Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

Buna fetelor,

 

eu va citesc relativ des, dar nu apuc sa scriu. Acum am intrat sa scriu parerea mea relativ la "Frau X" si "Sie" si vazind ca ultima postare e scrisa de aschiutza chiar ma gindeam ca mi-a luat-o inainte :) Zilele trecute scrisesesi exact ce as fi vrut si eu sa zic relativ la adaptare/integrare/caracterizarea nemtilor.

 

Sa trec si la subiect.

In primul rind, casa de piatra XIO, sa fii fericita. Arati foarte bine, minunat. Cu multi ani in urma mai vazusem o poza de-a ta pe dc (nu imi amintesc cu ce ocazie) si stiam ce frumoasa esti :)

 

Din experienta mea in Bayern, "Sie " se foloseste atunci cind se vrea pastrarea distantei. Fiindca daca seful de ex. vorbeste cu "Du" cu tine la fel ii vorbesti si tu. Nu merge ca o parte zice "Sie" iar cealalta Du. Deci, intotdeauna cel superior va oferi "Du" daca doreste binenteles.

Dupa parerea mea, la munca e bine sa se ramina la "Sie" cu sefii, sau in cazul tau Xio, tu ca si medic cu asistentele. Daca ai una- doua mai apropiate e ok, dar nu cu toate.

 

Dar este doar parerea mea.

In urma cu multi ani cind am aterizat eu in Germania tot asa ciudat mi se parea si mie. Dar in timp m-am obisnuit si acum mi se pare normal asa cum e aici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ehh daca vorbiti de ciocolata hop si eu ca sunt mare fan: Lindt nu imi place asa mult da cum zice aschiutza nici nu am cumparat sortimentele mai scumpe si mai sofisticate.Cioco belgiana care va place??Ce am mancat eu nu m-a incantat chiar asa tare.De aici cel mai mult imi place Ritter Sport si Milka :)

 

Xio si al meu la fel mare fan bere...Inainte ziceam ca bea multa bere dar acum ajunsa aici si vazand cam cat beau nemtii parca nu bea asa multa...Vreo 10 beri pe saptamana cam asta e media la el...cred ca e mic copil pe langa cei de aici :)))

 

In legatura cu Du si Sie mie mi se pare normal sa vb cu Sie cu anumite persoane eu la fel procedam si in Ro vb cu D-voastra mereu...Mie asa mi se pare ok asa ca aici nu mi se pare deloc ciudat sa vb cu Sie :)

 

Alina  eu intrebasem de carti da :) O sa iti scriu un PM :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem la servicu toti cu "Du", inclusiv seful. Suntem intr-un concern si ne tutuim toti, inclusiv "madame" care conduce concernul. 

Tocmai am adunat idei ce sa ii luam sefului pentru aniversarea celor 40 de ani...printre idei s-au numarat un rollator, o plosca (din aia pentru pipi), o perfuzie, o sedinta de botox... [:-)))] pana la urma i-am luat un Gutschein de Bungee-jumping ca e pasionat de sport extrem. 

 

La noi e iarasi vreme de kakao. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seful de sectie de exemplu vb cu toata lumea cu Sie. La inceput am sperat ca ma tutui, dar dupa aia mi-m dat seama ca never gonna happen. :)

In rest mai sunt 3 OA pe sectia mea, 2 ma tutuiesc, iar eu le vb cu dvs (desi unul mi-a spus sa il tutuiesc dar nu pot), iar celalalt  initial mi-a spus dvs, dupa aia pe nume, dupa aia iar dvs (in sala de operatie nu imi spune niciodata pe nume), iar acum iarasi pe nume. Eu ii vb cu Sie.

Si in rest cu asistentele cu care ma inteleg bine ne tutuim, inclusiv cu cele de 50 si ceva de ani.

Este la sala o asistenta mai in varsta care m-a tutuit din pürima, fara sa intrebe, oricum in afara de CA toti sunt 'du'. :))))

Le-am spus si la cativa studenti sa imi spuna pe nume ca mi se pare penibil sa ne tot 'sie' in sus si in jos.

Am plecat, ca am azi garda....sunt curioasa ce fac nemtii cand afara sunt aproape 30 de grade. Poate nu mai vin la spital. :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata. [:)]

XIO, casa de piatra, da' in ce priveste "prietenul/sotul" mai trebuie sa exersezi, vezi ca cine citeste mai incolo o sa creada ca ai si sot, si prieten.

[:-)))]

In rest mai sunt 3 OA pe sectia mea, 2 ma tutuiesc, iar eu le vb cu dvs (desi unul mi-a spus sa il tutuiesc dar nu pot), iar celalalt  initial mi-a spus dvs, dupa aia pe nume, dupa aia iar dvs (in sala de operatie nu imi spune niciodata pe nume), iar acum iarasi pe nume. Eu ii vb cu Sie.

 

Mie asta imi pare aiurea. Cum a spus si deni_de:

 

Nu merge ca o parte zice "Sie" iar cealalta Du. Deci, intotdeauna cel superior va oferi "Du" daca doreste binenteles.

 

Ce "se mai poarta", asta se face de ex. la noi la scoala, este ca ne adresam elevilor cu prenumele si "dvs". Asa era si la gradinita fiica-mii, acolo insa provenea de la faptul ca toti copiii li se adreseaza cu prenumele (si le tutuiesc), si atunci le e si parintilor mai usor sa li se adreseze cu prenumele, dar raman la dvs. La noi la scoala gasesc aiurea la unii colegi ca pe elevii de la Höhere Handelsschule ii tutuiesc, in timp ce elevilor de la gimnaziu (clasa a XI-a) li se adreseaza cu dvs., desi practic ambele forme de scoala au elevi de varste asemanatoare. Dar no, gimnaziul e "superior".

 

Cu ce nu sunt intru totul de acord e treaba cu tutuitul asistentelor. Adica nu as zice din start sa nu te tutuiesti cu toate (nici sa te tutuiesti), ci zic ca depinde si de atmosfera, cum va intelegeti etc.

 

Cu ce am eu o problema (ma rog, momentan s-a rezolvat, si asa des nu apare situatia): in mod normal se spune ca cel superior in rang sau cel mai in varsta ofera "tu". Dar cum e situatia cand cineva e inferior in rang, dar mai in varsta? [help] Adica eu profesoara, el Schulassistent (la alte scoli acel Schulassistent e de fapt in locul la Hausmeister, la noi are norocul ca avem si Hausmeister si el lucreaza doar in birou), eu mai tanara. De vazut nu ne vedem asa des, mai mult ne scriem mailuri cand e ceva (el se ocupa de calculatoarele scolii, de fapt de toata tehnica, adica si imprimante etc., si acolo apar mai des probleme), si intr-un mail s-a "scapat" cu un "tu". Nu stiam daca a facut-o din greseala sau intentionat, asa ca am zis ca o sa astept sa vad cum va fi cand ne intalnim "pe viu", m-a tutuit si atunci si am zis ca e clar ca n-a fost greseala, pentru mine a fost ok cu tutuitul asa ca n-am comentat ci m-am adaptat. [:)] Dar m-ar interesa asa, in general.

 

Pe de alta parte noi avem "erweiterte Schulleitung", adica pe langa director si director adjunct mai avem si coordinatori. Unul dintre coordinatori mi-a oferit "tu" destul de repede, o alta coordinatoare ceva mai tarziu (dar tot cu mai multi ani in urma), pe al treilea l-am cunoscut inainte sa devina coordinator si acolo a fost mai simplu cu "tu", cu doi sunt la dvs. si nicio sansa sa se schimbe (unul iese la pensie peste un an, cealalta tocmai schimba scoala, se muta la alta scoala ca directoare), si a treia e foarte funny. Iese anul asta la pensie, se tutuieste cu multi colegi (si mai tineri decat mine, ceea ce mi-am explicat doar asa ca ei sunt de mai mult timp la scoala decat mine, avand in vedere ca eu am facut altceva inainte, si probabil au cunoscut-o tot dinainte sa fie coordinatoare, ca eu cu celalalt coleg), dar noi doua eram cu Frau T. in sus si Frau G. in jos. Cu cateva saptamani in urma mi-a oferit pana la urma si mie "tu", dar de cate ori o sun la telefon si-mi spun numele (de familie, desigur), imi zice "Hallo Frau T." si apoi se corecteaza "Hallo Christa". [:-)))]

 

Anul asta pleaca trei colegi din conducerea scolii, directorul si coordinatoarea asta care ies la pensie, si cealalta coordinatoare care schimba scoala. Cele doua coordinatoare isi iau deja vineri ramas-bun de la colegi, si am pregatit cu mai multi un cantec (canon cu basi, tenori, soprane, alto - sau cum naiba le spune) in care in text sunt practic tutuite. [:D] Si ieri i-a venit ideea unei colege, ca daca tot cantam vineri pentru coordinatoare, atunci putem canta acelasi cantec si marti pentru director (acolo e chef mai mare, organizat de o clasa de "Veranstaltungskaufleute"), asa ca o sa-l tutuim toti, ca-i convine sau nu, ca nu se poate canta cu "Sie" cantecul. [:D]

 

Ah, si "einen hab' ich noch!" Cand eram studenta la facultate, am avut un "Frauenstammtisch" cu studente si asistente de la facultatile de matematica si informatica. Acolo ne tutuiam, dar era o asistenta de mate care povestea mandra la Stammtisch ca ea ii tutuieste pe studenti, dar le pretinde sa i se adreseze cu dvs. Am zis ca mai arogant decat atata nu se poate! Adica mai ales la facultate, unde diferenta de varsta intre asistenti si studenti e de obicei relativ mica (sunt foarte putini asistenti mai in varsta, care au avut noroc si dupa doctorat au prins un post definitiv la universitate, cred ca in ziua de azi nici nu mai exista asa ceva), sa profiti de rangul superior si sa-i arati studentului cat e el de mic, mi se pare pur si simplu josnic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine la servici in general lumea e per tu (in toata lumea suntem vreo 20 mii de angajati). Aici si cand mergi la anumite restaurante sau baruri ti se adreseaza cu "tu"; nu ma deranjeaza, la inceput m-am uitat ciudat, apoi m-am obisnuit. 

 

Acum despre cioco : am dat doar un ex.Lindt, dar Elvetia are ft multi marci de cioco. Milka a fost tot elvetiana, Toblerone la fel. Au si alte marci, care sunt ft bune. Eu am stat in Belgia ceva timp si sincera ciocolata elvetiana mi se pare mult mai buna decat cea belgiana. Acum fiecare cu gusturile lui. Mie de ex. imi plac ft mult pralinele. Aici insa o cioco ft buna este si scumpa. 

 

La Moritzburg am fost, am uitat sa-l mentionez. La Leipzig a fost al meu sot si nu a fost ft incantat. In Dresda si imprejurimi sunt ft multe lucruri frumoase de vazut; din pacate am colegi din Germania de sud (Frankfurt, München) care nu au fost niciodata acolo; ceea ce ma surprinde. Si mai e rivalitatea dintre Frankfurt si München, cei din Frankfurt spun ca München nu e in Germania :-) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor si bine v-am gasit.

O nedumerire (ca din partea uneia care ma aflu, si eu, de putin timp in Germania): cum ti se ofera "du"-ul? Adica, dintr-o pozitie oarecum inferioara, as avea voie sa-l cer? Sau trebuie sa astept pur si simplu pina mi se ofera? De ex., toti copiii spun educatoarelor pe nume, in schimb mamicile sunt si la Du, si la Sie. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O nedumerire (ca din partea uneia care ma aflu, si eu, de putin timp in Germania): cum ti se ofera "du"-ul? Adica, dintr-o pozitie oarecum inferioara, as avea voie sa-l cer? Sau trebuie sa astept pur si simplu pina mi se ofera?

 

Scrisesem mai sus:

 

in mod normal se spune ca cel superior in rang sau cel mai in varsta ofera "tu".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CT, da, trebuie sa exersez cu prietenul si sotul, ca le tot amestec. :)))))

 

La lucru e un spital mic, noi suntem 6 chirurgi, pe sectie sunt mai multe asistente dar in Ambulanza sunt max 10, din care ma tutiesc cu cateva, la cele mai in varsta le vb cu dvs si ele cu tu, ca asa am spus. Pe sectie vb cu dvs cu toate si ele cu mine.

Mie mi se pare normal ca ei sa mi se adreseze cu 'tu' si eu cu 'dvs', asa era si in Ro, mi se pare ca daca vb cu dvs si eu e mai rece relatia. Bine, cu CA nu e desi imi spune Frau Doctor' :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vecinii mei au 81 respectiv 75..de la inceput ne-au rugat sa le vorbim cu Jürgen si Nancy si "Du". Ma  simt aiurea si le-am spus asta, asa incat acum ei sunt Sie (Frau Fischer si Dr. Fischer) si noi suntem Du (Cristina si Florin). 

La gradinita si la scoala suntem cu tu...mai putin la scoala cu invatatoarele, insa intre parinti suntem "Du". LA Hort, fie-mea e cu "iDU"  inclusiv cu o parte din Betreuerinnen (ele au fost cele care au permis). Nu mi se pare un capat de tara nici Du si nici Sie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...