu pasaport elvetian (inclusiv in Romania), intra sub incidenta legilor elvetiene. Elvetienii nu cer nici o hartie cand paraseste minorul tara (cu unul din parinti, cu bunicii); ceea ce eu consider ca nu e bine, au fost cateva cazuri de rapiri de copii. Deci Marcia a mers cu ai mei parinti cu pasaportul elvetian in Romania  (chiar daca are dubla cetatenie) si nimeni nu a comentat la iesirea din tara. Dar poate acum s-au schimbat legile. Iar referitor la declaratii date la notariat in alta tara, pt a putea fi valabile in Romania, trebuie puse apostila. O stampila a notarului se poate falsifica fara probleme. Prin apostila se certifica faptul ca acel notar exista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Paulaner si Franziskaner, da, da, stiu. :))) eu nu's bautoare de .....alcool, dar prietenul meu e cel datorita caruia productia de bere supravietuieste:))) si cele 2 ii plac cel mai mult.

 

Deci despre cioco :)) aia belgiana bate la fund tot. Si dupa aceea Milka. Nu stiu de ce dar Lindt nu imi place....

Acum il educ pe OA care ma tot frauleste. Azi mi-a sus doar prenumele, si cand a zis numele s-a corectat si si-a cerut scuze :))))

Imi tot spune ca atunci cand imi schimb numele imi va spune doar prenumele, ca e prea greu pt ei de pronuntat. :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio subscriu, ciocolata belgiana e cea mai buna! Si am o pofta...

Si cel mai ciudat lucru: cand eram insarcinata si au inceput greturile eram in Belgia. Inainte sa mi se faca rau (ultimele 2 zile de concediu) am mancat multa ciocolata si waffe. Ne-am intors in De si nu ma puteam uita nici la poze ca mi se facea rau. Orice cuvant legat de Belgia ma trimitea la baie :). Asadar in sarcina mi se facea rau de la Belgia :)).

Pozele le-am vazut abia dupa ce am nascut.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marcia, multzam de raspuns.
 

Alina si Marcia, sotul a primit cind a plecat de la un institut, un carton plin cu pahare de bere, fiecare altfel. Asa ca vrind nevrind am inceput sa colectionam. Si mai colectionam si doze de bere, da numai Wolters cu inscriptie despre Eintracht. Tehehe!

 

Re: spus Sie sau Du: in partea de Est, mare atentie, sunt multi care tin la Sie si la titlu. Daca sunt mai invirsta sau mai bine pozitionati ierarhic eu am asteptat intodeauna sa se ofere sa ne spunem Du. Dupa ani buni de zile la firma din Dresden inca nu sunt la Du cu toata lumea (si parca nici nu vreau sa pretind ca suntem familiari cind nu suntem). Are si Dumneavoastra rolul lui pe lume, mai degraba ma baga in ceata unul cu care sunt la Du si imi baga bete in roate.... Sotul meu a facut o gafa luindul pe unul la Du, care s-a ofticat amarnic si cindva la tras de mot pe sot bine ca el vrea sa fie respectat si sa faca bine sotul sa ii vorbeasca cu Sie.

 

Cit despre ciocolata, mie imi plac cele dulci: Milka si Gubor (miam miam). Lindt nu e prea pe gustul meu, dar nu am luat de la ei ce e mai scump si mai sofisticat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...