Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Viata in Germania si Elvetia - cap. 86


Recommended Posts

  • Răspunsuri 492
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Xio aici te-ai uitat?

 

http://www.eso.de/goerlitz/deutschkurse-integration/

 

depinde si cat de bine vorbeste germana. Daca se descurca, poate se poate merge direct la testare...

 

Sanatate la bolnaviori, si ai mei au avut ceva bubite, dar fara febra sau alte manifestari. Nu stiu exact ce a fost, dar cred ca Ringelröteln din cate am citit, oricum a fost super lejer.

 

Raluca te incurajez si eu sa incepi sa inveti, poate te poti uita la tv sau face niste cursuri online. Sotul meu facea intr-o vreme si i-au prins bine. Eu zic ca e greu sa te apuci, dar apoi ar trebui sa mearga, hai fa-ti curaj.

 

Eu am facut o multime de aplicatii in ultima vreme si am fost la 2 interviuri (ultimul ieri). Inca nu stiu nimic. Ma apuc sa fac altceva, las universitatea ca nu vad perspective aici si incep de la 0 pe undeva unde ma primeste. Ieri la interviu m-au intrebat daca sunt pregatita sa las program flexibil de Uni pe program fix de la 7.30 la 5 si uneori mai mult [fri]  Nu am ineinteles pe nimeni sa ma ajute, barbatu lucreaza mult si mai merge in deplasari... puiutii mei o sa stea zi lumina la gradi [:(]  Nu prea vad insa alta cale ce sa urmez. Am stat mult si acasa, dar trebuie cumva sa ies din starea asta. Sper sa fie bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Vsh cursurile sunt cel mai ieftine, dezavantajul este ca o grupa este f mare 18 persoane, deci depinde de fiecare cat si cum invata. Tocmai a aparut programul pt cursurile de vara si sunt cursuri de B2,impartite in b21 si b22, dureaza 2 luni impreuna, de ex

LM 9090 – Lehrbuch: Erkundungen – Innenstadt

Eva-Maria Wagner · Volkshochschule · Lindwurmstr.

127 Rgb · mo bis fr 9.00 bis 12.15 Uhr · 22.7. bis

23.8.2013 · € 235

intra aici http://www.mvhs.de/5.3/mvhs.de/index.php?StoryID=9863

 

si descarca ultimul pdf, sunt mai multe cursuri ,iar examene de B2 sunt :

Prüfungstermine:

LG 8360 (B2): Montag, 2. September

(Anmeldeschluss: 1.8.)

LG 8370 (B2): Montag, 30. September

(Anmeldeschluss: 29.8.)

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu tot ma chinui sa-mi gasesc ceva de lucru in München si nu reusesc sa conving macar la un interviu sa ma cheme. Aplic de un an de zile si nimic niciun Telefon. Dupa cum v-am mai povestit am terminat matematica dar aici nu pot sa predau pt ca nu am 2 specializari,mi-ar mai trebui o specializare deci inca un Ausbildung si nu vreau sa mai studiez. Am mai lucrat in Bucuresti ca Marketing analist ...de fapt in bransa asta aplic cv-uri si nimic. Poate ca cv-ul meu cu 2 ani nealucrati nu arata ok stiu ca si concurenta e mare...dar totusi unde sa ma duc sa intreb ce sa fac, la Arbeitsamt? Am scris un mail si la o agentie de joburi dar inca n-am  primit niciun raspuns.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate cursurile de integrare costa la fel,indiferent la ce scoala se fac...nivelul B2 ar insemna 200 de ore la Integrationskurs si tinand cont ca la VHS se fac 16 ore pe saptamana (cel putin in Hamburg,dar tind sa cred ca asa e peste tot),ar insemna vreo 13 saptamani,deci cam 3 luni,daca nu face pauza intre module...problema e ca acum au vacanta,din cate stiu,pana in septembrie,deci probabil de aici ies cele 6 luni,ca intre module intra si vacanta...Am povestit aici ce stiu de la Hamburg,poate totusi nu e la fel peste tot...

 

Ar mai fi si Inlingua,cred ca e in toate orasele mari,poti incerca si acolo...

 

Te felicit si eu pentru casatorie,arati foarte cool si fain in poza,ma asteptam sa fii asa [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kiki, nu cred ca te ajuta nimeni, numai ce faci tu singura. Eu m-am inscris la Arbeitsagentur ca si arbeitsuchend, dar nu m-au ajutat cu absolut nimic. Prieteni de-ai mei au primit de la ei sfaturi si au fost trimisi la cursuri, dar din experienta mea, daca nu iei ajutoare sociale de la ei, sau orice fel de bani, nu prea se inghesuie sa te ajute nici sa iti gasesti ceva. Poti oricum sa te duci la ei cu CV si diplome si sa ceri sfaturi. Vorbesti bine germana?

Am impresia ca multi nu citesc aplicatiile. Deci trebuie sa faci impresie din primele randuri din mail. Ai o scrisoare buna de aplicatie. Eu am cautat muuulte modele pe net si le-am adaptat la situatia mea. Dupa ce am schimbat scrisoarea am primit si raspunsuri. Si eu am gauri mari prin CV, dar nu cred ca asta a fost cel mai grav.  Cauta si posturi de trainee sau Praktikum, chiar si Ausbildung. E greu pana te cheama cineva. Eu cele mai multe oferte le-am gasit tot la Arbeitsagentur pe jobboerse.

 

 

Nu am apucat sa trimit ca mi-a sunat telefonul..... am primit pozitia pt care am fost ieri la interviu. Yupiiiiiiiiiiiii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si de la mine !

 

La mine perioada de cand am nascut si pana am gasit job a fost de 4 ani. Este adevarat ca 2 ani am stat acasa, am invatat si germana intre timp, in al 3-lea am mai facut aici un curs de 6 luni (pt a avea o diploma si de aici, chiar daca am ternminat ASE-ul, iar in Romania muncisem deja 6 ani), iar de la terminarea cursului si pana la gasirea jobului au mai trecut cam 6 luni. Am fost la ft multe interviuri si pana la urma a aparut jobul dorit. Aici nu s-a plans nimeni de faptul ca am avut o pauza de cativa ani, pt ca pauza era justificata.

 

Mult succes !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...