Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (186)...STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

  • Răspunsuri 297
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

AZI

MD 2 felii de cas afumat cu ardei capia+o turtita de tarate

G un mar

P 0 ceasca de supa de rosii

humus( mai am o portie) cu muraturi

G iaurt degresat

C supa crema de praz cu ciuperci si o salata asortata cu ulei de masline si lamaie

 

 

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadna, bine ai venit!

De post poti manca foarte bine, numai ca majoritatea mancarurilor le vei gati: ciorbita de legume, supe de tot felul (de rosii cu galuste de ou si psyllium sau tarate de secara, supa crema de ciuperci, conopida, brocoli, mazare, linte...); pentru felul 2 ai: varza, tocanita de ciuperci, fasole pastai, praz, spanac cu stevie, ardei umpluti/sarmale de post cu quinoa, musaca de vinete cu soia, budinca de praz/spanac cu tofu si mult marar, humus, bame, linte; gustari: guacamole (cu avocado), salata de vinete, tofu, masline, lapte de migdale cu tarate dimineata; sa nu mai zic de salate in orice combinatii; dulce: cioco neagra cu 85% (fara abuz), dulceata naturala facuta in casa(am scris in paginile anterioare) din fructe de padure congelate (la real sunt vrac), puse intr-un vas pe foc mic pana lasa zeama, se adauga indulcitor de stevie (cel mai bun si sigur este cel la sticla

http://www.leacul.ro/produse-naturale/tincturi/tincturi-compuse/hyper-stevia-repaudiana-indulcitor-lichid-natural-50ml-hypericum-11393.html) cateva picaturi (e foarte dulce,daca pui prea mult devine amar - mai bine gusti pe parcurs ce scurgi cate 2-3 picaturi)si apoi ingrosi lichidul dulcetii cu o juma de lingurita de agar agar (gelatina naturala) sau juma de lingurita de tarate de psyllium (am incercat si e varianta super daca nu aveti gelatina).

Mai revin daca mai imi vine ceva in minte.

 

Azi:

dim: juma de portocala

gustare acum: 5 nuci

pranz: 2 oua fierte, telemea, masline, rosii, ardei

seara: ciorbita de zarzavat, mancare de ficatei cu mult marar

 

Zambeste, iubeste, iarta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata fetelor! Cantarul meu a aratat dimineata 72.8. Deci 1.9 kg date jos de cand am inceput Monti. Adica de o saptamana si o zi.

 

Meniu de azi:

 

MD: cafea cu cofeina

G: iaurt degresat cu fulgi (adica peste vreo juma' de ora)

P: salata de rosii cu telemea

G: portocala

C: nu stiu, sa vad ce inspiratie mai am diseara

 

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit fetelor noi! si spor la slabit[flo]...nu o sa va nominalizez pentru ca sunteti multe cu C si va pierd sigur in lista de nominalizare la ce memorie scurta am eu[:D][:D]

 

un lucru trebe sa stipulez din ce am vazut scris pe aci

 

caressid="red"> ai inteles total gresit treaba cu radacinoasele...desi au indice glicemic mare la fiert (de cate 65-85)...radacinoasele is trecute in tabelul cu indici cu stelute...ceea ce inseamna ca desi au indicele glicemic mare(ca la naiba is ff dulci fierte) continutul de zahar pur e ff mic si nu intervine in buna functionare a pancreasului....asa ca montigirls CONSUMATI RADACINOASE!! ca va promit eu ca nu o sa va ingrasati si nici nu o sa stagnati daca mancati corect...

 

 

am mai dat acu vreo luna de zile reteta de supa de telina (radacina) cu fasole verde si cu pui..(ce pot sa spun e ca am mancat asa de multa supa din aia de acum nu mai pot manca telina fiarta[:D][:D])

 

a si...AVETI VOIE SOSURI CU FAINA...de naut sau soia...sau quinoa(daca dati bobitele de quinoa prin masina de rajnit cafea)....eu personal pun faina de naut care din punctul meu de vedere merge la retetele de mancare normala si nu prajituri...daca sunteti interesate...la prajiturici...merge faina de soia si cea de migdale[asia]

 

 

 

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.id="size2">

id="violet">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brindusik, nu cred ca am inteles gresit, asa scrie in carte si am luat-o ca atare.Multe lucruri nu le-am inteles neaparat ci le-am acceptat pur si simplu.In prima carte-recunosc ca e singura pe care am citit-o, si am citit doar despre F1, Monti asta spune, fara radacinoase gatite.Ca tu spui ca sunt ok si nu au afectat dieta deloc, nu poate decat sa ma bucure.Experientele fiecaruia sunt extrem de pretioase, uneori mai pretioase decat informatia citita, doar ca ale mle , personale, sunt deocamdata foarte restranse..[flo]

 

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceau, fetele!

Bun venit, prospaturilor![flo] Si slabire usoara si pe unde trebuie![:D]

 

Eu mi-am luat liber azi, fiindca aveam nevoie de odihna. deja e ora 12 aproape, atat de repede a trecut timpul!

 

Vreau sa fac papa bun azi: vinete umplute cu rosii: http://www.culinar.ro/retete/mancaruri/mancaruri-cu-legume/vinete-umplute-cu-legume/64/4/20616/

si ciuperci pleurotus cu ghimbir si usturoi. deci asta o sa mananc la pranz si cina, nu stiu in ce ordine.

La MD am mancat celebrele briose, cu humus si kefir.

 

Pentru armata de furnici devoratoare o sa fac si o praji, semiluna cu nuca, montificata cu faina obtinuta din tarate de ovaz macinate, si stevia in loc de zahar. e prima data cand folosersc stevia, sper sa fie o experienta placuta.[:-@]

 

Ma scoate din sarite frigul asta!

 

Va [pup][pup][pup] si [flo][flo][flo] O zi faina!

 

Ninha, mami lu' Mirci si Matei

 

Don't ever get used to the world around you.id="green">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor

tocmai am terminat masa de pranz

am avut peste macrou la cuptor cu suc de rosii, ceapa verde si usturoi e super incercati

dimineata am mincat trei feliute de cascaval cu trei de sunca presata apoi ca o gustare un iaurt 0% grasime

pe mai tarziu unca un iaurt, iar pentru seara branza de vaci cu castravete asta fiindca ajung acasa foarte tarziu si merg direct la culcare, nu mai trec prin bucatarie

 

ca sa nu ma descurajez nu ma mai cintaresc in urmatoarele 2 saptamini, o sa vad schimbarile pe haine sper!

 

O sa mai intru pe aici sa vad ce mai mincati sa ma inspir

vreau o supa crema cu ciuperci sper sa am timp maine sa gatesc

deocamdata sunt innebunita dupa peste in diverse combinatii

si eu am mincat radacinoase in ciorba si am slabit in saptamina respectiva, ba chiar legume mexicane la punga consum cel putin o data pe saptamina cite 3-4 linguri si astea au morcov si ceva boabe de porumb unele, altele au conopida in loc de porumb, dar app. toate au morcov

va pup sa aveti o zi buna

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...