Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

Sibip, la gradinita copii vorbesc cu educatoarele cu "Du", dar intre mamici si educatoare se foloseste "Sie", reciproc. Probabil ca sint mamici care le cunosc si privat pe educatoare si de aceea sint la "Du".

Incepind cu scoala folosesc copii "Sie" si "Frau X" relativ la invatatoare.

 

In rest, din ce am vazut eu in jurul meu, "Sie" si "Du" e reciproc. Daca sinteti atente la nemtii din jurul vostru, o sa observati asta. Stiu ca noi sintem altfel obisnuiti, imi este si mie inca greu sa fiu la per tu cu persoane mai batrine. Dar atunci cind chiar nu pot sa le zic du si pe nume, le explic si de ce, respectiv alta mentalitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Deni, Buna Venit!! sa scrii cu spor la noi pe subect [trombon]

 

 

Andreia, trimite te rog modelul si la mine. io nu l-am vazut la timp  [8)] . Multzam [flo2] 

 

mda..asta cu Sie vs Du trebe adaptata din mers. la graid copii vb cu Du noi cu Sie si ele la fel..si la scoala la fel. Cred ca se pastreaza distanta. mai ales cand e vb de copii, ies scantei. La noi invatatoarea nu a dat la nimeni nr de telefon sau adresa de mail. totul se comunica prin secretariat.

 

la birou, mai intreb si io, nu raspunde nimeni cu nu [masc]  sau am fost intrebata,  dar pe Geschäftsführer nu l-am intrebat. [cupisi]

 

Aschiutza, io zic ca la ai tai nu e cazu. Nu sunt luati in evidenta populariei in ro, nu scrie in pass lor ca mama are dubla cetatenie. asa suna logic.

 

Christa, cum e sora ta?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar io..am caut azi legea dar nu am gasit unde ar scrie ca Essenmarken nu pot fi schimbate in Bar

De ex tichetele astea de masa   (z. B Sodexo) scrie ca se dau 15 pe luna, ca se scad la Dienstreise etc..dar nu scrie ca nu pot fi schimbate in bar, adika clar paragraf care se precizeze asta, nu amintirile mele din ro.

 

ma poate ajuta cu cautare mai amanuntita decat am facut-o io?

Danke &Danke

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci DidiAlex.

 

Sa stiti ca eu nu sunt noua in Germania, nici pe forum :). Dar am citit in ultimii ani in special subiectele legate de copii. Nici nu stiu de ce am descoperit "diaspora" asa de greu.

 

Nu apuc sa scriu fiindca am tot timpul cel putin un copil pe linga mine care ma disturba. Asa ca ma bag sa scriu doar daca e vreun subiect la care ma pricep.

Eu sint din 98 aici, primii 6 ani pina sa-l cunosc pe sot, am trait cam cu idei preconcepute despre nemti :) cu toate ca eu practic nu ii cunosteam decit pe cei de la munca, care de altfel au fost foarte o.k. Dar sub influenta altor straini, fiecare cu ideile lui, credeam si eu una alata. In timp mi-am schimbat parerea total si ma simt foarte bine aici si printre ei. Tara mi se potriveste perfect.

 

CT, chiar ma gindisem la tine ca nu ai masi scris demult. Cum se simte sora ta? Multa sanatate si putere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar io..am caut azi legea dar nu am gasit unde ar scrie ca Essenmarken nu pot fi schimbate in Bar

De ex tichetele astea de masa   (z. B Sodexo) scrie ca se dau 15 pe luna, ca se scad la Dienstreise etc..dar nu scrie ca nu pot fi schimbate in bar, adika clar paragraf care se precizeze asta, nu amintirile mele din ro.

 

ma poate ajuta cu cautare mai amanuntita decat am facut-o io?

Danke &Danke

 

Alex, ce am gasit eu ca e suma pe care o primeste ca Ticket o primesti net, daca ceri in schimb banii, ii primesti brut si din ei ti se scad taxele apoi. NU am gasit nici eu daca pot si schombate sau nu insa e clar ca nu e avantajos. 

 

Cum mai e David? [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri eram doar cu CA in birou si m-a intrebat cum fu in Romania, i-am zis ca fain, i-am povestit cum a fost cu trenul si i-am zis 'a, da, si ne-am casatorit'. S-a ridicat fericit, mi-a strans mainile intr-ale lui, mi-a urat toate cele bune, s-a asezat pe scaun si dupa cateva secunde ma intreaba ce imi doresc eu ... exceptand o masina ( ca despre aia discutam inainte) :)))))))

Maine ii duc o sticla de vin cumparata din Ro, ca mi-a povestit ca bea cate un pahar de vin seara cand e in the mood. I-am luat si o plasa draguta pt sticle din panza, cu imagini din Timisoara si Romania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am fost la scoala in seara asta ca a avut mandra Abschied. Bineinteles ca am bocit ca fraiera, nu imi vine sa cred ca paraseste scoala primara si merge la gimnaziu, parca ieri era un pitic cu rochita albastra de catifea si cu o Schultüte mai mare decat ea [il]

Din toamna insa o iau de coada cu Mazarel...la aceeasi scoala, cu aceeasi invatatoare.

 

In rest...astept sa vina caldura/canicula...si cam astept degeaba. Albinosii mei din birou au stat azi ca mustele lesinate, cu usile si geamurile deschise si bineinteles cu ventilatoarele in spate [:-)))]  [:-)))] unde e frate canicula????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...